Son Dakika: Dışişleri Bakanlığı’ndan Çin’e Akşener ve Yavaş notası-haberi

Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, Büyükelçiliğin yasamsal medya paylaşımlarından duyulan rahatsızlık hasebiyle Dışişleri Bakanlığı‘na çağrıldı.

İYİ Parti genel Başkanı Meral Akşener, Bir gün evvel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “#BarınKatliamı’nda Çin esaretine boyun eğmeyen doğu Türkistanlı soydaşlarımızı, şehadetlerinin sene dönümünde rahmetle anıyorum! Esaret altındaki soydaşlarımızı unutmayacak, uğradıkları zulümlere Suskun kalmayacağız. doğu Türkistan tek vakit netlikle bağımsız olacak!” ifadelerini kullanmıştı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise “Doğu Türkistan’da yaşanan katliamın acısını 31 sene geçmesine karşın Daha evvel günkü benzeri hissediyoruz. Barın şehitlerini rahmetle anıyorum” paylaşımını yapmıştı.

“HAKLI KARŞILIK VERME HAKKINI SAKLI TUTMAKTADIR”

Çin milletçe Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, yaptığı izahla Meral Akşener ve Mansur Yavaş’a cevap vermişti. Twitter’dan yapılan açıklamada, Akşener ve Yavaş’ın yasamsal medya hesapları etiketlenerek, “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz tek parçasıdır. Bu dünyaca onay edilen ve tartışılamaz tek gerçektir. Çin tarafı, rastgele tek kişi veyahut gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne rastgele tek şekilde alan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır” ifadeleri kullanılmıştı.

ÇİN BÜYÜKELÇİSİ, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA ÇAĞRILDI

Çin’in Ankara Büyükelçisi Liu, Büyükelçiliğin yasamsal medya paylaşımlarından duyulan rahatsızlık hasebiyle Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir