Stoltenberg’ten Rusya-Ukrayna açıklaması: NATO’nun müdahale unsurlarını konuşlandırıyoruz-haberi

Devlet ve hükümet başkanlarının video konferans yoluyla katıldığı NATO Zirvesi sonrasında İzah yapan NATO genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya’yı saldırıyı derhal durdurmaya, bütün birlikleri Ukrayna’dan çekmeye ve diyalog yoluna art dönmeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Stoltenberg “Kremlin’in amaçlari Ukrayna ile sınırlı değil. Rusya, NATO’nun dahada çok genişlemesinden vazgeçmesi ve 1997’den ardindan katılan nüttefiklerden asker ve altyapıyı çekmek amaciyla yasal olarak bağlayıcı anlaşmalar istek etti. Rusya’nın Avrupa güvenlik düzenine açıkça karşı çıktığı ve hedeflerini gerçekleştirmek amaciyla güç kullandığı Avrupa güvenliğinde tertemiz tek normalle karşı karşıyayız” dedi.

NATO genel Sekreteri, “Ukrayna’da topyekûn tek işgal görüyoruz. Putin’in saldırganlığı sürdürme kararı, Rusya’nın tek sonraki senelerde ağır bedeller ödeyeceği korkunç tek stratejik hatadır” dedi. ifadelerini kullandı.

“NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ”

Ayrıca Stoltenberg, açıklamasında “Karada ve havada NATO’nun müdahale unsurlarını konuşlandırıyoruz. 30’dan çok yerde etkinlik gösteren 100’den çok jetimiz var. Her müttefiki savunmak amaciyla ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Stoltenberg, Ukrayna’ya aralarında sema müdafaa sistemlerinin de olduğu dahada çok silah vereceklerini duyurdu.

“Güçlü tek transatlantik bağ olmadan Avrupa’da güvenlik yoktur” diyen Stoltenberg, “Dünya, Rusya ve Belarus’u yaptıklarından sorumlu tutacak” şeklinde konuştu.

“AMAÇ UKRAYNA HÜKÜMETİNİ DEĞİŞTİRMEK”

Stoltenberg, “Kiev’e doğru devinim ettiler. Beyan edilen amaç Ukrayna hükümetini değiştirmek. Ukrayna Tamamiyle işgal altında, bu öngörülemeyen tek durum, ne olacağını söyleyemeyiz” dedi.

“DAHA FAZLASINI YAPMAYA hazir vaziyette OLMALIYIZ”

Stoltenberg “NATO Müttefikleri ve Avrupa Birliği şimdiden mühim yaptırımlar getirdi ve hayat çapındaki Bir hayli ortağımız bize katıldı. dahada fazlasını yapmaya hazır olmalıyız. Bu tek bedel ödememiz gerektiği mananına gelse bile, çünkü bu işin içinde uzunca süre olacağız” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir