Son Dakika: Bakan Pakdemirli’den Tuz Gölü’nde ölen flamingolarla ilgili açıklama: Hazırlanan ilk rapora göre herhangi bir zehirlenme yok-haberi

Türkiye’nin en mühim sulak alanlarından biri var olan Tuz Gölü‘ndeki flamingo ölümleriyle alakalı analiz tamamlandı. İlk incelemelere göre zehirlenme şüphesine rastlanmadı.

Türkiye’nin 2. hatri sayilir büyüklükte gölü var olan Tuz Gölü’ne her sene olduğu benzeri bu sene da göç yoluyla gelen flamingoların, kuluçkalarından çıkan yüzlerce yavrusu öldü. yasamsal medyada çok sayıda paylaşım alan görüntülerin derhal peşinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Konya Valiliği, Tuz Gölü’ndeki yavru flamingoların ölümüyle alakalı analiz başlattı.

SU AKIŞININ OLDUĞU BÖLGELER İNCELENDİ

Bakanlığa bağlı şuurlu ekip, flamingolar ile gölü besleyen su kanallarının bentler çekilerek su akışının engellediği bölgeleri inceledi. Ekibin hazırlayacağı rapora göre bakanlık tarafından İhtiyaç duyulan çalışmaların başlatılacağı öğrenildi.

BAKAN PAKDEMİRLİ: ZEHİRLENME YOK

İlk incelemelere ait neticeleri paylaşan tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, zehirlenme iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Pakdemirli, “İlk incelemelerden çıkan raporların sonuçlarına göre bin civarindan yavru flamingo öldü. Flamingo ölümlerine ait rastgele tek zehirlenme vaziyetine rastlanmadı” dedi.

“SUSSUZLUK SEBEBİYLE ÖLDÜLER”

Açıklamalarına süre gelen bakanimiz Pakdemirli, bin civarindan yavru flamingonun susuzluk hasebiyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli, “Gerekli incelemeleri yaptırıyoruz. dahada evvelce de bu tip ölümlerin takip edildiği yıllar oldu. Buradaki suyun azalması ve sudaki konsantrasyonun azalmasından dolayı uçamayan yavrularda ölümlerin gözlendiği gözüküyor. İhtiyaç duyulan tedbirler alındı. Bu konunun çevredeki kuyularla veyahut tarımsal sulamayla direk tek bağı yoktur. mevzu çevreli tek şekilde araştırılıyor” ifadelerini kullandı.

KURUM: YAVRU FİLAMİNGOLARIN ÖLÜM HABERİ HEPİMİZİ ÜZDÜ

Bakan Murat kuruluş ise, “Türkiye’de 18 adet hususi savunma bölgesi var. Bunlardan biri de Tuz Gölü’nde. neden endemik türlerin neden yaban hayatı gerekse flamingoların ender üredikleri alanlardan tek tanesi. Tuz Gölü’nü savunmak yerine bütün adımları atıyoruz. Gölün Çevrenindeki suların arıtılarak göle atılması neden üreme alanlarının ıslahı, gerekse orayı ziyaret eden vatandaşların bilinçlendirilmesi, bu bölgenin savunması yerine Bir hayli adım attık. 1997 seneninde buradaki flamingo sayısı dört bin civarındayken, 2020 seneninde takriben 20 bin adet flamingo tespit edildi. Yavru flamingoların vefat haberi hepimizi üzdü. derhal Konya Valiliğimiz vefat nedenlerine ait çalışmayı başlattı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.