Son Dakika! Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Afganistan açıklaması: Şu ana kadar Taliban’ın verdiği mesajları olumlu karşıladık-haberi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdünlü mevkidaşı Eymen es-Safedi ile müsterek medya toplantısında açıklamalarda bulundu. Gündeme ait sualleri da Cevaplayan Çavuşoğlu, Afganistan‘da Taliban‘ın idaresi ele geçirmesine ve bölgedeki nihayet gelişmelere de değindi.

“VERİLEN iletileri müspet KARŞILIYORUZ”

“Afganistan’da gelişmeler hızlı gerçekleşti. özellikle nihayet haftalarda ABD’nin çekilmesiyle Taliban ilerledi. Cumhurbaşkanı Gani’nin ülkeyi terk etmesiyle Taliban ülkeyi ele geçirdi. Afganistan’da bütün taraflarla diyaloğumuzu sürdürüyoruz, Taliban dahil” ifadelerini kullanan Mevlüt Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Havaalanı kisminda panik var, sivillerin havaalanına girmesiyle bizi üzen görüntüler oldu. Vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amaciyla her şeyi yapıyoruz. Bölgedeki tahliyelere ayni ritimde devam edilecek. Taliban’ın verdiği mesajları müspet karşılıyoruz. Umarım bunu eylemde de görürüz. ülkemiz olarak Afganistan’ın istikrarı amaciyla en çok destek veren ülkelerin başındayız. Afganistan’ın ahenk gösteren ücret kalkınmasını, istikrarını ve barışını desteklemeye ayni ritimde devam edeceğiz.” dedi.

“SURİYELİLERİN DÖNMESİ İÇİN ÇALIŞMAYA ayni ritimde devam EDECEĞİZ”

Konuşmasının tek bölümünde mültecilere de değinen Bakan, “Hem Türkiye’de hemide Ürdün’de çok sayıda Suriyeli sığınmacı var. Ürdün’de 1.3 milyon civarında, Türkiye’de ise 3.6 milyon civarında Suriyeli var. Bu Suriyeli göçmenlerin artık Suriye’ye dönmesi için,uluslararası toplumla birlikte çaba sarf etmeye ayni ritimde devam etmemiz lazım. Koronavirüs hasebiyle müsterek girişimlerimizde belli tek süre aksama oldu ama tek sonraki süreçte Suriyeli göçmenlerin gönüllü, onurlu ve emniyetli tek şekilde dönmesi amaciyla birlikte çalışmaya ayni ritimde devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.