Sular çekilince yerleşim yeri ortaya çıktı! Köylüler eski evlerine bakıp hasret gideriyor-haberi

Bayburt’taki Mescit Dağları’ndan doğan ve Gürcistan’ın Batum şehrinden Karadeniz’e dökülen, vasati debisi saniyede 192 metreküp, senede ise 6,3 milyar metreküp olan, cenup Amerika’daki Amazon Nehri’nden ardindan dünyanın ikinci, Türkiye’nin ise en hızlı akan nehri var olan Çoruh Nehri üstüne inşa edilen barajlar, ulusal ekonomiye katkı sağlıyor.

CAMİ, mektep VE KÖPRÜLER GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

410 kilometresi ülkemiz sınırlarında, 21 kilometresi ise Gürcistan sınırlarında bulunan 431 kilometre uzunluğundaki Çoruh Nehri üstüne kurulan ve 2019 senesi yaz döneminde yüzde 100 doluluk oranına sahip var olan Borçka Barajı’nda bu nispet yüzde 71, Deriner Barajı’nda yüzde 6’ya, Muratlı Barajı’nda ise yüzde 56’ya geriledi. Deriner Barajı’ndaki sular takriben 70 metre çekilince, dahada evvel su altında var olan evler, camiler, okullar ve köprüler de vakit yüzüne çıktı.

“BİZİM ESKİ YERLEŞİM ALANIMIZDI”

Sular altında var olan yerleşim yerinde Daha önceki hanesi bulunan Sezai Çakal, “Sular altında var olan yer bizim Daha önceki yerleşim alanımızdı. Baraj yapıldıktan ardindan sular altında kaldı. Bu sene baraj suları çekilince yerleşim yeri de vakit yüzüne çıktı. Biz de Daha önceki günleri yad ettik. Daha önceki hanelerimize baktık ve hasret giderdik” dedi.

“İŞE GİDERKEN İZLİYORUM, hasret GİDERİYORUM”

Eski yerleşim yerlerinin vakit yüzüne çıktığını belirten Zülfikar Çavdar da “Ben de işe gidip gelirken izliyorum, hasret gideriyorum. Sular baya çekilmiş durumda” şeklinde konuştu.

“SULAR ÇEKİLİNCE haneler AÇIĞA ÇIKTI”

Mustafa Kambur ise, “Eskiden burada yerleşim yerimiz vardı ve baraj hasebiyle su altında kaldı. Şimdi sular çekilince haneler açığa çıktı. Biz de bakıyoruz, yad ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.