Son dakika! Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti-haberi

Haiti hükümet Başkanı Jovenel Moïse’nin, evinde uğradığı silahlı suikast neticesi hayatını yitirdiği bildirildi.

EŞİ SALDIRIDA YARALANDI

Başkent Port-au-Prince’deki evinde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısına uğrayan Moïse’nin öldüğü, eşinin ise saldırıda yaralandığı ifade edildi.

PROTESTOLARA RAĞMEN KOLTUĞUNU BIRAKMAMIŞTI

Görev süresi dolan Moïse, protestolara karşın koltuğunu bırakmamış ve görev süresini uzatma kararı almıştı.

HAİTİ’DE TARTIŞMALI BAŞKANLIK SEÇİMİ

Haiti’de hükümet Başkanı Moise, 2016’daki tartışmalı başkanlık seçimleri hasebiyle görevini tek sene belli tek süre olarak yürütmüş, başkanlık görevine resmen Şubat 2017’de başlayabilmişti. Moise, bu yüzden 5 sene var olan başkanlık görev süresinin Şubat 2022’de dolacağını öne sürerken muhalefet partileri, görev süresinin 7 Şubat 2021’de dolduğunu savunuyor.

Haiti’de halk, 7 Şubat 2019’dan bu yana ülkede yükselen enflasyona, kamuda yolsuzluğa, besin malzemeleri benzeri esas gereksinim maddelerinin azalmasına ve başkentte Bir hayli yakit istasyonunun kapanmasına neden var olan akaryakıt sıkıntısına reaksiyon göstererek Moise’nin istifası talebiyle hükümet karşıtı gösteriler düzenliyor.

ÇETE SAVAŞLARI NEDENİYLE BİNLERCE anne adayi VE ÇOCUK EVLERİNİ TERK ETTİ

Karayip ülkesi Haiti’nin başkentinde nihayet vakitlerde tırmanışa geçen ölümcül çete savaşları hasebiyle nihayet iki haftada takriben 8 bin 500 kadın ve çocuğun evlerini terk ettiği açıklamıştı.

Ulusal İnsan Hakları müdafaa Ağı’nın direktörü Pierre Esperance, ülkenin yüzde 60’ının çetelerin kontrolünde olduğu ve 2018’den bu yana bölge halkından 12 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Esperance, çetelerin çok kuvvetli olduğunu belirterek bu gruplara “müsamaha” gösterildiğini ifade etmişti.

Son günlerde şiddetin zirve yapması hasebiyle kaygılı olduğunu kaydeden Esperance, hükümet Başkanı Jovenel Moise’nin görevini sürdürmesi seklinde Vaziyetin kötüleşeceği uyarısında bulunmuştu.

BAZI BÖLGELER ÇETELERİN KONTROLÜNE GİRDİ

Sınır Tanımayan Doktorlar, tırmanan şiddet hasebiyle Yalnızca 2-4 Haziran tarihlerinde bölgedeki merkezlerine ateşli silahlarla yaralanan 40 kişinin geldiği bilgisini paylaştı.

Çeteler, nihayet haftalardaki şiddet eylemlerinde polisi de amaç almış, Bir takım iş yerleri yağmalanmış ve bazıları da kundaklanmıştı. Başkentin Martissant ve Delmas bölgelerinde mevzubahis şiddet olayları hasebiyle iş yerleri ve okullar kapanırken toplu taşımalarda aksamalar alana gelmişti. Haiti’de Bir takım bölgelerinin çetelerin kontrolüne girdiği kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.