Son Dakika: Hangi iller kademeli normalleşmeye geçti? Bakan Koca, risk haritasını paylaştı-haberi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerin koronavirüs değerlendirme kriterlerine göre düşük, orta, çok ve çok fazla riskli olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaşımı şu şekilde:

“İllerimiz riziko değerlendirme kriterlerine göre dört kategoriye ayrıldı. Düşük riskli (mavi), ortada riskli (sarı), çok riskli (turuncu) ve çok fazla riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi. bunun için göre normalleşme adımları uygulanacaktır. sakinimli ve kademeli normalleşeceğiz.”


İşte riziko haritasına göre kalkan kısıtlamalar;

  • Hafta sonu kısıtlaması düşük ve ortada riskli şehirlerde Tamamiyle kaldırılırken çok ve çok fazla riskli illerde, sektör bugünü ayni ritimde devam edecek. Akşam 21.00 ile erken 5.00 arası kısıtlama sürecek.
  • Okullar, ülkemiz genelindeki mektep öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8-12 sınıflarda eğitim öğretime açılacak.
  • Düşük ve ortada riskli şehirlerde ise başka kademelerde de eğitime başlanacaktır. çok ve çok riskli şehirlerde Yalnızca liselerdeki surat yüze sınavlar yapılacak.
  • Çok çok riskli iller dışında kafe restoranlar faaliyetlerini erken 7.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile sürdürecektir.
  • Kamunun çalışma saatleri bütün Türkiye’de normale dönecektir.
  • 65 ıslak üstü ve 20 ıslak altı vatandaşlarımız ile alakalı düzenleme, düşük ve ortada illerimizde kaldırıldı.
  • Halı alan ve havuz benzeri yerler, düşük riskli şehirlerde erken 9.00 ile akşam 19.00 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir.

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)

Uşak, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkari, Siirt, Batman, Diyarbakır, Bitlis, Van, Bingöl, Muş, Ağrı, Iğdır.

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)

Bursa, Manisa, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, Ankara, Çankırı, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Sivas, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Kars.

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)

İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Antalya, Bilecik, Kütahya, Düzce, Bolu, Zonguldak, Kırıkkale, Karaman, Mersin, Niğde, Kayseri, Kilis, Artvin, Ardahan, Kocaeli, Yalova.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)

Edirne, Balıkesir, Burdur, Sakarya, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Konya, Aksaray, Osmaniye, Adıyaman.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir