Son Dakika: İstihdama prim ve vergi desteği! 12 ay boyunca karşılanacak-haberi

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında kademeli normalleşmenin derhal peşinden evvel kez tek araya geldi. Toplantıda gündem; aşılama, dış ilişkiler, güvenlik, koronavirüs salgınında gelinen nihayet nokta ve Kurban Bayramı‘nın tatil süresi oldu. İstihdamın artırılmasına baz alinarak prim ve vergi desteğinin verildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstihdamın desteklenmesi, iş gücü maliyetlerin azaltılması emeliyle çok mühim düzenlemeleri yasama geçirdik. sene sonuna civarindan işe alınacak her tek işçi amaciyla minimum ücret üzerinden ödenmesi koşul olan bütün sosyal güvenlik müessesesi primleri ve vergileri 12 ay süresince karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

VATANDAŞLARA AŞI ÇAĞRISI

“Türkiye salgın sürecini başarıyla yürüten bütün ülkelerin evvel sıralarında yer almaktadır. Dünyanın Bir hayli yerinde testler ücrete elbet iken biz fiyatsız test hizmeti sunduk. Aynı şekilde aşı hizmetini de fiyatsız olarak vatandaşımıza veriyoruz. Buradan bütün vatandaşlarımıza artık 18 yaşın üzerindeki herkese açılmış aşı randevularını tek vakit evvel almaları çağrısında bulunuyorum. Aşı ile alakalı yürütülen menfi kampanyaların hiçbirinin ilmi ve akli temele dayanmadığının altını çizmek istiyorum. yasamsal bağışıklık elde edilene civarindan temizlik, maske, ara başta olmak üzere tedbirlere uymaya ayni ritimde devam etmeliyiz.

“524 MİLYAR LİRALIK BİR KAYNAĞI HAREKETE GEÇİRDİK”

Bütçeden de çeşitli fonlardan sunduğumuz direk desteklerin meblağı 150 milyar lirayı aşmış durumda. sene sonuna civarindan bu tutarın 196 milyar liraya, Başka bir deyişle ulusal gelirimizin yüzde üç buçuğuna ulaşmasını bekliyoruz. Kullandırılan ve bütün ertelenen krediler ile vergi ve yasamsal güvenlik primleri yoluyla da 524 milyar liralık tek kaynağı harekete geçirdik. Bu sayede ihtiyaci var olan vatandaşımızdan çalışanımıza, üreticimize, yatırımcımıza civarindan kimseyi yalnız bırakmadık. tarım desteğinde toplaminda desteğin 15 milyar lirasını evvel 6 ayda üreticilerimizin hesaplarına yatırdık. hemide alım yaptığımız ürünlerin kapsamını genişlettik, ayni vakitte da çiftçimizin yüzünü güldürecek ücretleri açıkladık. Toprak mahsulleri ofisi hasat hasebiyle haziranda ara verdiği ahenk gösteren fiyatlı arpa ve buğday benzeri yem hammaddesi satışına, temmuzda ayni ritimde devam edecek. Bu uygulamadan yetiştirici, besici ve yem üreticilerinin tamamı faydalanacak. Hayvancılık piyasasinin kaba yem ihtiyacını karşılamak emeliyle yem bitkileri desteğimiz ayni ritimde devam ediyor. Bu destekler sayesinde ülkemizde yem bitkileri ekim alanı iki buçuk milyon hektara yükseldi. Salgın ve kuraklık hasebiyle alana çıkan vaziyeti istismar ederek hububat ile et, süt fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara destur vermeyeceğiz.

“TARİHİMİZDE İLK kez İHRACATTA 200 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNE ÇIKACAĞIZ”

Sahip olduğumuz bütüncül yaklaşım sayesinde dünya, su ülkeleri küçülürken biz 2020’yi büyümeyle kapattık. endüstri üretiminde de müspet gelişmeler yaşanıyor. Açıklanan nihayet verilerde tek evvelki sene aynı dönemine göre artış gözüküyor. 2020’de de oldukça iyi başlattık. İlk çeyrekte yüzde 7’lik büyüme performansı yakaladık. Büyümede dış istek ile dahil istek arasında arzuladığımız dengeleme de başlamıştır. İkinci çeyreğe ait lider gösteriler baz tesirinin de devreye girmesiyle senelik yüzde yirmi civarında büyümeye işaret ediyor. Bunun tamamını ise ortada vadeli program hedefimiz var olan yüzde 5,8’in üzerinde tek büyümeyle kapatacağımız görülüyor. Bu gidişle ihracatta sene nihayetinde tarihimizde evvel kez 200 milyar doların üzerinde tek ihracata imzasini atacağız. Cari açığın da gerilemesini bekliyoruz. Böylelikle dış kazanç saglama cephesinde elimiz Deşarj olmuş olacak.

EMEKLİLERE BAYRAM MÜJDESİ

Buradan emeklilerimize de müjde saglamak istiyorum. Temmuz ayı çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli aylıklarıyla bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı döneminden evvel ödeyeceğiz. Ocak-temmuz çagi TÜFE oranını dikkate alarak yüzde 8,45 oranında artış yapıyoruz. böylelikle 12,7 milyon vatandaşımıza 12,3 milyar lirası Kurban Bayramı ikramiyesi olmak üzere toplamda 38 milyar liralık tediye gerçekleştireceğiz.

“CİDDİ KDV İNDİRİMLERİ YAPTIK”

Türkiye ekonomisinin en sağlam alanlarından birisi de halk maliyesidir. Ocak-mayıs döneminde nihayet derece kuvvetli tek bütçe performansı gösterdik. Geçtiğimiz senenin evvel 5 ayında bütçe açığı 90,1 milyar Lira iken bu sene aynı döneminde açık 7 milyar liraya geriledi. Bu şekilde oluşturacağımız mali alanın gerekmesi vaziyetinde vatandaşların ihtiyaçları amaciyla kullanacağız. ahenk gösteren ücret kararlara menfi etki edecek yatırımların ve girişimciliği engelleyebilecek maliyette ağır tek vergi yükünün alana çıkmasını istemiyoruz. Hükümetlerimiz döneminde giyimde, ilaç-tedavi hizmetlerinde, zirai faaliyetlerde, turizmde ağırbaşlı KDV indirimleri yaptık.

“46 MİLYAR LİRALIK KDV VE ÖTV’DEN FERAGAT EDİYORUZ”

Asgari geçim indirimi uygulaması getirerek çalışanın vergi yükünü düşürdük. nihayet olarak, ekonomi reform programımız kapsamında sade usulde vergilendirilen esnafımızın bütün kazançlarını vergi dışında bırakıyoruz. İstihdam maliyetinin takriben yüzde 36’sına tekabül eden 1556 lirayı hükümet olarak biz ödüyoruz. Bu desteği kadın, toy ve Özürlü istihdamında 18 ay olarak uyguluyoruz. OSB’ler, minik endüstri siteleri, endüstri bölgeleri ve hür bölgeler başta olmak üzere her alanda yatırımı, istihdamı, ar-ge’yi, tasarımı ve yenilikçiliği destekleyen Bir hayli düzen etme yaptık. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların vatandaşlarımıza yansımasını minimuma indirmek amaciyla İhtiyaç duyulan tedbirleri aldık. bu erken mazotta iki lira, benzinde 2,5 Lira ÖTV almamız gerekirken mazotta 71 kuruş, benzinde 83 kuruş ÖTV alıyoruz. Her tek akaryakıt alımında vatandaşımızı litrede asgari iki Lira destekliyoruz. Tüplerde ise hiç ÖTV almıyoruz. toplaminda 46 milyar liralık KDV ve ÖTV vergisi gelirinden feragat ediyoruz. Avrupa’da benzinin ve motorinin hemide en pahali olmayan olduğu ayni vakitte da asgari vergilendirildiği memleket biziz. Vergisini itinali ödeyen mükelleflerimize yüzde 5 istikbal vergisi indirimi getirdik.

“YAPTIĞIMIZ DÜZENLEMELERİ SAYMAKLA BİTİREMEYİZ”

Vergi alanında vatandaşlarımıza, çiftçimize, esnafımıza, sanayicimize, ihracatçılarımıza, özetle A’dan Z’ye her guruba baz alinarak yaptığımız düzenlemeleri saymakla bitiremeyiz. Böylesine bütün maliyetlere katlanmamızın tek gayesi vatandaşımızın yükünü azaltarak refahı artırmaktır. Birileri ülkemizde istikbal vergileri, sigorta primleri çok diyor. Bunların her söyledikleri benzeri bu da yalan. Türkiye’de dolaysız vergi gelirlerinin toplaminda vergilerine oranı yüzde 53’ten yüzde 61’e çıkardık. Yunanistan, Macaristan, Portekiz, Estonya, Şili benzeri ülkelerde endirekt vergi geliri oranları çok dahada yüksektir. Ülkemizde tatbik edilen vergi oranlarıyla OECD ülkelerindeki vergi oranlarına bakıldığında bunun da yalan olduğu görülecektir. istikbal vergisine ait maksimum vergi oranını da yüzde 49,5’tan yüzde 40’a indirdik. Salgının etkilerini azaltmak emeliyle aldığımız tedbirler kapsamında kurumlar vergisini bu sene yüzde 25, istikbal sene yüzde 23 olarak uygulayacağız. Kurumlar vergisi oranını 2023’ten bu yana de yüzde 20 seviyesine indiriyoruz. Hatırlayın, bu ülkede kurumlar vergisi oranı biz geldiğimizde yüzde 33’tü.

“İSTİSNA VE MUAFİYETLERE RAĞMEN VERGİ GELİRİMİZ ARTIYOR”

Tüm işlemlerde KDV oranının yüzde 18 olduğunu varsaydığımızda OECD ülkeleri arasında KDV oranı en düşük 2. ülkeyiz. Vergi geliri de üretemediğimizi söylüyorlar. Bu ülkede halk gelirlerinin takriben yüzde 84’ü vergi gelirlerinden toplanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığımız sene nihayetinde vergi gelirlerinin tek trilyon 51 milyona çıkacağını hesaplıyor. Bütçe harcamalarımızın yüzde 72’sini vergi gelirlerinden karşılıyoruz. Sağladığımız kaide dışı ve muafiyetlere karşın vergi gelirlerimizi de devamlı artırıyoruz. Kurduğumuz elektronik beyanname sistemi sayesinde yüzde 150 milyon beyanname elektronik ortamda işlem görüyor. Bir hayli gelişmiş ülkede dahi bunun benzeri tek performans yoktur. Reform programımız elektronik tebligat, elektronik inceleme, elektronik tutanak ve elektronik raporu da geliştirerek vergi analiz sürelerini kısaltacağız. suni zeka kullanımını bulunan dijital vergi asistan sistemini de devreye alıyoruz.

“TÜRK LİRASI VARLIKLARININ CAZİBESİNİ ARTIRACAK UYGULAMALAR GELİŞTİRİYORUZ”

Önümüzdeki en mühim sorunlardan biri çok enflasyondur. Geçmişte hemide enflasyonu aşağıya çekmeyi ayni vakitte da büyümeyi aynı anda gerçekleştirme başarısını gösterdik. Şimdi çok dahada iyi olanini yapacağız. ortada Bankası bu meselesi çözmekte kararlı tek yaklaşıma sahip. Enflasyona yollar açan yapısal sorunların çözümüne de odaklanmamız gerekiyor. Türk Lirası’nı destek vermek emeliyle alakalı kurumlarımız İhtiyaç duyulan adımları atıyor. Lira cinsi varlıkların cazibesini artıracak uygulamalar geliştiriyoruz. kuvvetli tek ekonomi amaciyla bankacılık sektörü kaynakları doğru projeler yatırım olarak aktarılmalıdır. Bu da ama kredi belirleme süreçlerinin yatırım odaklı vaziyete getirilmesiyle mümkündür. Banka kredilerinin yanı sıra kapital piyasası araçlarının da şirketlerimiz tarafından seçenek edilmeleri, bununla alakalı İhtiyaç duyulan altyapıyı hazırlıyoruz. Bu sene evvel 6 ayında 23 şirket halka istek oldu. Şirketlerin bu yöndeki alakası halka arzların ayni ritimde devam edeceğine işaret ediyor. kapital piyasalarımız kendisinin açısından iki mühim çalışmayı yasama geçiriyor. Birincisi yeşil borçlanma aracı ihraçlarının ülkemizde de yaygınlaşması amaciyla yeşil tahvil rehberini hazırlaması ve bunun için hazırlanması. İkincisi de tahvil garanti fonu oluşturulmasıdır. 12 Mart’ta paylaştığımız ekonomi reform programını bütün paydaşların çalışmasıyla yasama geçiriyoruz.

“18 YAŞ ALTINDAKİ ÇOCUKLARIMIZIN BES’E GİREBİLMELERİNİN ENGELİNİ KALDIRDIK”

Haziran sonuna civarindan tamamlanma süresi koyduğumuz 35 eylem başlığından 31’i bitmiş durumdadır. İlk yarı amaciyla öngördüğümüz eylemleri başarıyla tamamladık. Bu çerçevede bütçe ve halk mali idareninde şeffaflık ilkelerimizden ödün vermediğimizi tek sefer dahada göstererek halk maliyeti raporumuzu yayımladık. Yeşil imalat amaciyla İhtiyaç duyulan teknolojilerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması emeliyle Ar-ge çalışmalarını destekliyoruz. Nüfusumuzun yüzde 25’ini oluşturan 18 ıslak altındaki çocuklarımızın BES’e girebilmelerinin önündeki engeli kaldırdık.

TERÖRLE MÜCADELE

Ülkemizin ve milletimizin bekasını tehdit eden güvenlik sorunlarıyla mücadelemizi kesintisiz sürdürüyoruz. pkk terör örgütlerine karşı tarihimizin en hatri sayilir büyüklükte mücadelesini veriyoruz. 28 sene evvel bu erken Başbağlar’da teröristler tarafından alçakça katledilen kardeşlerimizi rahmetle yad ediyoruz. MSB, İçişleri ve MİT’le bu mücadeleyi azim ve kararlılıkla sürdürüyoruz. vatan içinde polisimiz, jandarmamız, askerlerimiz, güvenlik korucularımız, istihbaratımızla pkk terör örgütlerini her geçen vakit belli tek süre dahada geriletiyoruz. PKK’nın üst kadrosu tarihinde evvel kez şimal Irak’ta devinim edemez, toplanamaz ve örgütü yönetemez vaziyete gelmiştir. nihayet 6 ayda PKK’nın en üst kademesindeki isimler aynı neticeye düçar olmuştur. Örgütün Mahmur Kampı sorumlusu, Mahmur Kampı sorumlusu aynı akıbeti paylaşmışlardır.

“FETÖ’YÜ KÖKÜNDEN KAZIMA ÇALIŞMALARINA ayni ritimde devam EDİYORUZ”

Milli İstihbarat Teşkilatımız DEAŞ’la mücadelede çok sayıda teşkilat sorumlusunun yakalanmasını sağlamıştır. Bir hayli ihanetin sorumlusu var olan FETÖ’yü kökünden kazıma çalışmalarına ayni ritimde devam ediyoruz. vatan içinde saklanan kripto FETÖ’cüleri kamudan ve cemiyet bünyesinden temizledik. bütün saklı yapılanmalarını ve arşivlerini tek tek alana çıkardık. vatan dışındaki faaliyetlerinin akamete uğratılması amaciyla yoğun etkinlik içerisindeyiz. vatan dışındaki teşkilat mensuplarına baz alinarak çalışmalar kapsamında Bir hayli ülkeden 100’ün üzerinde kişinin Türkiye’ye getirildiğini söyleyebiliriz.

FETÖ’CÜ ORHAN İNANDI TÜRKİYE’YE GETİRİLDİ

Milli İstihbarat Teşkilatımız nihayet olarak FETÖ’nün ortada Asya genel Sorumlusu Orhan İnandı’yı ülkemize getirerek adalete temsil etmiştir. Örgütün en üst düzey yöneticileri arasına katılan bu kişi FETÖ’nün kirli parasını ortada Asya’da işletmiştir. nihayet vakitte üst üstüne yakalanan isimler yeryüzünde hiçbir yerin kendisi amaciyla emniyetli olmadığı gerçeğini tek sefer dahada göstermiştir.

Gümrüklerimizde yakalanan uyuşturucu miktarı 7 tonu aşmıştır. Bu tablo Avrupa başta olmak üzere bölgesindeki gençlerin uyuşturucudan korunmasında mühim tek misyonu göstermektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.