Süveyş Kanalı’nda bugün aşılan kriz alternatif rotaların önemini ortaya çıkardı! Ovaköy de bunlardan biri-haberi

Süveyş Kanalı’nın kapanmasına neden olarak hayat ticaretine ağır vuruş vuran Ever Given adli dev kuru yük gemisi kurtarma çalışmalarının 7. gününde bu erken tekrar yüzdürüldü. talihsiz kaza sonrası günlerce tıkanan lojistik seferler, ek ticari rotaların da ehemmiyetini alana çıkardı.

Yaşanan kazayla birlikte Süveyş Kanalı’nda geçiş amaciyla bekleyen gemilerin sayısı her geçen vakit artarken, yakit fiyatlarındaki yükseliş ve Bir hayli sektörde yaşanan olmamış madde sıkıntısı sonrası nakliye firmaları ek rotalara baz alinarak çalışmalar yürütmeye başladı.

OVAKÖY’ÜN ÖNEMİ alana ÇIKTI

Bu noktada ülkemiz ile Irak arasında uzunca müddettir Habur sınır Kapısı’na ekstradan tasarilanan Ovaköy sınır Kapısı ve devamında Basra Körfezi’ne civarindan ayni ritimde devam edecek var olan ticaret güzergahı hatri sayilir büyüklükte tek potansiyel barındırıyor. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’yı da Bağdat üzerinden Basra Körfezi’ne bağlayan hat ile birlikte küresel ticaretten yüzde 12 pay alan Süveyş Kanalı zorunluluk olmaktan çıkabilir.

DEMİRYOLU KÖRFEZE UZANACAK

Basra Körfezi’ne civarindan uzanması tasarilanan ticaret yolunda karayolunun yanı sıra demiryolu seçeneği de yer alıyor. Bu seçenek lojistik maliyetlerin dahada da düşürülebilmesi imkanı tanıyor. 2016 seneninde alana konan demir yolu projesine göre Mersin’den başlayacak demir yolu hattının Basra Körfezi ve sonrasında Kuveyt ve başka körfez ülkelerine civarindan uzanması planlanıyor. Yalnızca ülkemiz ile Irak arasındaki ticarette dahi Ovaköy ile birlikte yüzde 50’ye yakın artış sağlanması bekleniyor. Ayrı olarak Türkiye’nin değil Avrupa ülkelerinin de bu projeyle birlikte Irak ve başka Arap yarım adası ülkeleriyle ticareti katlanabilir. Süveyş Kanalı’ndaki geçişlerin de buraya kaymasıyla birlikte bölge küresel ticaretin can damarı haline gelebilir.

“BU ŞANSI DEĞERLENDİRMELİYİZ”

DEİK Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, Ovaköy sınır Kapısı’nın stratejik önemine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Arap Yarımadası’nı Asya ülkelerini de Körfez üzerinden ürünlerini Avrupa’ya yetiştirebilmek için, deniz-kara-deniz yolu ile Avrupa’yı hemide ortada Doğu’ya, Arap Yarımadası’na ayni vakitte da ırak Doğu’ya bağlayabiliriz. Basra Körfezi’nden deniz yolu ile gemi ile gelen, Tayland, Çin, Kore, Malezya ülkelerinde Singapur’a ürünleri Arap Körfezi’ne getirip, Basra’dan, sınırımız var olan Ovaköy sınır Kapısı’na civarindan tek raylı sistemle vagon yoluyla ve otoban ile bin 600 kilometre uzunluğunda tek yollar yapma imkanımız var. Süveyş Kanalı’ndaki sıkıntı bütün hayat ülkelerine milyarlarca dolar zarar verdi. Maliyetleri katlandı. Bu da tüketicinin arzu eder istemez cebini etkiliyor ve zarar veriyor. ülkemiz Doğu’yu Batı’ya bağlayan memleket olması hasebiyle bu şansı dogruluk ediyor. Bunu değerlendirmemiz lazım.”

KANAL İSTANBUL ALTERNATİF OLACAK

Emin Taha, Türkiye’nin coğrafi konum olarak çok mühim tek yere sahip olduğunun altını çizerek, “Türkiye lehine tek vakit evvel bu projenin gerçekleştirilmesi gerekir. Burada en mühim proje asrın projesi var olan Kanal İstanbul’dur. Kanal İstanbul’da ek tek çözüm olacak. Kanal İstanbul Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak. Türkiye’nin geliri artacak. aynı zamanda gemi hareketlerini de kolaylaştıracak” diye konuştu.

AVRUPA ÜLKELERİ DE Vaziyetin FARKINDA

Yeni Şafak’ın haberine göre Bağdat Hükümeti’nden ülkemiz Demir Yolları genel Müdürlüğü’ne çağrı geldiğini anımsadan DEİK Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, bu davetin tek ay evvel Ankara ve İstanbul’da yapılan toplantıların devamı niteliği taşıdığını vurguladı. anne konunun ise Ovaköy sınır Kapısı’ndan Basra Körfezi’ne civarindan demir yollarının ve otobanın yapılması olduğunu bildiren Taha, “Demiryolları hemide yolcu amaciyla ayni vakitte da yük taşıması ve dışsatım malları amaciyla mühim tek yere sahip. Süveyş Kanalı’nda 250 metre. Şu anda yüzdüremedikleri geminin uzunluğu ise 400 metre. Çapraz şekilde kanalı kapattı. Hükümetimiz bu konuyla alakali destek vermeye hazır olduğunu duyurdu. eğer Basra Körfezi’nden Ovaköy Kapısı’na bu hat olsaydı denizden karaya tekrar bizim karayollarımızda Habur sınır Kapısı’ndan geçerek, İskenderun Limanı, Mersin Limanı’na ayni ritimde devam ederek tekrar gemilerle o yükleri hayat ülkelerine özellikle Avrupa’ya dağıtma imkanımız olurdu. Bunu Avrupa ülkelerinin düşünmesi lazım. Şu vakit netlikle göz önünde bulundurmuşlardır. Aynı şekilde de ortada doğu ve ırak doğu ülkeleri bunu değerlendirmeleri lazım” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir