Son dakika! Erdoğan’dan NATO’da tarihi mesaj: Müşterek görev kuvvetinin komutası bu sene Türkiye’dedir-haberi

NATO Liderler Zirvesi, bu erken Brüksel’de başladı. İlk Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşen Erdoğan, sonrasında İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile dahada ardindan da Almanya Başbakanı Angela Merkel ile tek araya geldi. Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile tek araya toplanan Erdoğan, sonrasında saat 19.00’da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden ile görüşecek.

ERDOĞAN’DAN NATO’YA MESAJ

Öte istikametten Cumhurbaşkanı Erdoğan da “İstikrara Katkı” oturumuna tek videomesaj gönderdi. Erdoğan’ın mesajında şu ifadeler yer aldı: “Dünyanın asimetrik tehditlerle yüzleştiği sancılı tek dönemde düzen eden sempozyumun bütün insanlık amaciyla hayırlara vesile olmasını diliyorum. Teknolojik gelişmeler, demografik baskılar, abuhava değişikliği, terör, düzensiz göç ve koronavirüs salgını tertemiz sınamaları beraberinde getiriyor.

“TÜRKİYE, ÜZERİNE DÜŞENİ FAZLASIYLA YERİNE GETİRMEKTE”

Bu durum mecburi olarak güvenlik ve istikrara değin bakışımızı da etkilemekte, bu konuları bütüncül tek vizyonla ele almamızı zorlamaktadır. ülkemiz bu anlayışla kisminda ve ötesinde emin tek müttefik olarak üstüne düşeni fazlasıyla adina getirmektedir. Sahadaki sorunların özellikle çözümünde inisiyatif alan, beşeri boyutu öne çıkaran, yapıcı ve etkin tek politika uyguluyoruz. Irak’tan Afganistan’a, Kafkaslar’dan Balkanlar’a, Karadeniz’den Akdeniz’e Afrika’ya civarindan istikrarın tesisine baz alinarak bütün girişimlere öncülük ediyor, katkı sağlıyoruz.

Komşularımızla ilişkilerimizde beynelmilel hukuka, hak ve hakkaniyete, karşılıklı dogruluk ve çıkarlara saygıyı gözetiyoruz. Komşumuz ve müttefikimiz Yunanistan ile aramızdaki diyalog kanallarının canlandırılmasının ikili mevzuların çözümünün bölgemizin özellikle istikrar ve refahına da hizmet ettiğine inanıyorum.

“DEAŞ’LA ÇARPIŞAN VE BU UĞURDA EVLATLARINI ŞEHİT VEREN tek NATO ÜLKESİYİZ”

Günümüzde istikrarın tesisinin önündeki en hatri sayilir büyüklükte engellerden biri terördür. ülkemiz NATO başta olmak üzere alakalı bütün beynelmilel platformlarda terörle mücadelede evvel safta yer almaktadır. PKK/PYD’den DEAŞ ve FETÖ’ye civarindan Bir hayli pkk terör örgütü ile sınırlarımız içinde ve dışında yoğun tek mücadelenin içindeyiz. DEAŞ’la göğüs göğse çarpışan ve bu uğurda gencecik evlatlarını şehit veren tek NATO müttefikiyiz.

Sınır ötesi operasyonlarımızda dört bine yakın DEAŞ’lı teröristi tesirsiz vaziyete getirdik. Terörün her türlüsüne karşı yürüttüğümüz mücadelede Ne yazık ki müttefik ve ortaklarımızdan beklediğimiz destek ve dayanışmayı göremedik. Suriye, Irak ve Türkiye’de eli Müslümanların kanına bulaşmış pkk terör örgütü elebaşlarının yasal tek aktör benzeri en üst seviyede muhatap alındığına, desteklendiğine şahit olduk.

“TÜRKİYE’NİN SINIRLARI eş vakitte NATO’NUN SINIRLARIDIR”

Unutulmamalıdır ki Türkiye’nin hudutları aynı zamanda NATO’nun sınırlarıdır. Bu bakımdan Yalnızca kendisinin ulusal menfaatlerimiz amaciyla değil, transatlantik coğrafyasının güvenlik ve istikrarının temini amaciyla de mühim tek mesuliyet üstelendiğimizi biliyoruz. Adımları bu bilinçle atıyoruz. ülkemiz NATO harekat ve misyonlarına en çok katkı sağlayan evvel 5 müsterek bütçeye en çok katkı veren evvel 8 müttefik arasında yer alıyor. Çok çok hazırlık seviyeli ortak görev kuvvetinin komutası da bu sene Türkiye’dedir.

İttifakın en hatri sayilir büyüklükte 2. ordusuna sahip var olan ülkemiz NATO’nun güncel tehdit ve imtihanlara karşı adaptasyonu amaciyla etkin oyun oynamaktadır. Hazırlıklı olabilmek itibariyle müttefikler olarak atacağımız adımlar civarindan ortaklarımızın kapasite geliştirmelerine yapacağı katkılar da önelidir.”

Erdoğan'la yapacağı müzakere öncesi ABD'den Biden'a skandal çağrı: Gordion düğümünü kesmeli

Erdoğan’la yapacağı müzakere öncesi ABD’den Biden’a skandal çağrı: Gordion düğümünü kesmeli
Merakla beklenen zirve başlıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Karargahı'nda

Merakla beklenen zirve başlıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Karargahı’nda
Son dakika: NATO Liderler Zirvesi'nde Erdoğan'la tek araya toplanan Macron'dan evvel açıklama: müsterek stratejilerin netleştirilmesine vurgu yaptım

Son dakika: NATO Liderler Zirvesi’nde Erdoğan’la tek araya toplanan Macron’dan evvel açıklama: müsterek stratejilerin netleştirilmesine vurgu yaptım
Erdoğan-Biden görüşmesi doların istikametini belirleyecek! İşte zirveden çıkabilecek üç ihtimal

Erdoğan-Biden görüşmesi doların istikametini belirleyecek! İşte zirveden çıkabilecek üç ihtimal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir