Son Dakika! AK Partili Hayati Yazıcı: Kongrede yapılacak tüzük değişikliğiyle genel başkanvekili sayısı 2’ye çıkacak-haberi

AK Parti 7. alışılmış olan hatri sayilir büyüklükte Kongresi amaciyla partililer, Ankara Spor Salonu’na tek araya geldi. Kongre dolayısıyla partililer, sabahın acele saatlerinden bu yana salonun önünde toplanırken, salon çevresi, bariyerlerle araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

GÜVENLİK NOKTALARI OLUŞTURULDU

Kongreye katılacaklar amaciyla güvenlik noktaları oluşturuldu. Partililer, güvenlik noktalarında ayrıntılı üst aramasından geçirildikten ardindan alana alınmaya başlandı. Salona giremeyen partililerin de kongreyi takip edebilmeleri amaciyla dışarıya dev ekranlar kuruldu. Kongre salonunda delegeler, engelliler, medya mensupları ve köşe yazarları amaciyla ayrı platformlar yer aldı.

TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLDİ

AK Parti’de 7. alışılmış olan hatri sayilir büyüklükte Kongre heyecanı yaşanıyor. Kongre döneminden evvel AK Parti’de tek tüzük farklığı yaşandı. AK Parti genel reis Yardımcısı Yazıcı, kongrede yapılacak tüzük değişikliğiyle genel başkanvekili sayısının 2’ye çıkarılacağını bildirdi. Ayrıca,Merkez karar ve yönetim Kurulu’nun (MKYK )üye sayısı da 50’den 75’e çıkarıldı.

‘TEK ŞAPKA’ UYGULANACAK

Yedeklerle birlikte sayısı 100’e ulaşacak MKYK’da Daha önceki bakanimiz ve milletvekillerinin yanı sıra tertemiz isimlerin de olması bekleniyor. 15’i kadın, 15’i gençlerden oluşan MKYK’da toy ve kadın sayısında artış olabileceği de belirtiliyor. Kulislerde, tarihi 2023 olarak duyuru edilen seçimlere partiyi hazırlayacak tertemiz kadrolarda ‘tek şapka’ kuralının uygulanacağı ve yönetim kademelerine kazançlan isimlerin Yalnızca tek görevinin bulunacağı belirtiliyor.

KONGRE ÖNCESİNDE KURULAN KOMİSYONUN BAŞKANLIĞINI ÜSTLENDİ

AK Parti, 24 Mart’ta yapılacağı duyurulan 7. alışılmış olan hatri sayilir büyüklükte Kongre döneminden evvel genel reis Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında Tüzük farklığı Komisyonu kurdu. Kurulan bu komisyon parti tüzüğünde gereksinim duyulan değişiklikleri uygulamak üzere görevlendirildi.

ÖNERİLER BUGÜN KONGRE’YE SUNULACAK

Komisyon, hatri sayilir büyüklükte kongre döneminden evvel gereksinim duyulan ve neden görülen farklıklar olması seklinde bunları ele alıp değerlendirdi. Öneriler, karara bağlanmak üzere bu erken Kongre’ye sunulacak.

YENİ MANİFESTOYU AÇIKLAYACAK

Erdoğan’ın dahada önce, “2023’ün manifestosu olacak” diye duyuru ettiği kongre konuşmasında, insan hakları eylem planı ve ekonomi reformlarını bulunan kapsamı geniş tek konuşma yapması bekleniyor. Erdoğan’ın, 1.5 saat sürmesi beklenen konuşmasında Cumhur İttifakı’nın 2023’e giderken alana koyacağı dayanışmaya ait de iletiler vereceği belirtiliyor. Kongreye katılacak delegeler amaciyla salona ak koltuklar konuldu, güvenlik amaciyla bariyerler yerleştirildi. İçinde doktorların bulunduğu tek pandemi heyeti da kongre süresince görev yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.