Son Dakika: AB Liderler Zirvesi’nin ardından Türkiye açıklaması: İş birliğini geliştirmeye hazırız-haberi

Video konferans yoluyla düzen eden AB Liderler Zirvesi’nin bildirisinde Türkiye ile alakalı kısım, zirve toplantısı ayni ritimde devam ederken yayımlandı.

Liderlerin bildirisinde, AB’nin doğu Akdeniz’in istikrarlı ve emniyetli olmasında, Ayrı olarak ülkemiz ile iş birliği ve karşılıklı çıkara dayanan tek ilişkide çıkarı bulunduğu vurgulandı.

Doğu Akdeniz’de gerginliğin düşmesinden, ülkemiz ile Yunanistan arasında görüşmelerin başlamasından ve Kıbrıs probleminin çözümüne baz alinarak müzakereler yapılacak olmasından duyulan memnuniyetin dile getirildiği bildiride, şu ifadeler yer aldı:

“Gerginliğin düştüğü var Vaziyetin ayni ritimde devam etmesi ve Türkiye’nin yapıcı şekilde çalışması şartıyla ve evvelki su Konseyi sonuçlarında için koşullara bağlı olarak nihayet dönemdeki dahada müspet dinamiği güçlendirmek amaciyla AB, müsterek alaka alanlarında iş birliğini geliştirmek üzere ülkemiz ile kademeli, orantılı ve art dönülebilir şekilde çalışmaya ve hazirandaki su Konseyi toplantısında dahada çok karar almaya hazırdır.”

GÜMRÜK BİRLİĞİNİN GÜNCELLENMESİ

AB liderleri, su Komisyonunu Gümrük Birliğinin bütün aza ülkelere tesirli şekilde uygulanması sağlanarak uygulamadaki var zorlukları ele almak üzere ülkemiz ile görüşmeleri yoğunlaştırmaya çağrı etti.

Liderler, bunun için paralel olarak su Konseyini de Gümrük Birliğinin güncellenmesi amaciyla görev üzerinde çalışmaya çağrı etti.

Bildiride, “Kamu sağlığı, iklim, terörle ugras ve bölgesel konular benzeri karşılıklı alaka alanlarında ülkemiz ile çok düzeyli iş diyaloğu başlatmaya hazırız. su Komisyonunu, ülkemiz ile halklar arasında temas ve yolcu konularında iş birliğinin nasıl güçlendirileceğini araştırmaya çağrı ediyoruz.” denildi.

Bildiride, Türkiye’ye “yeni provokasyonlardan ve beynelmilel hukuku ihlal edecek tek taraflı adımlardan” kaçınması çağrısı yapılarak, bunun benzeri tek durum seklinde AB’nin ve aza ülkelerin çıkarlarını savunmak, Ayrı olarak bölgesel istikrarı savunmak amaciyla eldeki araçların ve seçeneklerin kullanılması ile alakalı kararlı olunduğu belirtildi.

SURİYELİLERE destek ayni ritimde devam EDECEK

Türkiye’nin dört milyon civarında Suriyeliye ev sahipliği yapmasının takdirle karşılandığı belirtilerek, “AB’nin mültecilere ve ev sahipliği yapan topluluklara yardımının ayni ritimde devam etmesi ile alakalı mutabıkız. su Komisyonunu Türkiye’nin yanı sıra Ürdün, Lübnan ve bölgenin başka yerlerindeki Suriyeli mülteciler amaciyla finansmanın devamı ile alakalı su Konseyi’ne öneri çikarmaya çağrı ediyoruz.” ifadesine yer verildi.

Bildiride, göç idaresi ve AB’nin bütün göç yollarına ait kapsayıcı stratejisinde ülkemiz ile iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekilerek, özellikle sınır koruma, kanun dışı göçle mücadele, düzensiz göçmenlerin art dönüşü ve iltica talebi reddedilenlerin Türkiye’ye gönderilmesinin, AB-Türkiye mutabakatına ahenk gösteren biçimde ve ayrım yapılmaksızın uygulanmasının önemine işaret edildi.

AB Konseyinin Kıbrıs ile alakalı anlaşmazlığın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarına ahenk gösteren biçimde giderilmesine bağlı olduğu anlatilan bildiride, AB’nin gözlemci olacağı ve BM himayesinde tekrar başlanacak müzakerelerin sabırsızlıkla beklendiği, müzakereleri etkin biçimde destekleneceği ve BM’nin İyi Niyet Misyon Ofisine temsilci atanacağı kaydedildi.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VE esas HAKLAR ENDİŞE KONUSU”

Bildiride, hukukun üstünlüğü ve esas hakların asıl kaygı konusu olduğu, siyasi partilerin ve medyanın amaç alınması ve yakın zamandaki başka kararların insan haklarına baz alinarak gerilemeyi temsil ettiği, bunun Türkiye’nin demokrasiye saygı yükümlülüğüne, hukukun üstünlüğüne ve kadın haklarına ters olduğu savunularak, bu alanlarda diyaloğun AB-Türkiye ilişkilerinin ayrılmaz tek parçası olmayı sürdürdüğü ifade edildi.

HAZİRAN ZİRVESİNDE YENİDEN GÖRÜŞÜLECEK

AB liderleri, ülkemiz ve bölgedeki bütün aktörlerin Libya, Suriye, cenup Kafkaslar benzeri bölgesel krizlerde çözüme baz alinarak müspet katkı sunmasını beklediklerini vurguladı.

Düzenlenmesi öneri edilen doğu Akdeniz Konferansı ile alakalı ise su Dış İlişkiler ve Güvenlik politikası çok Temsilcisi Josep Borrell’in çalışmalarını ilerletmesi istendi.

Bildirinin sonunda, “Gelişmeleri yakından izlemeye ayni ritimde devam edeceğiz ve ortaklarımızla koordineli tek yaklaşım arayışı içinde olacağız. su Konseyi, Bu tür konulari hazirandaki toplantısında tekrar ele alacak.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir