Son Dakika! Berkin Elvan davasında sanık polise 16 yıl 8 ay hapis cezası verildi, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı-haberi

Gezi Parkı eylemlerine ait Okmeydanı’nda çıkan vakalarda 16 Haziran 2013’te kafasına gaz kapsülü eşit eden ve 269 vakit ardindan rehabilitasyon gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan‘ın öldürülmesine ait davada mahkeme heyeti kararını açıkladı.

ADLİ denetim HÜKMÜ UYGULANACAK

Sanık zabita F.D. ‘olası kasıtla erkek öldürme’ suçundan 16 sene 8 ay mapus cezasına çarptırıldı. maznun ile alakalı vatan dışına çıkış yasağı şeklinde adli denetim hükmü uygulanmasına karar verildi. maznun ile alakalı vatan dışına çıkış yasağı da getirildi.

İstanbul 17. Ağır karar Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz maznun F.D. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) katıldı. Şikayetçi anne adayi Gülsüm Elvan, baba Sami Elvan, ablalar Özge ve Gamze Elvan da duruşmada hazır bulundu. Duruşmada CHP’li Milletvekilli Mahmut Tanal, Ali Şeker ve TİP mebus barış Atay da seyirci olarak katıldı.

“ADİL BİR karar VERME AMACINDAYIZ”

Mahkeme başkanı, duruşma başlamadan evvel “Sadece somut delillere, Yasaya ve vicdana bakarak adil tek karar verme amacındayız” dedi. Savcının, maznun zabita ile alakalı “Bilinçli taksirle ölüme neden olmak” suçundan iki sene 8 aydan 9 seneye civarindan mapus istek ettiği mütalaasını tekrar ettiğini belirtti. dahada ardindan Elvan ailesi avukatlarına laf verildi.

“ADALET İSTİYORUM, ÇOCUĞUMU İSTİYORUM”

Anne Gülsüm Elvan savcının mütalaasını hiddet ve acıyla onay etmediğini belirterek “Çocuğum şuurlu şekilde vuruldu. Torpil denilen kızkaçıranı, çocuklar bayramlarda, yılbaşılarda hep alır oynarlar. Çocuğuma 5 Lira vermiştim, kaç adet torpil alabilir? Yıllardır başka çocuklar ölmesin, başka analar ağlamasın diye feryat ediyorum. Ama Ne yazık ki her vakit tek anne adayi dahada bize katılıyor. karar vermediğiniz amaciyla bu suçlara müsterek olduğunuz amaciyla vakit be vakit acımız artıyor. hak istiyorum. Benim çektiğimi başka anne adayi adaylarimiz çekmesin. Çocuğumu istiyorum. art verin çocuğumu” dedi.

KARAR oy BİRLİĞİYLE ALINDI

Mahkeme heyeti oy birliğiyle karar aldığını açıkladı. Heyet, maznun F.D’nin üstüne atılı “Kasten öldürme” suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirterek hatali konusunun önem ve değeri, suçun işleniş biçimi, suçun işlenmesinde kullanılan araç, alana gelen zararın ağırlığı, sanığın güttüğü amaç ve saik, alana gelen tehlikenin ağırlığı, suçun işlendiği vakit ve yer, hatali kastının yoğunluğu dikkate alınarak evvel müebbet mapus cezası verdi.

16 YIL 8 AY HAPİS CEZASI

Heyet, sanığın suçu öngörmesine karşın mümkün kasıtla işlediği anlaşıldığından cezayı 20 sene mapusa indirdi. Verilen cezanın geleceği üzerindeki mümkün tesiri dikkate alınarak takdiri indirim yapan heyet, sanığın 16 sene 8 ay mapus cezasıyla cezalandırılmasına hükmedildi.

YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI KONULDU

Sanığın somut olayda, maktülün yaşını bilerek/öngörerek suçu işlediğine değin her biçimde şüpheden uzak, somut ve inandırıcı delil bulunmadığı da karar da yer aldı. etkin görevde olması, duruşmaları takip etmiş olması, dosyanın temyiz süreci, tutuklamanın savunma tedbiri olması gözetilerek adli denetim tedbiriyle Emele ulaşılabileceğinden maznun F.D. ile alakalı yurtdışı yasağı konulmasına karar verildi.

AİLE GÖZYAŞI GÖKTÜ

Duruşma çıkışında, anne adayi Gülsüm Elvan “Kilosuna göre verdiler cezayı” diyerek gözyaşı döktü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.