Son Dakika: Kahramanmaraş’ta yangın söndürme uçağı düştü: 5’i Rus, 3’ü Türk 8 personel hayatını kaybetti-haberi

Bertiz bölgesindeki ormanlık alanda yangın çıktı. İhbar üstüne bölgeye çok sayıda ekip derhal sevk edilirken, söndürme çalışmalarına havadan da destek verildi. Orman genel Müdürlüğü tarafından Rusya’dan kiralanan ve Adana Orman Bölge Müdürlüğü hizmetinde kullanılan yangın söndürme uçağı ile Kahramanmaraş‘taki orman yangınına müdahale esnasında bağlantı kesildi, derhal peşinden tayyare düştü.

8 çalisan YAŞAMINI YİTİRDİ

Rusya müdafaa Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 5’i Rus, 3’ü Türk olmak üzere 8 çalisan hayatını yitirdi. Uçakta iki kaptan pilot, tek navigatör, tek radyo operatörü, tek teknisyen ve tek Türk pilotun olduğu öğrenildi. Bakanlık açıklamasında, “Be-200 uçağı Adana yakınlarında iniş yaparken düştü. Kazayı araştırmak üzere tek ekip talihsiz kaza bölgesine gönderildi” sözlerine yer verdi.

HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

Küle dönen uçaktaki mürettebatın isimleri ise şu şekilde:

Türk kaptan Serkan Mirzaoğlu, Orman Mühendisi Oğuz Avşar Aydın, Koordinatör Edip Uzunoğlu, Kaptan kaptan Evgenii Kuznetsov, 2.Pilot Vıladıslav Berkutov, Radyo Operatörü Nıkolai Omelchenko, Navigatör Vadim Karasev ve Teknisyen Lurii Chuborov.

UÇAĞIN YANAN ENKAZI HELİKOPTERDEN GÖRÜNTÜLENDİ

Düşen uçağa erişmek amaciyla talihsiz kaza alanına çok sayıda arama ve kurtarma ekibi gönderilirken yangın söndürme uçağının düştüğü yerde yandığı anlar helikopter kamerasından görüntülendi.

UÇAKTAN GERİYE Yalnızca KUYRUK KALDI

Düşme neticesi çıkan yangında uçağın hatri sayilir büyüklükte tahribat aldığı ve 12 ton su taşıma kapasitesine sahip uçaktan geriye Yalnızca kuyruğun kaldığı görüldü.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN, RUS MEVKİDAŞI LAVROV’A TAZİYE MESAJI

Bakan Çavuşoğlu ayrıca, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’a taziye iletisi iletti. Lavrov’un da cevaben teşekkür eden tek cevap gönderdiği öğrenildi.

“BİR SÜRE ÖNCE UÇAKLA İRTİBAT KESİLDİ”

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun yaptığı açıklamada, vakit içinde Onikişubat kazasi Ilıca mahallesi Almalı mevkisindeki ormanlık alanda yıldırım eşit etmesi neticesi yangın çıktığını anımsattı. Orman yangına hemide karadan ayni vakitte da havadan müdahale edildiğini belirten Coşkun, “Bölgeye tayyare da derhal sevk etmiştik ama tek vakit evvel uçakla bağlantı kesildi ve düştü. Şu vakit olay çok yeni. Uçağın düştüğü bölgeye çok sayıda ekip gönderdik.” dedi.

ADANA’DA GÖREV YAPMIŞTI

Düşen tayyare Temmuz ayında Adana’nın Aladağ kazasinda çıkan orman yangınına müdahalede görev almıştı. Beriev Be-200 yangın söndürme uçağı Beriev tarafından üretilen Rus yapımı tek amfibyen jet uçağı olarak geçiyor. Uçak, yangın söndürme, arama kurtarma, deniz devriyesi, kargo ve yolcu taşımacılığı amaciyla tasarlanmış olup 12 ton su kapasitesine sahip.

İşte talihsiz kaza kırım alanından gelen evvel görüntüler:

Kahramanmaraş'ta düşen uçağı gören köylülerin panik anları kamerada: tayyare düştü hanımefendi uçak

Kahramanmaraş’ta düşen uçağı gören köylülerin panik anları kamerada: tayyare düştü hanımefendi uçak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.