Son Dakika! Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılmasına yönelik iddianameyi kabul etti-haberi

Anayasa Mahkemesi genel heyeti (AYM), Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemiyle tekrar açılan davada evvel incelemesini yaptı. çok Mahkemenin, eksikliklerin bitirmesi istemiyle art iade ettiği HDP’nin kapatılması istemli iddianame, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca tekrar hazırlanarak AYM’ye gönderilmişti.

İDDİANAME onay EDİLDİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tekrar gönderdiği iddianamenin evvel incelemesi, Anayasa Mahkemesi genel Kurulu’nda yapıldı. Saat 10.00’daki toplantıdan iddianamenin onay edilmesi kararı çıktı. HDP’nin hazine yardımlarının bulunduğu banka hesabına bloke konulması istikametindeki önlem isteginin bu aşamada reddine hükmedildi.

Anayasa Mahkemesi raportörü, “iade gerekçesindeki eksikliklerin giderildiği” tespitini yaparak iddianamenin kabulü istikametindeki raporunu heyete sunmuştu.

SÜREÇ ne türlü İLERLEYECEK?

Kabul edilen iddianame, ön müdafaa amaciyla HDP’ye gönderilecek. HDP’nin çok Mahkemenin tanıdığı süre içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. ama parti bu zamanin uzatılması amaciyla başvuruda bulunabilecek. ek süre istegini Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.

Parti tarafından ön savunmanın verilmesinin derhal peşinden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındakini görüşünü sunacak. Bu görüş de HDP’ye gönderilecek. dahada ardindan Anayasa Mahkemesince belirlenecek tarihlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü müdafaa yapacak. bütün sürecin derhal peşinden davaya ait bilgi, dokümanları toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken neden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP, ek delil veyahut yazılı ek müdafaa verebilecek.

SON KARARI 15 KİŞİLİK HEYET VERECEK

Raporun, çok Mahkeme azalarina dağıtılmasının derhal peşinden reis Zühtü Arslan, toplantı amaciyla vakit belirleyecek, üyeler için gün içinde tek araya gelerek kapatma istemini esastan müzakereye başlayacak.15 üyenin 10’unun oy çokluğuyla karar verilebilecek. HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.

Anayasa’nın 69. maddesinde sayılan hallerden dolayı partinin kapatılmasına veyahut dava konusu fiillerin ağırlığına göre hükümet yardımından kısmen veyahut Tamamiyle yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3’te iki oy çokluğuyla Başka bir deyişle 15 üyenin 10’unun oyuyla karar verilebilecek. Siyasi parti kapatma davası neticeninde verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile alakalı siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Anayasa Mahkemesinin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına kapı araladığını belirlemesi seklinde bu kişiler, kati kararın Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 sene süreyle tek başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir