Stoltenberg: NATO’nun gündeminde Ukrayna’nın üyeliği yok-haberi

Rusya’nın Ukrayna işgalinde dört hafta arkada kalırken NATO genel Sekreteri Jens Stoltenberg “Ukrayna’nın NATO üyeliğinin ittifakın gündeminde olmadığını” söyledi.

Brüksel’de düzen eden medya toplantısında Stoltenberg, yarın düzen edecek NATO zirvesinde ittifakın doğu kanadında asker sayısının artırılması kararı çıkmasını beklediğini ifade etti. Rusya’nın Ukrayna’da kimyasal silah kullanmasının denetim edilemez neticeler doğuracağını kaydeden NATO genel Sekreteri, NATO’nun bu savaşın tek parçası olmadığını ve ülkeye asker göndermeyeceğini de yineledi.

“RUSYA NÜKLEER SAVAŞI Katiyen KAZANAMAZ”

Stoltenberg, Ukrayna’daki savaşın NATO’nun müdafaa ve caydırıcılık gücünü uzunca vadede gözden geçirmesi gerektiğini alana koyduğunu belirterek Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Slovakya’da tertemiz asker konuşlandırma planı olduğunu sözlerine ekledi.

Stoltenberg, toplaminda NATO harp grubu sayısının 8’e çıkarılacağını belirterek, “Yarınki dorukta tertemiz kararlar alacağız. Liderlerin, ittifakın doğu bölümündeki güçlerimizde hatri sayilir büyüklükte artışlarla NATO’nun duruşunu bütün alanlarda güçlendirmeyi onay etmelerini bekliyorum. Karada, havada ve denizde. İlk adım, Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Slovakya’da dört tertemiz NATO harp grubunun konuşlandırılmasıdır. Bu, Baltık ülkeleri ve Polonya’daki var güçlerimizle birlikte, doğu kanadında sekiz çok uluslu NATO harp grubuna sahip olacağımız mananına geliyor” dedi.

Stoltenberg Ayrı olarak Rusya’nın nükleer harp başlatmasının çatışmanın karakterini değiştireceğini dile getirerek “Rusya nükleer savaşı Katiyen kazanamaz” diye konuştu. Stoltenberg, Çin’e Ukrayna’daki işgali kınama çağrısında bulundu.

Zelenskiy: 'Ukrayna halkı karar verecek' İlginizi Çekebilir Zelenskiy: ‘Ukrayna halkı karar verecek’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir