Suriye’de Devlet Başkanlığı seçimleri öncesi “af” kararı-haberi

Suriye’de 2011 yılından bu yana dahil harp ve siyasi meseleler ayni ritimde devam ederken, hükümet Başkanı Beşar Esed’den cezalilar amaciyla tertemiz bağışlama kararı geldi. Suriye’de 26 Mayıs‘ta yapılması tasarilanan hükümet Başkanlığı seçimleri öncesi Esed, iki Mayıs’tan evvel işlenen suçlar amaciyla genel bağışlama bulunan tek kararname çıkardı.

Kararname ile kaçakçılık, rüşvet, resmi belgede sahtecilik, uyuşturucu kaçakçılığı benzeri suçlar ile bebek suçlulara bağışlama sağlandı. Kaçırılan kişinin bağışlama tarihinden evvel emniyetli ve sağlam tek şekilde hür bırakılması şartıyla erkek kaçırma suçu da bağışlama kapsamına alındı. Kararname, “suç, kusur ve ağır suçların failleri amaciyla en kapsamı geniş bağışlama kararı” olarak nitelendirildi.

İDAM CEZASI MÜEBBETE ÇEVRİLDİ

Kararname ile ayrıca, idam cezası ağır işçilik ve müebbet mapus cezasına, ağır işçiliğe dayalı müebbet mapus cezası ise 20 sene ağır işçiliğe çevrildi.

CASUSLUK, VATANA İHANET, TERÖR SUÇLARI KAPSAM DIŞI

Silah kaçakçılığı, vatana ihanet, casusluk, düşmanla iş birliği ve ölümle sonuçlanan pkk terör suçları bağışlama kapsamı dışında bırakıldı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir