Son Dakika! MSB: Bedelli askerliğin kaldırılması ya da ücretinin azaltılması gibi popülist söylemlerle gençlerin duyguları istismar edilmemeli-haberi

Bakanlık kaynakları, nihayet vakitte özellikle ücreti üzerinden yapılan bedelli askerlik tartışmalarına baz alinarak değerlendirmelerde bulundu. Askerlik sisteminde reform niteliğinde yapılan düzenlemeyle dövizle askerlik hizmetinde ıslak sınırının kaldırıldığını, bedelli askerlik hizmetinin devamlı vaziyete getirildiğini, dövizle askerlik ve bedelli askerlik bedel miktarının eşitlendiğini anımsadan kaynaklar, tertemiz sistem ile yedek astsubaylık statüsünün oluşturulduğunu, askerlik süresinin 12 aydan 6 aya indirildiğini anımsattı.

“GENÇLERİN hislerini İSTİSMAR ETMEYİN”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Cumhuriyet tarihinin en yoğun döneminden geçtiğini belirten MSB, şu değerlendirmeyi yaptı:

“TSK, karada, denizde ve havada ülkemizin hak, alaka ve menfaatlerini korumak, 84 milyon vatandaşımızın güvenliğini sağlamak amaciyla azim ve kararlılıkla ugras etmektedir. Böylesine duygulu ve ağırbaşlı tek dönemde bedelli askerlik konularının istismar edilmesi ve böylesi konuların konuşulması dahi kahramanlık ve fedakarlıkla görevli var olan Türk Silahlı Kuvvetleri personelini menfi etkilemektedir. bu yüzden bedelli askerlik uygulamasının kaldırılması veyahut fiyatinin azaltılması benzeri popülist söylemlerle gençlerin duygularını istismar edilmemesi gerekmektedir.”

BEDELLİ ASKERLİK yarar SAĞLIYOR

TBMM’de 2019’da onay edilen Askeralma yasasi ile hemide vatandaşların gereksinim ve beklentilerinin ayni vakitte da TSK’nin yükümlü çalisan ihtiyacının karşılandığını belirten kaynaklar, böylelikle modern, öngörülebilir ve sürdürülebilir tek sistemin tesis edildiğini anlattı.

Gerekli ve doğru olarak nitelendirilen bedelli askerliğin devamlı vaziyete getirildiğini kaydeden kaynaklar, tertemiz düzenlemeyle iş sahibi gençler ve öğrencilere, eğitim, öğretim ve mesleki gelişmelerinde geleceklerini planlama açısından kolaylık ve yarar sağlandığını, vatan içi ve dışında çalışan, çevresine, topluma ve ekonomiye katkı sağlayan çalışmaların da vatan hizmeti olarak görülmesinin sağlandığını ifade etti.

BEDEL MİKTARI DÜŞÜK TUTULUYOR

Daha evvelki dönemlerde yasamsal beklentinin karşılanması emeliyle yasama geçirilen bedelli askerlik uygulamalarının, askerlik kaynağını erteleme, yoklama kaçağı ve bakaya benzeri nedenlerle alana gelen birikmenin azaltılması emeliyle yapıldığına dikkati çeken kaynaklar, bu yüzden bedel miktarının düşük tutulduğu bilgisini verdi.

MÜRACAAT SAYISINDA ARTIŞ VAR

Yeni askerlik sistemi kapsamında bedelli uygulamasının devamlı vaziyete getirildiğini yineleyen kaynaklar, ıslak sınırının kaldırıldığı, neden vatandaşların gerekse TSK’nin yükümlü ihtiyacı göz önünde bulundurulup evvelki uygulamalardan değişik kriterler esas alınarak bedel miktarının belirlendiğini bildirdi.

Yeni askerlik sisteminin öncelikli emelinin vatan ve dünyanın Bir hayli bölgesindeki değişik coğrafyalarda görevli var olan TSK’nin insan kaynağının desteklenmesi olduğunu belirten kaynaklar, “Bedelli askerlik amaciyla her sene Bakanlıkça kontenjan belirlenmekte, kontenjan sayısı aşılması seklinde adaylar kura ile tespit edilmektedir. Bedelli askerlikten istifade edecek sayının belli tek kontenjan ile sınırlı tutulması hasebiyle bedel miktarının azaltılmasına bağlı olarak gelirde artış olacağı neticenine erişmek doğru değildir.” ifadelerini kullandı.

34 BİN 829 KİŞİ BAŞVURDU

Bedelli askerlik uygulamasından istifade etmek isteyenlerin sayısında her sene artış yaşandığına işaret eden kaynaklar, uygulamanın evvel yasama geçtiği 2019’un 2. yarısında 49 bin 107 kişinin bedelli askerlik amaciyla müracaat yaptığını aktardı.

1 Ocak-30 Haziran 2020 tarihlerinde 25 bin 893, tek Temmuz-31 Aralık 2020 tarihlerinde ise 45 bin 740 kişinin başvuruda bulunduğuna değinen kaynaklar, tek Ocak-30 Haziran 2021 tarihlerinde müracaat sayısının 34 bin 829’a ulaştığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.