Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Türkiye’nin Afgan göçmen politikası ne?” sorusuna yanıt: Herkes bilsin ki Türkiye yolgeçen hanı değildir-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk ve Kanal D müsterek yayınında orman yangınlarından koronavirüs salgını sürecine civarindan Bir hayli mühim konuda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek müddetten bu yana Türkiye’nin gündemini meşgul eden “düzensiz Afgan göçü” ile alakalı da değerlendirmelerde bulundu.

“ABARTILDIĞI GİBİ BİR AKIN DOĞRU DEĞİL”

Erdoğan, Türkiye’nin Afganistan’a baz alinarak attığı adımların ölçülüp biçildiğini ve Türkiye’nin yolgeçen hanı olmadığını belirterek, “35 milyon nüfusları var. Afganistan’ı tek kenara itemezsiniz. Bizim bağlarımızın tarihe dayandığı tek ülke. bütün bunlarla birlikte ülkemiz yollar geçen hanı değildir. bütün bunları biz, ölçüp biçip atıyoruz. yasamsal medyada abartıldığı benzeri tek akın da doğru değil. Biz bu duvarları boşuna mı örüyoruz. bütün gözetleme kulelerine varıncaya kadar… Yakalanan düzensiz Afgan göçmenler, tekrar Afganistan’a sınır dışı ediliyor” dedi.

“SURİYE’DEN dört MİLYON GÖÇMEN GELDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevzu hakkinda izahlarının devamı şu şekilde:

Şimdi kıymetli arkadaşlar her şeyden evvel biz göçmenlerle alakalı en mühim adımı Suriye’de attık. Suriye’den bize dört milyona yakın göçmen geldi. Biz bunlara kapımızı açtığımız gibi, iş sahibi zanaat sahibi var olan Bir hayli Suriyeli bizde yurttaş da oldu.

“DUVARLARIMIZI YÜKSELTİYORUZ”

Afganistan vaziyeti belli tek süre dahada farklı. İran ve Irak’ta duvarlarımızı ağırbaşlı oranda yükseltiyoruz. Burada yükselen duvar, düzensiz gücün ülkemize girmesini engellemek için. Bu çalışma ayni ritimde devam ediyor. Sınırlarımız bu surlarla örülü. nihayet gelişmelerle Sahiden Afgan halkının dahil kismina düştüğü durum, çok sıkıntılı durum.

“TALİBAN’LA GÖRÜŞMEYE civarindan TEMASLAR VAR”

Taliban ile bunların yaşadığı asama çok sıkıntılı. Biz bu konuyla alakali da Bir takım çalışmalar yapıyoruz. Talibanla görüşmelere varıncaya civarindan temaslar var. Hem de bendeniz bile, bunların öncüsü vaziyetindeki kişiyle temas olabilir. Üst düzey mananında denetim altına alınması koşul olan tek durum. Yoksa denetim altına alınmaz. Afganistan’da bizim soydaşlarımız da var. Yanlarımıza kimleri alabiliriz, bunların çalışmasını yapıyoruz. vatan dışına alakalı arkadaşlarımızı gönderdik. Taliban’ın attığı adımları nerede durdurabiliriz, nerede sulha baz alinarak tek adım atarız.

“TÜRKİYE YOLGEÇEN HANI DEĞİLDİR”

Diplomasi dediğimiz budur. Her şeyi askeri olarak halledeceğiz diye tek şey var mı? Savaşın olabilitesi çok olduğu yer, tek de siyasetin olabilitesi çok olduğu yer var. Benim elim nereye civarindan uzanıyorsa. Afganistan’ı tek kenara itemezsiniz. Bizim bağlarımızın tarihe dayandığı tek ülke. bütün bunlarla birlikte ülkemiz yolgeçen hanı değildir. bütün bunları biz, ölçüp biçip atıyoruz. yasamsal medyada abartıldığı benzeri tek akın da doğru değil. Biz bu duvarları boşuna mı örüyoruz. bütün gözetleme kulelerine varıncaya kadar… Yakalanan düzensiz Afgan göçmenler, tekrar Afganistan’a sınır dışı ediliyor.

“BÖLGE, KAMERA SİSTEMLERİYLE İZLENİYOR”

İran hududuna 156 kilometre duvar örüldü. 109 kilometrelik Bölüm da aydınlatma sistemi ile donatılmış vaziyette. Düzensiz göç hareketleri devamlı olarak kamera sistemleriyle izleniyor. Bunun yanında termal kameralarla gece geçişleri önleniyor. Düzensiz göç var olan bölgeler de ek birlikler derhal sevk edildi.

Birileri de bu işleri sabun köpürtür benzeri bu işleri kabartmak istiyor. bendeniz de bunu, halkıma duyurmuş olayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.