Son Dakika: Davasına baktığı iş insanıyla görüntülenen Manavgat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı açığa alındı-haberi

Manavgat Ağır karar Mahkemesi Başkanı Ö.İ.’nin, davasına baktığı iş insanıyla aynı masada aş yediği görüntüleri geçtiğimiz günlerde basında yer almıştı. mevzu hakkinda HSK tarafından başlatılan soruşturmada müfettişler ön incelemesini tamamladı. Mahkeme Başkanı Ö.İ., HSK 2. dairesi tarafından açığa alındı.

OPERASYONDA YAKALANDILAR

Manavgat kazasinda 2019 senesi aralık ayında zaptiye tarafından düzen eden operasyonda ‘haksız çıkar sağlamak amaciyla teşkilat kurmak’, ‘dolandırıcılık’, ‘tefecilik yapmak’, ‘kamu kuruluş ve kuruluşlarını ve tüzel kişiliklerin aracı olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ suçundan aralarında 5 yıldızlı otel sahiplerinin de bulunduğu E.B., K.B., A.B., V.B., A.R.Ö., A.A., V.E. ile M.A. yakalandı.

6 ŞÜPHELİYE KOŞULLU SERBESTLİK

Jandarmada işlemlerinin derhal peşinden adliyeye derhal sevk edilen şüphelilerden E.B., K.B., A.B., A.R.Ö., A.A. ile M.A tutuklanırken, V.B. ve V.E. adli denetim şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere hür bırakıldı. Tutuklanan şüphelilerin avukatlarınca yapılan itiraz üstüne 6 şüpheli, 31 Aralık akşamı vatan dışına çıkış yasağı ve haftada tek imzasini saglamak şartıyla hür bırakıldı.

85 MİLYON TL’LİK HAKSIZ KAZANÇ

Şüphelilerle alakalı tahkikat tamamlanıp Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Manavgat 1’inci Ağır karar Mahkemesi tarafından onay edildi. İddianamede, E.B., K.B., A.B., V.B., A.R.Ö., A.A., V.E. ile M.A.’nın yanı sıra genişletilen tahkikat neticeninde hususi tek bankanın şube müdürü K.Ç. ile A.T.B., F.Ö., F.B., M.İ.T., S.D.G., U.O. ve Y.P.’nin 11 ayrı suçu 48 kez işledikleri ve 84 milyon 527 bin 889 Lira haksız kazanç sağladıkları tespit edildi. Şüpheliler ile alakalı toplaminda 146 seneden 491 seneye civarindan mapus ve 126 bin güne civarindan adli kazanç cezası istendi.

SAVCI, CEZALANDIRILMALARINI İSTEDİ

Olayla alakalı Manavgat 1’inci Ağır karar Mahkemesi’nde görülen duruşmalarda esas ile alakalı görüşünü açıklama eden savcı, sanıkların ‘suç işlemek amaciyla teşkilat kurmak’ suçundan beraatini istek etti. Savcı, üç değişik olayda ise sanıkların değişik kişilere baz alinarak yaptıkları işlemlerle ‘nitelikli dolandırıcılık’, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘tefecilik’ suçlarını işlediklerini anlatarak E.B., A.B., K.B., V.B., F.Ö., V.E., S.D.G., A.R.Ö., A.A. ve M.A.’nın cezalandırılmalarını istek etti.

BİRİ HARİÇ TÜM SANIKLAR salıverilme ETTİ

Mahkeme, 25 Mayıs 2021 tarihindeki karar duruşmasında ise haklarında cezalandırmaya yeterli, kati ve inandırıcı delil bulunamadığını belirterek, F.Ö. haricindeki sanıklara bütün suçlamalardan ayrı ayrı salıverilme verdi. Mahkeme heyeti, F.Ö.’nün şikayetçi M.B.’ye baz alinarak ‘hizmet hasebiyle güveni kötüye kullanma’ suçunu işlediğini belirterek, 2,5 sene mapus ve 750 vakit karşılığı 15 bin Lira adli kazanç cezası verdi. Verilen karara karşı Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’nde (BAM) itiraz edilebileceği belirtildi.

MAHKEME BAŞKANI VE SANIK eş MASADA

Karara karşı şikayetçilerin avukatları, BAM’da itiraz hazırlıkları yaparken Manavgat 1’inci Ağır karar Mahkemesi Başkanı Ö.İ. ve davada teşkilat öncüsü olarak yargılanan E.B.’nin, sanığa ait otelin restoranında aynı masada karşılıklı otururken resimi alana çıktı. saklı çekilen fotoğrafta; masada içki dolu bardakların olduğu, kadınların bulunduğu ve mahkeme başkanı Ö.İ.’nin kapalı mekanda sigara içtiği görüldü. resmin ne vakit çekildiği ise belirtilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.