Son Dakika! Avrupa İlaç Ajansı, Türkiye’de de kullanılan Çin aşısı için ön değerlendirme süreci başlattı-haberi

Korona salgını sonrasında üretilen değişik aşılar dünyanın dört tek yanında uygulanmaya başlandı. Avrupa Birliği ülkeleri de aşılama uygulamasında ağırbaşlı tek yollar katetti. ama AB’nin Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmış aşıları olmuş kişileri ülkelerine alma ihtimali, bu aşıların dışındaki alternatifleri kullanan kişiler amaciyla Sual işareti doğurmuştu.

Bilindiği benzeri ABD’de de Pfizer-BioNTech, Moderna ve Johnson & Johnson benzeri Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanan aşılar kullanılıyor.

SÜREÇ BAŞLADI

Bugün ise ülkemizde de kullanılan Çin aşısı ile alakalı tertemiz tek gelişme yaşandı. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Çin aşısı amaciyla ön değerlendirme sürecinin başlatıldığı duyurdu.

Avrupa İlaç Ajansı tarafından yapılan açıklamada, “EMA’nın insan ilaçları komitesi (CHMP), Sinovac Life Sciences tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının ön değerlendirme sürecinin başlattı. CHMP’nin sıralı incelemeyi başlatma kararı, laboratuvar çalışmalarından (klinik olmayan veriler) ve muayenehane çalışmalardan elde edilen ön neticelere dayanmaktadır. Bu çalışmalar, aşının, Kovid-19’a neden var olan virüs var olan SARS-CoV-2’yi hedef alan antikorların üretimini tetiklediğini ve hastalığa karşı savunmaya muavin olabileceğini düşündürmektedir” denildi.

DEĞERLENDİRMEYE ALINAN DİĞER AŞILAR

EMA’nın şu anda ön değerlendirmesine ayni ritimde devam ettiği aşılar arasında Curevac, Novavax, Sputnik V bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir