Son Dakika: Mutasyonlu virüs kaç ilde görüldü? Bakan Koca, Bilim Kurulu sonrası kritik sayıyı açıkladı-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim heyeti Toplantısı sonrası yasamsal medya hesabı Twitter üzerinden yazılı tek İzah yaptı. bakanimiz Koca, kontrollü normalleşme süreci, koronavirüsün seyri ve aşı benzeri başlıkların ele alındığı toplantının derhal peşinden yaptığı açıklamada, mutant virüsün artışına dikkat çekti.

“SALGININ AÇTIĞI TAHRİBATI TARİF ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Tedbirlere karşın yayılımın hızlı tek seyretme gösterdiğini kaydeden bakanimiz Koca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bilelim ki maviye yolculuğumuz virüsten savunarak yaşamayı öğrenmekten geçiyor. Küresel salgının her alanda açtığı tahribatı tanım etmek Sahiden mümkün değil. İnsanın insana temasını kesmesini mecburi kılan, beşeri var olan her değere ara saglamak zorunda bırakan tek senesi arkada bıraktık. Hastalığın ülkemizdeki seyri bütün yeryüzünde olduğu benzeri çok sayıda kişiye virüsün hızla bulaştığı ve tedbirlerle denetim altına alındığı dalgalar şeklinde kendisini hissettirdi. Salgını denetim altına aldıkça dahada çok Daha önceki günlerin özlemi ile devinim ederken hastalık can yakmaya başlayınca mecburi olarak tedbirlere sarılmakla geçti günler. bu yüzden Bir takım dönemler neden eskiye dönmüyoruz sesleri, Bir takım dönemlerde ise neden dahada çok kapanmıyoruz sesleri yükseldi. Bunun Ne yazık ki ilmi tek tecrübesi ve tek doğrusu yok.

“MUTANT VİRÜSLER YAYILIM HIZINI ARTIRMIŞTIR”

Salgının bütün yönleri ile ele alındığı başta kabinemiz, bakanlıklarımız, bilim insanlarımız hep birlikte vatandaşımız amaciyla dönemin en doğru hamlesi ne ise onu yapmaya çalıştık. Bu hepimizi çok yordu. bilim heyetimiz bu erken tek sefer dahada toplanmış ve güncel gelişmeleri değerlendirmiştir. Salgın öncesi ve salgınla ugras sürecinde aldığımız bütün tedbirlere rağmen, hayat genelinde olduğu benzeri ülkemizde de yayılım hızlı tek seyretme izlemektedir. Mutant virüsler yayılım hızını artırmıştır. Her ne civarindan bu artış hastanelere yatışları paralel şekilde etkilemese de çok olay Ne yazık ki çok hasta kisi potansiyelini barındırıyor. Hızlı dağılan mutantlar görece dahada hafif seyretse de çok bulaştıkları amaciyla savunmamız koşul olan bünyelere de dahada hızlı ulaşıyor.

Ülkemizde mutasyona uğramış koronavirüs vakaları sıkı takip ile yakalanmaktadır. Alınan bütün tedbirlere karşın Ne yazık ki vakit geçtikçe mutant virüsler bütün yeryüzünde olduğu benzeri ülkemizde de artmaktadır. Mutant virüsle enfekte olduğu saptanan kişileri dahada sıkı izolasyon kaidelerine elbet tutuyoruz. Bugüne civarindan 76 ilimizde toplaminda 41.488 B.1.1.7 (İngiltere) mutantı, 9 ilimizde toplaminda 61 B.1.351 (Güney Afrika) mutantı, tek ilimizde iki B.1.427 (California-NewYork) mutantı ve tek adet de P.1 (Brezilya) mutantı tespit edilmiştir. Bu hızlı bulaşan varyantlara karşı hali hazırda tedbirden ve aşıdan başka silahımız yok. Bu silahlarımızın yoksun olduğu mananına netlikle gelmiyor. ama her ikisinin de zorlukları var. Aşı amaciyla küresel tek tedarik güçlüğü, önlem amaciyla de tek sene verdiği yorgunluk var. Hep birlikte el ele bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum.

“SON VERİLER duygulu DAVRANMAMIZ GEREKTİĞİNE İŞARET EDİYOR”

1 Mart itibariyle ‘yerinde karar’ ismini verdiğimiz kontrollü ve kademeli normalleşme dönemine geçtik. Salgınla Yalnızca sağlık Bakanlığı değil, bütün unsurlarıyla devletimiz ve halkımız birlikte ugras etmektedir. nihayet hafta verileri, memleket genelinde sakinimli hayat ile alakalı dahada duygulu davranmamız gerektiğine işaret ediyor. millet olarak umut veyahut kaygı yüklü mesajlara değil, meselesi bütün gerçekliğiyle anlayıp yasamsal hayatımızı doğru adımlar atarak sürdürmeye ihtiyacımız var. Virüs hayatımızdan çıkana civarindan onla birlikte ugras ederek yaşamayı öğrenmek zorundayız.

Sosyal hareketliliğimiz içinde virüsü hareketsiz bırakmayı başaramadığımız halde dahada ağır bedeller ödemek zorunda kalıyoruz. Virüse yayılma fırsatı vermemeliyiz. Kontrollü normalleşme süreci, insanımıza hemide özlediği hayat dinamizmine tekrar kavuşma, ayni vakitte da bu dinamizm içinde virüse alan bırakmayacak etkin tek ugras imkanı sunuyor. Bizim amaciyla riskli olanın virüsün kendisi değil, kasten veyahut ihmalle virüsün dağılmasına neden var olan davranışlarımız olduğunu akıldan çıkarmamalıyız.

“10 MİLYONUN ÜZERİNDE AŞILAMA GERÇEKLEŞTİRMİŞ DURUMDAYIZ”

Aksi halde virüsün zaaflarımızı fırsata çevirerek hayatımıza hakim olmasını önleyemeyiz. Devletimiz salgınla mücadelenin gerektirdiği bütün tedbirleri alıyor ve bütün imkanlarını seferber ediyor. Başından bu yana küresel salgının tıbbi, ahenk gösteren ücret ve yasamsal etkilerini birlikte ele alan tek ugras stratejisi izliyoruz. Atılması koşul olan adımlara bilimin gösterdiği hakikati esas alarak karar veriyoruz.

Aşı tedariki ve uygulama performansımız konusunda, küresel koşulların bütün engellerine karşın aşı üretme kapasitesi acele devreye girmiş ülkelerle rekabet eder durumdayız. 10 milyonun üzerinde aşılama gerçekleştirmiş durumdayız. Aşı tedarikine paralel olarak bu performansımız Bir takım dönemler yavaşlasa da çogalarak ayni ritimde devam edecektir. güç günleri arkada bırakmak amaciyla ihtiyacımız var olan tek şey, millet olarak birlikte mücadelenin bütün gereklerini faik tek mesuliyet duygusuyla sahiplenmektir. Unutmayalım! İnanç, azim ve kararlılık olduğu sürece kırmızı, maviye en yakın renktir. Yarın tek aksilik olmazsa tek konuşma uygulamak üzere huzurlarınızda olacağımı bildirmek isterim. Bu vesileyle bütün vatandaşlarımızın Miraç kandilini kutlama ediyor, salgın hastalıktan arınmış tek dünyanın müjdecisi olmasını diliyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.