Son dakika! Merkel: Türkiye’nin insan hakları konusundaki ve hukukun üstünlüğünde standartlarını yükseltmesini bekliyoruz-haberi

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri bu erken sanal dorukta tek araya gelmeye hazırlanırken, Almanya Başbakanı Angela Merkel‘den ülkemiz izahı geldi. Zirve döneminden evvel gazetecilere konuşan Merkel, “Türkiye’nin insan hakları konusundaki ve hukukun üstünlüğünde standartlarını yükseltmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İKİLİ STRATEJİ ELE ALINACAK

AB öncülerinin iki vakit sürecek zirvesinde, masadaki mühim konulardan biri ülkemiz olacak. Ankara’yla ilişkilerin, zirvenin evvel gününde masaya yatırılacağı belirtiliyor. Türkiye’ye ait tartışmanın, su Dış politika ve Güvenlik çok Temsilcisi Josep Borrell’in pazartesi bugünü açıklama ettiği ve hemide yaptırım hemide teşvik öngören ikili tek taktiğe dayalı raporunun temelinde ilerlemesi bekleniyor.

DOĞU AKDENİZ YAPTIRIMLARI ASKIYA ALINMIŞTI

AB öncülerinin Doğu Akdeniz krizi hasebiyle Türkiye’ye mart zirvesinde dayatma tehdidinde bulunduğu yaptırımların, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden’ın devreye girmesiyle askıya alındığı sızdırılmıştı. ama nihayet dönemdeki gelişmeler hasebiyle Brüksel’den eleştirel tek İzah bekleniyor.

MÜLTECİ ANLAŞMASININ YENİLENMESİ DE MASADA

Toplantıda, Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin ve 2016 tarihindeki sığınmacı anlaşmasının yenilenmesi konusunun da ele alınması bekleniyor.

ASIL GÜNDEM MADDESİ, AŞI TEDARİKİ KRİZİ

AB öncülerinin dorukta en kapsamı geniş olarak masaya yatıracağı mevzu ise Covid-19 aşılarının tedariki ve AstraZeneca aşısı hasebiyle İngiltere ile yaşanan gerilim olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.