Son Dakika! Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’dan ilk basın toplantısı: Bize karşı savaşan herkes affedilecek, kimse öldürülmeyecek-haberi

Afganistan’da kısa süre içinde kent merkezlerini ele geçiren Taliban, Kabil’e girdikten ardindan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gittikçe ülkenin kontrolünü ele aldı. Afganistan bayrağını indiren ve kendisinin bayraklarını diken örgüt, ülkenin tertemiz tek İslami çerçeve kapsamında yönetileceğini duyuru etti.

İLK sefer KAMERA KARŞISINA ÇIKTILAR

Taliban, Kabil’in denetimi ele geçirmesinin derhal peşinden evvel kez medya toplantısı düzenledi. Kameralar karşısına geçen Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, bundan sonraki süreçte nasıl tek yollar izleyeceklerini anlatarak, gazetecilerden gelen sualleri yanıtladı.

“BİZE KARŞI SAVAŞANLAR AFFEDİLDİ”

Mücahit, kendilerine karşı savaşanlar da dahil olmak üzere herkesin Bağışladığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

Afganistan artık tek harp ve çatışma sahası değildir. Afganistan’da savaşın devamını istemiyoruz. Afganistan’da misal olusturacak tek İslami politika sistemi teşkil edeceğiz. Kabil’de karmasa istemiyoruz. Diplomatik temsilcilikler savunmamız altındadır. Liderimizin buyrukları doğrultusunda her biri affedildi. “Bugün itibariyle Afganistan’da bize karşı duran herkese düşmanlığımızın bittiğini duyuruyoruz. İç veyahut dış düşmanlar istemiyoruz. Kabil’deki güç boşluğunu kullanarak karmasa oluşturmak isteyenler oldu.

“KADINLARIN EĞİTİM VE İŞ HAKKI VAR”

Afganistan’da kadınların eğitim ve her biçimde yönetimsel işi yapma hakkı var. Yabancı ülkelerin elçiliklerinin güvenliği bizim amaciyla önemli. Afganistan’da kadınların eğitim ve her biçimde yönetimsel işi yapma hakkı var. Kadınlar okullara gidebilecek, hastanelerde ve okullarda çalışabilecek. bütün diplomatik misyonlar, kuruluş ve kuruluşlar, yardım kurumları güvende olacak. bütün dünyayı, BM’yi ve komşularımızı saglamak ederiz ki kimse bizden zarar görmeyecek. Dinimizin ve kültürümüzün gösterdiği ilkeler doğrultusunda devinim edeceğiz. Bu Afganların hakkıdır. harp bitti, ekonomiyi ve ülkenin altyapısını, refahını tekrar inşa edeceğiz.

“ÜLKENİN EKONOMİK vaziyetini DÜZELTECEĞİZ”

Ülkenin ahenk gösteren ücret vaziyeti kısa tek vakit içinde düzelmeye ve gelişmeye başlayacak. Vatandaşlarımızın hayat ve diğeri dünya yararı amaciyla çalışacağız. Medya, faaliyetlerine hür tek şekilde ayni ritimde devam edecek. Medya bizim yaptıklarımızı tenkit edecek ki bizler de gelişme sağlayabilelim. Medya ulusal birliğimize ve çıkarlarımıza ters tek şekilde devinim etmemeli. Sivil olsun, işgalcilerin tercümanlığını yapmış olsun, asker olsun, bütün vatandaşlarımız genel aftan faydalanacaktır Kimse Afganistan’dan ayrılmamalı, kendisinin vatanına hizmet etmeli. Kademe kademe tek şekilde bütün memleket normalleşecek. hükümet dışı silahlı kişi ve gruplar silahsızlandırılacak.

TALİBAN’IN ELİNDE HANGİ SİLAHLAR VAR? İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

AMERİKA’NIN AFGANİSTAN’DAKİ STRATEJİSİ NE OLACAK? İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.