Son Dakika: Akıncı TİHA, irtifa rekoru kırarak Türk havacılık tarihine geçti-haberi

BAYKAR tarafından türk mali ve ulusal imkânlarla geliştirilen Bayraktar Akıncı TİHA, Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı.

İRTİFA REKORU

Savunma endüstri Başkanlığı (SSB) liderliğinde yürütülen proje kapsamında, BAYKAR tarafından türk mali ve ulusal imkânlarla geliştirilen Bayraktar Akıncı TİHA (Taarruzi İnsansız sema Aracı) Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı.

38.039 FEET YÜKSEKLİĞE ÇIKTI

Tasarım doğrulama faaliyetleri kapsamında müdafaa Sanayii Başkanlığı (SSB) ve kullanıcı kuvvetlere ait resmi heyetlerin huzurunda gerçekleşen uzunca Uçuş ve çok İrtifa Performans Testi’nde havalanan Akıncı, 38.039 feet’e (11.594 metre) çıktı. böylelikle evvel kez ulusal olarak geliştirilmiş tek sema aracı ile semanda bu yüksekliğe ulaşılmış oldu.

25 SAAT 46 DAKİKA HAVADA KALDI

Bayraktar Akıncı TİHA’nın 38.039 feet’e çıktığı bu uçuşta 25 saat 46 dakika havada kaldı. Çorlu’da bulunan Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden yönetilen uzunca uçuş faaliyeti kapsamında Akıncı havada 7.507 kilometre yollar kat etti. Bugüne civarindan test ve eğitim uçuşlarında 870 sorti yapan Akıncı, toplamda 347 saat 28 dakika uçuş gerçekleştirdi.

HARP BAŞLIKLI MAM-T İLE BAŞARILI ATIŞ

Bayraktar Akıncı TİHA 22 Nisan 2021 tarihinde yapılan evvel atış testinde Roketsan tarafından ulusal olarak geliştirilen akıllı mühimmatlar MAM-C, MAM-L ve evvel kez kullanılan MAM-T ile amaçlari başarıyla vurmuştu. 5 Temmuz 2021’de gerçekleştirilen atış testinde ise evvel kez harp başlıklı mühimmatlar kullanıldı. canlı mühimmatlar ile yapılan atış testinde de Akıncı’dan atılan mühimmatlar amaçlari tam isabetle vurdu.

İLK UÇUŞ 6 ARALIK 2019’DA YAPILDI

Bayraktar Akıncı TİHA, evvel uçuşunu 6 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirdi. Çorlu sema alan Komutanlığı’nda bulunan Bayraktar Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde yürütülen test faaliyetleri üç adet Bayraktar Akıncı TİHA prototipi ile sürdürülüyor.

SERİ ÜRETİM SÜRÜYOR

2021 senesi içinde evvel teslimatların gerçekleştirilmesinin planlandığı Bayraktar Akıncı TİHA projesinde seri imalat zamani ayni ritimde devam ediyor. Seri üretimin evvel uçakları var olan ve Çorlu’ya intikal eden Bayraktar Akıncı S-1 ve S-2 ile test faaliyetleri sürdürülüyor. başka seri imalat modellerinin entegrasyon çalışmaları ise Baykar ulusal S/İHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde yürütülüyor.

BAYRAKTAR TB2’DE REKOR KIRMIŞTI

BAYKAR tarafından Strateji sınıfta ulusal ve orijinal olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA, dahada evvel 27 bin 30 feet yüksekliğe çıkarak tekrar tek rekora imzasini atmıştı. ulusal SİHA, 17 Temmuz 2019 tarihinde Kuveyt’te katıldığı demo uçuşunda çok sıcaklık ve kum fırtınası benzeri Yorucu coğrafi ve abuhava şartlarında tam 27 saat üç dakika havada kalarak uçuş süresi rekoru da kırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.