Sürücülerin en çok muzdarip olduğu konuda düzenleme: Otoyollarda hız limitleri değişiyor-haberi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021-2030 yolu Trafik Güvenliği Stratejisi Eşgüdüm heyeti İzleme ve Yürütme heyeti ile Trafik Güvenliği İhtisas Grupları Toplantısı’na katıldı. Burada konuşan bakanimiz Soylu, Türkiye’de trafik kazası ve sonrası ölümlerin 2015 seneninde 7 bin 530 iken bunun 2020’de dört bin 866’ya gerilediğini belirtti.

TRAFİK KAZALARI VE ÖLÜMLER AZALDI

Bu sayılara bakıldığında iki bin 664 kişinin yasamda kaldığının görüldüğünü belirten Soylu, Türkiye’de nüfusun, sürücü ve araç sayısının artmasına karşın trafik kazaları ve ölümlerin azaldığını dile getirdi. Birleşmiş Milletler (BM) genel heyeti “2011-2020 arasında trafik kazalarındaki can kaybını yüzde 50 azaltma” hedefi koyduğundan bugüne, hayat nüfusunun yüzde 12 arttığını ifade eden Soylu, bu süreçte Türkiye’nin nüfusunun da yüzde 11,9 arttığını, bunun için ülkedeki 5 milyonu bulan yabancıların dahil olmadığını söyledi.

“ELDE ETTİĞİMİZ BAŞARI ÖNEMLİ”

Soylu, Türkiye’de sürücü dokümanı sayısının yüzde 36,4, motorlu taşıt sayısının ise yüzde 49,6 arttığını, Suriye kaynaklı göçün yaşandığını aktararak, “15 Temmuz sonrasında terör, uyuşturucu ve başka bölgesel meselelerle verdiğimiz ugras ve karşı karşıya kaldığımız çok güvenlik maliyetleri de göz önünde bulundurulduğu zaman, trafik kazaları ile alakalı ele geçirdiğimiz muvaffakiyet dahada anlamlı ve dahada mühim tek vaziyete gelmektedir.” diye konuştu.

TÜRKİYE, HEDEFİ TUTTURAN İKİ ÜLKEDEN BİRİ OLDU

Türkiye’nin bütün bu şartlar altında, BM’nin “Can kayıplarında yüzde 50 azalış” hedefini tutturabilen iki ülkeden biri olduğuna vurgu yapan Soylu, bu başarının öneminin altını çizdi. araç kullanicilarini vasati hız alışkanlığına derhal sevk faktörün ölüm, yaralanma ve sakat kalma oranlarını düşürebileceğini belirten Soylu, trafik polislerinin ve zaptiye trafik görevlilerinin Yalnızca karar yazıcı olmadığını, aynı zamanda eğitici ve öğretici tek pozisyon da üstlenmeleri gerektiğini kaydetti.

“HIZ LİMİTLERİ ESNETİLEBİLİR”

Soylu, yollar ve araç kalitesinin artması hasebiyle hız limitlerinin esnetilebileceğini düşündüğünü belirterek, şunları kaydetti: “Trafik kazalarının en mühim nedeni hız ama Daha önceki ülkemiz değil. yollar standardımız, kalitemiz ile alakalı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız da Karayollarımız da çok yetkin. Bizim hız idaremiz 120, ona tek yüzde 10’luk tolerans var, 132 kilometre… Otomobiller amaciyla 20 kilometreye civarindan artırma yetkimiz var. bu konuyla alakali hemide yollara ayni vakitte da standartlara göre Karayolları ile trafik tek çalışma yapıyorlar. tek miktar artırma konusunda, tertemiz kara yollarından başlamak suretiyle tek adım atılması üstüne tek çalışma gerçekleştirilmektedir. tabiki vasati hız da kendisinin açısından mühim tek anlayış oluşturmaktadır.”

Bakan Soylu, tertemiz tek sistem dahada geliştirdiklerini, plaka tanıma sistemine türk mali ve ulusal tek yazılım dahada eklediklerini, bununla hız koridorunun takibini yaptıklarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir