Son Dakika: Beyaz Saray’dan medya kuruluşlarının olduğu binayı vuran İsrail’e uyarı-haberi

Hafta başından bu yana Filistin‘deki saldırılarını sürdüren İsrail, medya devlerinin bulunduğu binaları da amaç aldı. Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ile Katar merkezli Al-Jazeera tv kanalının da olduğu 13 katlı tek binayı vuran İsrail’e ABD’den ikaz geldi.

“DOĞRUDAN İLETTİK”

İsrail’in saldırısına ABD’de Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, “Gazetecilerin ve bağımsız medyanın güvenlik ve güvenliğinin sağlanmasının en hatri sayilir büyüklükte mesuliyet olduğunu İsraillilere direk ilettik” reaksiyonunu gösterdi.

BEKLENEN TEPKİ DEMOKRAT KONGRE ÜYESİNDEN GELDİ

ABD’li Demokrat Kongre üyesi Rashida Tlaib de hücum sonrası İsrail’e reaksiyon gösterdi ve Başbakan Binyamin Netanyahu’yu “ırkçılıkla” suçladı.

Filistin asıllı Demokrat vekil Tlaib, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail, medya kaynaklarını amaç alarak dünyanın, İsrail’in ırkçı yöneticisi Netanyahu’nun liderliğindeki harp suçlarını görmesini engellemek istiyor.” ifadesini kullandı.

Tlaib, “Öyle ki hayat bebeklerin, çocukların ve ebeveynlerinin öldürülmesini görmesin. Öyle ki hayat Filistinlilerin katledildiğini görmesin.” değerlendirmesinde bulundu.

MEDYA DEVLERİNDEN DE TEPKİ GECİKMEDİ

AP’nin reis ve CEO’su Pruitt, İsrail ordusunun Gazze‘de AP ve Aljazeera benzeri beynelmilel medya kuruluşlarının da olduğu binayı amaç almasına ait yazılı İzah yaptı. Pruitt, açıklamasında, “AP ofisine ev sahipliği yapan binaya yapılan oldukça rahatsız edici İsrail saldırısı karşısında şoke olduk ve dehşete düştük” ifadesini kullandı.

Al Jazeera ise yaptığı izahta ‘İsrail’in yaptığı, gazetecilerimizin hayatını amaç alan ve gerçeği alana çıkarmalarını engellemeyi planlayan barbarca tek eylemdir’ ifadelerine yer verdi.

Son Dakika! İsrail, Gazze'de beynelmilel televizyonların bulunduğu 13 katlı tek binayı vurdu

Son Dakika! İsrail, Gazze’de beynelmilel televizyonların bulunduğu 13 katlı tek binayı vurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.