Stres hormonu kortizolü düşürmenin 7 yolu-haberi

Böbreküstü bezlerinde üretilen kortizol, vücudumuz fiziki veyahut duygusal olarak rastgele tek tehditle karşı karşıya kaldığında stresi denetim altına almaya yarayan tek hormondur. baski seviyesi normal düzeylerde ise kortizol hormonu gövde tarafından dengelenir. ama devamlı ve çok fazla strese maruz kalmak kortizol seviyelerini yükseltir. “Bu durum da Bir hayli sağlık sorununa yollar açar” diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, kortizol hormonuyla alakalı bilinmesi gerekenleri şöyle anlattı…

 

1-Güneş

Güneşten aldığımız D vitamini kortizol seviyesini düşürmek amaciyla çok kuvvetli tek silahtır. ama bu bütün yaz, korunmasız tek şekilde güneşin altında yatmak mananına gelmiyor. İlginç şekilde çok uzunca süre güneş ışınları alan ülkemizde D vitamini düzeyleri cemiyet genelinde düşük. Yaz-kış güneşli günlerde, öğle vakti, 15 dakika güneş ışığı almak D vitamini ihtiyacı karşılamak amaciyla yeterli. eğer D vitamini takviyesi alacaksanız evvel kanda D vitamininizi ölçtürün. Zira bu vitamin bedende depolanan ve çok alındığında zehirlenmeye neden var olan tek vitamindir.

2-Büyüme hormonu

Vücudumuzda anti-aging Başka bir deyişle yaşlanma karşıtı tek hormon var olan büyüme hormonu salgılarız. Bu hormon itinali olarak salgılanırsa kortizol hormonu azalır. Peki, büyüme hormonunu nasıl artırabiliriz? Bunu yapmanın en iyi yolu itinali ve kaliteli tek uykudan geçiyor. doğal bunu ilaçlarla veyahut başka yollarla değil doğal yoldan düzene sokmak gerekir. Yatak odasının da uykudan evvel havalandırılmış, akıllı telefon, tablet benzeri teknolojik aletlerden arındırılmış, karanlık ve Suskun olmasına itina gösterilmelidir.

3-İnsülin benzeyen büyüme faktörü

Büyüme hormonuna çok eş tek hormon var olan insülin benzeyen büyüme faktörü karaciğer tarafından salgılanır. İnsülin hormonu tek şeyler yediğimizde kan şekerini düzenlerken, bu hormon ise “açlık” süresince kan şekerini düzen ediyor ve aynı zamanda yağ yakımını sağlıyor. Büyüme hormonu benzeri uyurken salgılanan bu hormon amaciyla vücudunuzun ara ara aç kalmasına destur vermemiz gerekiyor. eğer devamlı tek şeyler yersek uykuda da bu hormon salgılanmaz.

4-Mola

Stresli tek işiniz varsa her fırsatta 5-10 dakikalık kısa molalar verin. Bu durum kortizol hormonu seviyenizi azaltmaya muavin olur.

5-Yürüyüş

Vücutta kortizol seviyesini düşürmek amaciyla belki bütün yapacaklarımızdan dahada tesirli olabilir. Bunun nedeni yürümenin hemide fiziki ayni vakitte da tinsel manada rehabilitasyon edici olmasıdır. ama yürüyüş de tek baski kaynağı olmamalı. Tempolu yürüyüş tercihimiz ama bunu yaparken de kiloya, yürüyüşe odaklanarak kendinizi başka açıdan strese sokmayın.

6-Potasyum

Potasyum, vücudumuzda “iyileşmeyi, onarım etmeyi” sağlayan parasempatik sinir sistemi denilen sistem amaciyla mühim ve İhtiyaç duyulan tek mineraldir. Sebze ve meyvelerde bolca bulunan potasyum amaciyla hergün önerilen miktar ise takriben 5 gramdır. En basit bulabileceğiniz potasyum kaynağının başında muz gelir. Ayrı olarak fasulye, kayısı, hurma, domates ve ıspanak da iyi birer kaynaktır. Potasyum Ayrı olarak bedende depolanan çok sodyumun atılmasına muavin olarak kan basıncını da düşürebilir.

7-Kalsiyum

Akşam saatlerinde kalsiyum bulunan besinler tüketmek de uyumaya muavin olur ve kortizol seviyesini düşürebilir. Kefir, süt veyahut belli tek süre yoğurt seçenek edebilirsiniz. böylelikle hemide protein ayni vakitte da kalsiyum almış olursunuz.

Sürekli salgılanırsa vücuda zarar verir

Diyelim ki erken yürüyüşe çıktınız, iri tek köpekle karşılaştınız ve çok korktunuz. İşte o vakit ön beyin bölgesi hipotalamus derhal alarm sistemini devreye sokar ve böbrek üstü bezinizden kortizol hormonu salgılanmaya başlar. Beyindeki glikoz kullanımı üst düzeye çıkıp, kalp atışlarınız hızlanır. Başka bir deyişle kendinizi savunmak amaciyla gövde var var olan bütün gücünü harcamaya hazır vaziyete gelir. eğer vahşi tabiatta yaşıyor olsaydık bu hormonu ayda senede tek salgılamamız mesele olmazdı ama biz rastgele tek yasamsal tehlike olmasa da devamlı kortizol salgılıyoruz ve baski seviyemiz hep yüksek. Bu da sağlığımızı bozuyor.

Hangi problemlere neden olur?

Kortizol hormonunun çok salgılanması şu sorunlara yollar açar…

– İç organlarda yağlanma

– çok tansiyon

– çok LDL (kötü) kolesterol

– Kan şekerinde yükseklik ve bunun neticeninde doku tamirinde yavaşlama

– Anksiyete (kaygı bozukluğu)

– Depresyon

– Sindirim sorunları

– kalp hastalıkları

– Kilo alımı ve metabolizmanın yavaşlaması

– Konsantrasyon düşüklüğü ve hafızada zayıflık

Nasıl denetim altına alınır?

Kortizol hormonunun sık ve fazlaca salgılanmasını engellemek amaciyla yapabileceğimiz ani çok hayat tarzı farklığı var. Bu farklıklar kortizole etki eden Bir takım hormonları, vitaminleri dengeleyebilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.