Süper Lig'de ikili averaj, üçlü averaj ve genel averaj hesapları! Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe nasıl şampiyon olur?-haberi

Süper Lig’de 41 hafta arkada kaldı. Derbide Beşiktaş ‘ı yenerek iddiasını sürdüren Galatasaray , Denizlispor deplasmanında aldığı galibiyet ve Beşiktaş ile Fenerbahçe ‘nin alanında kaybetmesiyle zirveyle puanını eşitledi. Ligin bitimine tek hafta kala lider Beşiktaş ile 2. Galatasaray’ın 81’er puanı bulunuyor. Üçüncü Fenerbahçe ise 79 puanda.

Süper Lig’de şampiyonluk hesapları yapılırken nokta eşitliği seklinde averaj hesapları yapılacak.

Süper Lig’de ikili averaj mı geçerli, genel averaj mı?

Süper Lig’de nokta eşitliği seklinde evvela ikili averaj geçerli. Sezonu iki takım eşit puanda tamamlarsa tarafların arasında oynanan mücadelelere bakılacak ve ikili averaj gözetilecek.

Ancak Süper Lig’de ikili averajdaki skor eşitliğinde deplasmanda atılan golün rastgele tek ehemmiyeti bulunmuyor.

İkili averajda eşitlik olması vaziyetinde ise bu sefer genel averaja bakılacak.

İlgili Haberler
Beşiktaş Karagümrük mücadele nihayetinde hatri sayilir büyüklükte gerilim

İkili averajda kim önde?

Galatasaray ile Beşiktaş arasında ikili averajda eşitlik bulunuyor. Beşiktaş ligin evvel yarısında rakibini 2-0 yenik ederken Galatasaray’ın evindeki mücadele 3-1’lik sarı-kırmızılı ekibin üstünlüğüyle tamamlandı. böylelikle ikili averaj eşitlendi. İki takımın nokta eşitliğinde genel averaj belirleyici olacak.

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında ikili averaj sarı-kırmızılı ekibin elinde. Ligin evvel maçında rakibiyle berabere var olan Galatasaray, Kadıköy’de Fenerbahçe’yi 1-0 yenik etti. böylelikle ikili averajda Galatasaray faik oldu. İki takım ligi eşit puanda bitirirse Galatasaray sezonu Fenerbahçe’nin önünde tamamlayacak.

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında ikili averaj siyah-beyazlıların elinde. Rakibini deplasmanda 4-3 yenik eden siyah-beyazlılar evinde 1-1 berabere kalarak ikili averajı aldı. İki takımın nokta eşitliğinde Beşiktaş, Fenerbahçe’nin önünde yer alacak.

İlgili Haberler
Fenerbahçe’de hatri sayilir büyüklükte hüsran

Genel averajda kim önde?

Ligin nihayet haftasında Beşiktaş ile Galatasaray arasında nokta eşitliği bozulmazsa ikili averajın eşit olması hasebiyle genel averaj devreye girecek.

Beşiktaş’ın var averajı 44’ken Galatasaray’ın averajı ise 42. İki takım ligi aynı puanda tamamlarsa genel averajda faik var olan taraf şampiyon olacak.

Genel averajın eşit olması vaziyetinde ise takımların attığı gol sayılarına bakılacak. nihayet haftaya girilirken ligde Beşiktaş’ın 87, Galatasaray’ın ise 77 golü bulunuyor.

Üçlü averajda durum ne?

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın sezonu aynı puanda tamamlama olasiligi de bulunuyor. Bu vaziyette aralarında yaptıkları mücadelelere göre Beşiktaş ve Galatasaray’ın 7’şer, Fenerbahçe’nin ise iki puanı bulunuyor. Üçlü averajda Galatasaray ile puanı ve averajı eşit var olan Beşiktaş’ın, dahada çok gol attığı amaciyla avantajı bulunuyor.

İlgili Haberler
Galatasaray’da Mostafa Mohamed mucizesi!

TFF MEVZUATI AVERAJ İLE İLGİLİ NE DİYOR?

1- Takımların belirlenmiş tek fikstür uyarınca birbirleriyle karşılaşarak kazandıkları nokta durumlarına göre derecelendirilmelerine “Puan Usulü Sistemi” ismi verilir. bunun için göre, yapılan müsabakalarda galip gelen takıma üç (üç), berabere var olan takımlara tek (bir) nokta verilir ve kaybeden takıma ise nokta verilmez.

2- “Müsabaka Statüleri”nde ve her sezon döneminden evvel yayımlanan “Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar”da  ters belirtilmediği sürece aşağıdaki sistem uygulanır:

Puan usulü ile yapılan müsabakalar nihayetinde en çok nokta galip gelen takım birinci, ondan ardindan gelen 2. ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği seklinde aşağıda için sistem uygulanır.

a) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;

I. Önce bu iki takımın kendisinin aralarında oynadıkları müsabakalardaki nokta üstünlüğüne bakılır,

II. kendisinin aralarındaki müsabakalarda nokta eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda çok gol atan takım faik sayılmaz.)

III. kendisinin aralarındaki müsabakalarda nokta ve gol eşitliği ayni ritimde devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır 

IV. Takımların gol averajları da eşit ise dahada çok gol atmış var olan takım faik sayılır.

V. Yukarıdaki bu şartlara karşın eşitlik ayni ritimde devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım faik sayılır.

VI. bütün bu şartlara karşın eşitliğin ayni ritimde devam etmesi seklinde anlatilan esaslara göre alakalı takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak tek yarışma neticesinde galip gelen takım faik sayılarak nihayet netice alınır.

b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veyahut dahada çok ise;

I. Bu takımların birbirleriyle oynadıkları yarışma sonuçlarına göre yapılan nokta cetveli ile kati netice belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veyahut dahada çok takım arasında oynanan yarışma sonuçlarına tekrar bakılmaz.)

II. Önce bu nokta cetvelinde takımlar arasında nokta üstünlüğüne bakılır.

III. nokta cetvelinde nokta eşitliği varsa I. bentte anlatilan nokta cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda çok gol atan takım faik sayılmaz.)

IV. Gol averajı da eşit ise dahada çok gol atan takıma bakılır. 

V. bütün bu şartlara karşın takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel nokta cetvelindeki averaja bakılır.

VI. genel nokta cetvelindeki averajlar eşit ise dahada çok gol atmış var olan takım faik sayılır.

VII. Yukarıdaki bu şartlara karşın eşitlik ayni ritimde devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım faik sayılır.

VIII. bütün bu şartlara karşın eşitliğin ayni ritimde devam etmesi seklinde TFF tarafından anlatilan esaslara göre alakalı takımlar arasında yapılacak müsabaka(lar) neticesinde galip gelen takım faik sayılarak nihayet netice alınır.

TFF İhtiyaç duyulan gördüğü hallerde, gol averajını uygulamamaya veyahut başka tek şekilde uygulamaya karar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir