Son Dakika: Ermenistan’daki parlamento seçimlerini Paşinyan’ın partisi kazandı! Muhalefet sonuçları tanımadı-haberi

Dağlık Karabağ’da savaşı kaybeden, evvel muhalefetin yol protestolarıyla derhal peşinden Ermenistan ordusunun Paşinyan hükümetine karşı vuruş girişiminden ardindan acele parlamento seçimlerinin yapılmasına karar verilmişti.

Dün erken saatlerinde Ermenistan’da başlayan oy verme işlemi akşam saatlerine civarindan ayni ritimde devam etti. Seçimlerde toplaminda 21 siyasi parti ve dört seçenek bloğu mecliste çoğunluğu ele geçirebilmek amaciyla yarıştı. takriben iki buçuk milyon kişinin oy kullanma hakkı bulunan Ermenistan’da halkın yüzde 49,4’e tekabül eden toplaminda tek milyon 281 bin 174 kişi sandığa gitti.

MUHALEFET, PAŞİNYAN’A KARŞI İTTİFAK KURDU

Siyasi partiler amaciyla yüzde 5 ve siyasi parti ittifakları amaciyla yüzde 7 seçenek barajının bulunduğu ülkede geçtiğimiz 2018 seneninde “Renkli Devrim”den ardindan yapılan seçimleri Nikol Paşinyan‘ın, “Benim Adımım” bloku yüzde 70 oy alarak kazanmıştı. Bu seçimlerde Paşinyan bloğu dağıtarak öncüsü olduğu Sivil Sözleşme Partisi ile seçimlere katılırken Paşinyan’ın en kuvvetli rakibi “Ermenistan İttifakı” bloğunun adayı var olan Rober Koçaryan oldu. Ermenistan’ın Daha önceki cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ise “Onurum Var” ittifakının müsterek adayı olarak seçimlerde boy gösterdi.

GECE YARISI ZAFERİNİ İLAN ETTİ

Ermenistan’da yapılan seçimlerin derhal peşinden oy sayma işlemine geçilirken gece yarısına civarindan oyların takriben yüzde 33’ü sayıldı. kati olmayan neticelere göre Başbakan Nikol Paşinyan’ın partisi yüzde 58,02, Rober Koçaryan’ı destekleyen “Ermenistan Bloğu” yüzde 18,84 ve Serj Sarkisyan’ı destekleyen “Onurum Var” yüzde 5,27, Müreffeh Ermenistan Partisi ise yüzde 4,68 oy aldı. Ermenistan’da oy sayma işlemi ayni ritimde devam etmesine karşın hatri sayilir büyüklükte tek ayrım atarak seçimleri önde götüren Başbakan Nikol Paşinyan gece yarısı kameralar karşısına geçerek destekçilerine teşekkür konuşması yaptı.

PUTİN’E TEŞEKKÜR ETTİ

Seçimlerde çıkan neticesi beklediklerini belirten Paşinyan, “Ermeni halkı seçimini yaptı. Beklenen netice oldu. Biz de bu seçimlerde Ermenistan halkının zaferini öngörüyorduk. Sivil Sözleşme Partisi’nin mecliste çoğunluğu kazandığı şimdiden belli. Daha oylar tam sayılmadı. ama inandirma edici tek çoğunluğa sahip olacağız. ” dedi. Konuşmasında Rusya’ya da ileti gönderen Paşinyan, “Ermenistan’a ve Ermeni halkına verdiği destek amaciyla Rusya hükümet Başkanı Vladimir Putin’e, Başbakan Mihail Mişustin’e ve Rusya Federasyonu’na şükranlarımı sunuyorum” dedi.

OYLARIN %53.92’SİNİ ALDI

Sabah saatlerinde Ermenistan’da yapılan parlamento seçimini, resmi olmayan evvel neticelere göre oyların yüzde 53,92’sini alan Paşinyan’ın partisi kazandığı açıklandı.

MUHALEFET SEÇİM SONUÇLARINI onay ETMEDİ

Dağlık Karabağ hezimetinin derhal peşinden Paşinyan’ın hatri sayilir büyüklükte tek prestij kaybına uğradığını düşünerek seçimlere umutlu katılan muhalefet bu seçenek neticeleri karşısında hatri sayilir büyüklükte tek şaşkınlık yaşarken aynı zamanda seçimlere şaibe karıştığı istikametinde imalarda bulundu. Rober Koçaryan’ı destekleyen “Ermenistan İttifakı” bloğundan yapılan yazılı izahta seçenek sürecinin güven vermediği ifade edilerek, “Güvensizliğin en ağırbaşlı nedeni, değişik sandıklardan gelen ve seçenek sonuçlarının sistematik, evvelce planlanmış şekilde tahrif edildiğini gösteren yüzlerce sinyaldir. Ermenistan bloğu bütün Sual işaretleri ve şüpheler ortadan kaldırılmadan seçenek neticelerini onay etmeyecektir” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir