Son Dakika: Maske zorunluluğu ne zaman kalkar? Bakan Koca, yüzde 70 aşılamayı işaret etti-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu erken gerçekleştirilen bilim heyeti toplantısının derhal peşinden salgın sürecine ait mühim açıklamalarda bulundu. bakanimiz Koca, aşılama çalışmaları ve varyantlarla alakalı bilgi vererek, en çok heyecan edilen sualleri yanıtladı. Bu suallerden biri de mecburi maske kullanımına baz alinarak oldu. bakanimiz Koca, mecburi maske uygulamasının kaldırılması amaciyla aşılanmanın asgari yüzde 70’e ulaşmasını işaret etti.

“AŞILAMA, ARTIŞIN ÖNÜNE GEÇİYOR”

Koronavirüs hasta kisi sayılarındaki stabil durumun, aşılama ile doğru orantılı olduğunu aktaran bakanimiz Koca, “Kısıtlamaların azaltılmasıyla birlikte, vakaların temasla birlikte arttığını biliyoruz. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla düşüşün stabil kaldığı tek döneme giriyoruz. Şimdi Delta varyantıyla yukarıya doğru çıktığını görmüş olurduk ama aşılar etkili. Bu dönemde dahada sabit kaldığını, dahada evvelki İngiliz varyantından değişik olarak aşılama döneminde olduğumuzu biliyoruz. Aşılama ile yukarıya doğru çıkışın baskılandığı kanısı içindeyiz” dedi.

“YÜZDE 70 AŞILAMADAN ardindan KALKABİLİR”

Zorunlu maske kullanımının ne vakit kalkacağı istikametindeki suali da Cevaplayan bakanimiz Koca, “Önümüzdeki dönemde aşılamanın artırılmasıyla, durum aşağı inebilir. Ve tek sonraki dönemde, mecburi olmadıkça kısıtlamaları uygulamak istemiyoruz. Herkesin kendisinin kişisel güvenlik çemberini oluşturması görüşündeyiz. Mesafenin korunmadığı açık alanlarda maske takılması gerek. yasamsal bağışıklığın oluşmadığı dönemde maskeyi kişisel güvenlik unusuru içinde değerlendiriyoruz. asgari yüzde 70 aşılamanın olduğu dönem, maskeden kurtulduğumuz asama olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Son Dakika: Koronavirüsün Delta varyantı Türkiye'de 16 şehirde 134 vakada görüldü

Son Dakika: Koronavirüsün Delta varyantı Türkiye’de 16 şehirde 134 vakada görüldü
Son Dakika: Cuma gününden bu yana 18 yaşın üstündeki bütün vatandaşlara aşı randevusu açılıyor

Son Dakika: Cuma gününden bu yana 18 yaşın üstündeki bütün vatandaşlara aşı randevusu açılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir