Son Dakika: Türkiye’nin güneyini etkisi altına alan yangınlarla ilgili soruşturma başlatıldı-haberi

Antalya Manavgat’ta ülkeyi dehşete düşüren yangınlar hasebiyle 18 köy ve semt boşaltıldı; haneler ve ahırlar yandı. Akseki’de ise gece zamanı başlayan yangın çevreye sıçradı. Vatandaşlar tek istikametten hanelerine ulaşan yangını bahçe hortumlarıyla söndürmeye çalışırken, tek istikametten da hayvanlarını bölgeden uzaklaştırmaya çalıştı.

MARMARİS’TE BAŞLAYAN hatri sayilir büyüklükte yangin YERLEŞİM BÖLGELERİNE civarindan YAKLAŞTI

Bugün öğle saatlerinde ise Marmaris’ten gelen yangın haberleri memleket gündemine oturdu. alinan nihayet bilgilere göre Marmaris Armutalan bölgesindeki ormanlık alanda 13.05 sıralarında yangın çıktı. tek noktadan başlayan yangında, alevler, kuru otalar ve rüzgarın tesiriyle kısa müddette yayıldı. Yerleşim yerleri ve oteller takriben 100 metre mesafedeki yangında alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor.

YANGINLARLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ekiplerin müdahale ettiği yangınlarla alakalı İzah yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yangınlarla alakalı tahkikat başlatıldığını açıkladı. Altun açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizin değişik bölgelerinde alana gelen orman yangınları hepimizin ciğerini yaktı. Bu yangınlar esnasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenabı Allah’tan rahmet yaralanan vatandaşlarımıza da aciliyetli şifalar diliyorum.

“SAHADA ÇALIŞMALAR ayni ritimde devam EDİYOR”

Milli servetimiz var olan ormanlarımızdaki yangınları denetim altına almak ve etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak amaciyla Cumhurbaşkanımız devletimizin bütün imkanlarını seferber etmiştir. bütün kurumlarımız sahada vatandaşlarımızın yanında çalışmalarını sürdürmektedir.

“KAPSAMLI BİR SORUŞTURMA BAŞLATILDI”

Yangınların alana çıkış nedeni üstüne kapsamı geniş soruşturmalar da başlatılmıştır. Sorumlular en kısa vakitte doğamıza ve ormanımıza karşı giriştikleri bu saldırının hesabını verecektir. Dualarımız yangınlarla ugras eden ormanın kahramanları ile. Hepimize geçmiş olsun.”

KILIÇDAROĞLU’NDAN DA TEPKİ: SORUMLULAR BULUNACAKTIR

CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yangınlarla alakalı yasamsal medya hesabı üzerinden paylaşım yaparak, “Bu tek sabotaj mı, hükümet bunu netlikle tespit edecektir. Ormanlarımızın, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın, çalışanlarımızın, ormanlarda yaşayan canlıların hesabı sorulur. bu konuyla alakali her birimiz biriz; tek yüreğiz. Bu bunun benzeri bilinsin” sözlerine yer verdi.

DÜN AKŞAM 5 İLDE dahada hatri sayilir büyüklükte yangin ÇIKTI

Dün akşam Osmaniye, Adana, Kayseri, Uşak ve Mersin’de de yangın çıktı. Osmaniye ve Adana’da yerleşim yerlerini tehdit eden yangınlar hasebiyle bölgedeki Bir takım köyler boşaltıldı. Uşak’ta Kısa müddette büyüyerek iş yerlerine sıçrama olasiligi var olan yangına ihbar üstüne çok sayıda itfaiye ekibi ve zabita derhal sevk edildi. İtfaiyenin çalışmaları neticeninde yangın iş yerlerine sıçramadan söndürüldü. Kayseri’de yangına müdahale çalışmaları ise 100 kişilik ekiple sürdürülüyor.

AFAD’dan yapılan nihayet izaha göre alevlere teslim var olan 5 ilin nihayet vaziyeti şöyle:

ANTALYA

Antalya AFAD İl Müdürlüğü’nden dört araç ve 14 çalisan alanda görevlendirilirken, çalışmalara destek saglamak üzere Afyonkarahisar AFAD İl Müdürlüğü’nden kent müdürü ve 20 çalisan ile İzmir AFAD İl Müdürlüğü’nden kent müdürü ve 7 çalisan Antalya’da görevlendirildi. Ayrı olarak Isparta, Burdur, Konya, Karaman, Mersin, Kocaeli ve İstanbul illerinden Antalya Valiliği ile eşgüdüm seklinde 19 arazöz, 17 itfaiye aracı ve tek su tankeri bölgeye derhal sevk edildi. Yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan haneler tahliye edilirken, yangında Bir hayli ev, iş yeri, ahır, tarım arazisi, sera ve araç zarar gördü. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 24 personel, 12 ekip seklinde hasar tespit çalışmalarına başladı. önlem Emelli toplaminda bin 300 kişi kapasiteli iki KYK yurdu ve dört MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI pansiyonu hazır vaziyete getirildi. Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait tek arazözün devrilmesi neticeninde yaralanan sürücü ise rehabilitasyon altına alındı. Türk Kızılay tarafından tek sahra mutfak kiti ve 5 ikram aracı ile 20 bin 400 kişi/öğün kapasiteli beslenme üniteleri, 25 çalisan ile birlikte bölgeye derhal sevk edildi.

MERSİN

28 Temmuz’da Mersin’in Aydıncık kazasinda alana gelen orman yangınına ise tek uçak, 5 helikopter ve 97 arazözle müdahale ediliyor. Mersin AFAD İl Müdürlüğü’nden üç araç ve 10 çalisan alanda görevlendirildi. Ayrı olarak Ankara, Niğde ve Karaman illerinden Mersin Valiliği ile eşgüdüm seklinde 9 arazöz, tek itfaiye aracı ve tek su tankeri bölgeye derhal sevk edildi. Barınma ihtiyacının karşılanmasına baz alinarak olarak Aydıncık’ta 135, Gülnar’da 500 ve Bozyazı’da 60 kişilik olmak üzere toplamda 695 kişilik kapasite hazırlandı. Hasar tespit çalışmaları amaciyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üç araç ve 6 çalisan görevlendirdi.

OSMANİYE

28 Temmuz’da Osmaniye’nin Kırmacılı köyü ve Karacalar mevkilerinde alana gelen iki ayrı orman yangınına tek uçak, üç helikopter, 41 arazöz, 18 su tankeri, 20 iş makinası, tek JCB, iki TOMA, 9 tır, 24 arazi aracı ve toplaminda 312 çalisan ile müdahale ediliyor. Osmaniye AFAD İl Müdürlüğü’nden tek araç ve dört çalisan alanda görevlendirildi. AFAD eşgüdümünde Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay valiliklerinden bölgeye 7 su tankeri, 7 arazöz, tek ekskavatör ve üç itfaiye aracı derhal sevk edildi. Karacalar mevkiindeki yangın denetim altına alınmış olup soğutma çalışmaları sürdürülürken, Kırmacılı köyünde yangına müdahale ayni ritimde devam ediyor. Kırmacılı köyündeki haneler ile Ürün ve Dombullu yaylaları tahliye edilirken, yangınlardan etkilenen vatandaşlar amaciyla Osmaniye KYK Karaoğlan Yurdu belirleme edildi.

ADANA

28 Temmuz tarihinde Adana’da 21 noktada alana gelen orman yangınlarına tek uçak, tek helikopter, 16 arazöz, 12 su tankeri, 8 itfaiye aracı, dört iş makinası, tek ekskavatör, tek robet, iki pikap, 5 araç ve toplaminda 345 çalisan ile müdahale ediliyor. alana gelen yangınlardan 7 yurttaş etkilenirken, sağlık Bakanlığından 8 ambulans, tek UMKE aracı ve 27 çalisan bölgeye derhal sevk edildi. Adana AFAD İl Müdürlüğü’nden dört araç ve 18 çalisan alanda görevlendirildi. Kozan ilçesinden Akdam, Akarca, Salmanlı, Kızlarsekisi, Ergenuşağı ve Bağözü mahallelerinden bin 680 vatandaşın, Aladağ ilçesinden ise 25 vatandaşın tahliyesi gerçekleştirildi. Kozan kazasina bağlı Kızlarsekisi, Salmanlı, Gökyüzü, Kuytucak ve Akarca mahalleleri ile Aladağ kazasina bağlı Boztahta köyünde tahliye çalışmaları sürüyor.

MUĞLA MARMARİS

29 Temmuz’da Muğla’nın Marmaris kazasi İçmeler Mahallesi’nde ormanlık alanda çıkan yangına tek uçak, 5 helikopter ve 30 arazözle müdahale ediliyor. Muğla AFAD İl Müdürlüğü’nden tek araç ve dört çalisan alanda görevlendirildi. Yangın vakit itibarıyla rastgele tek yerleşim yerini tehdit etmemekle birlikte yangının yerleşim yerlerine doğru yayılması ihtimaline karşı tahliye planlamasına başlandı.

Son Dakika: bakanimiz Pakdemirli: 8 ilimizde orman yangını var, denetim altına almamız vakit alabilir

Son Dakika: bakanimiz Pakdemirli: 8 ilimizde orman yangını var, denetim altına almamız vakit alabilir
Son Dakika: Türkiye'nin güneyi yanıyor! Antalya'dan ardindan Bodrum ve Didim'de de yangın çıktı, alevler yerleşim yerlerine yaklaşıyor

Son Dakika: Türkiye’nin güneyi yanıyor! Antalya’dan ardindan Bodrum ve Didim’de de yangın çıktı, alevler yerleşim yerlerine yaklaşıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.