Son Dakika! Bakan Akar’dan Yunan mevkidaşı Panagiotopulos’a sert tepki: Bencillikten uzak ve mantık çerçevesinde konuşmalı-haberi

Yunanistan müdafaa Bakanı Nikolaos Panagiotopulos katıldığı tek panelde ülkemiz aleyhinde ifadeler kullanarak, Türkiye’nin beynelmilel hukuka ters devinim ettiğini, bütün bölgeyi istikrarsızlaştırma rizikosu bulunduğunu ileri sürdü.

“GERGİNLİĞİ ARTIRICI BİR tutum “

Milli müdafaa Bakanı Hulusi Akar, mevzu hakkinda İzah yaptı. Akar, Panagiotopulos’un açıklamalarını, nihayet vakitte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasındaki yapıcı müzakereler ve yaz döneminde gerginliği düşürmeye baz alinarak gayretlerle örtüşmeyen tek söylem ve eylem olarak nitelendirdi.

Bakan Akar’ın konuşmasından satır başları:

“Değerli meslektaşımı bencillikten, duygusallıktan ırak makul, mantıklı, adil ve objektif olarak ülkelerimiz arasındaki antlaşmalar, beynelmilel haklar ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde düşünmeye ve konuşmaya çağrı ediyoruz.”

“OLUMSUZ VE TAHRİK EDİCİ AÇIKLAMALAR YAPILIYOR”

Uluslararası haklar söylemini dilinden düşürmeyen, Türkiye’yi her fırsatta beynelmilel hukuka saygılı olmayan memleket olarak itham eden Yunanistan, Türkiye’nin bütün müspet ve yapıcı çabalarına karşın provokatif, haklar tanımaz, kendisinin imzaladığı anlaşmalara dahi riayet etmeyen, uzlaşmaz ve gerginliği tırmandırıcı tavrını sürdürmektedir. Ayrıca, Yunanistan, NATO’ya ulusal imkanlarımızla sunduğumuz ve müttefiklerin desteklediği, ortak eğitim merkezimize dahi sade gerekçelerle inatla karşı çıkıyor. Üstelik bu eylemlerini haklı göstermek amaciyla de gerçeklerden uzak, menfi ve tahrik edici açıklamalarda bulunmaktadır.

“ANLAŞMA HÜKÜMLERİ AÇIKÇA ORTADA”

İşin esası şudur ki, Yunanistan’ın tahrik maksadıyla yaptığı tatbikatlar, anlaşmalara ters şekilde gayri askeri statüdeki adaları silahlandırması, Ege’de ve doğu Akdeniz’de beynelmilel hukuka ters ve akla mantığa sığmayan talepleri gerginliği artırmaktadır.1923 Lozan ve 1947 Paris barış Antlaşmalarının açık hükümlerine karşın gayri askeri statüdeki adalar kime karşı ve neden silahlandırılmaktadır? Antlaşma hükümleri açıkça ortadadır ve muhataplarımız bunları gayet iyi bilmektedir. Yunanistan ise beynelmilel hukuka ters ve insanlık dışı uygulamalarla, Ege Denizi’nde kadın ve çocuklar dahil göçmenleri art itmeye ayni ritimde devam etmektedir.

“GÜCÜMÜZ HAKLILIĞIMIZDAN KAYNAKLANIYOR”

Yunanistan’da tek silahlanma ihtirası bulunmaktadır. ama bunun matematikten uzak, olmamış tek düş ve boşuna tek çaba olduğu en hatri sayilir büyüklükte zararının da Yunan halkına olacağı görülmeli, bilinmelidir. Şu hususun da altını özellikle çizmek isterim ki Yunanistan ile aramızda var olan sorunların çözümü üçüncü taraflar değildir. Dolayısıyla Yunanistan’ın ülkemiz ile var olan problemlerini, Türkiye-AB/ Türkiye-ABD/ Türkiye-NATO benzeri üçüncü tarafların problemi haline getirmeye gayretleri ne hukuki ne de ahlakidir. Biz, Ege, doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki sorunların da diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine samimiyetle inanıyor ve bunun amaciyla çaba sarf ediyoruz. beynelmilel hukuk, ikili haklar ve tarihi asama itibariyle da haklı olduğumuzun bilincindeyiz ve dolayısıyla çok rahatız. Gücümüz de bu haklılığımızdan kaynaklanmaktadır.

“PROVOKATİF SÖYLEM VE EYLEMLERDEN KAÇINMAK GEREKİYOR”

Pozitif gündem tek taraflı olmaz. Yakalanan müspet havanın ayni ritimde devam etmesini istiyorsanız Türk, Yunan halklarının birbirine yakınlığını göz önünde bulundurarak provokatif söylem ve eylemlerden kaçınmanız lazım. Yunanistan bizim amaciyla en sade yararı olacak her şeye tek yalan neden ile karşı çıkıyor. Biz ise inatla beynelmilel haklar diyoruz, şeffaflık ve iyi komşuluk ilişkileri diyoruz. netice olarak barış için, istikrar amaciyla Yunan komşularımızın yayılmacı anlayışından tek vakit evvel vazgeçmesi, uzlaşmaz, kışkırtıcı İzah ve eylemlerine nihayet vermesi en doğru yoldur. Açıkça ifade ediyoruz ki bizim kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında gözümüz yoktur. ama Kıbrıs dahil, Mavi Vatanımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizi korumakta azimliyiz, kararlıyız ve bunun için muktediriz. Hiçbir oldubittiye de müsaade etmeyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.