Sokak kısıtlaması nedeniyle üretim durunca tavuk fiyatları yüzde 20 zamlandı-haberi

Bolu’da tavuk etine gelen zam yüzde 20’leri buldu. Koronavirüs salgını sürecinde tatbik edilen hafta sonu sokağa çıkma yasakları ve restoranların kapalı olması hasebiyle en çok etkilenen sektörlerden var olan ak et sektöründe Bir takım firmalar imalatı durdurdu. Üretimin azalması ve olmamış madde fiyatlarındaki artış ak et fiyatlarında yükselmeye neden oldu.

HAM MADDE FİYATLARI İKİYE KATLANDI

Tavuk eti fiyatlarının artmasında hayat genelinde üretimdeki azalmanın tesirli olduğunu belirten ak et üreticisi Mustafa Aksoy, “Çok hatri sayilir büyüklükte tek artış yok. olmamış madde ücretleri ikiye katladı. Maliyetlerimiz de artıyor. Kullandığımız bütün ürünler mısırından soya fasulyesine kadar, kağıdından naylonuna civarindan ücret artışı var. Tavuk da bundan etkileniyor. Tavuk eti şu anda al etle mukayese edildiğinde dörtte tek fiyatına piyasalarda satılıyor. Tavuk nihayet vakitlerde yüzde 20’ye yakın tek zamla karşılaştı ama yüzde 20’lik zam zarar ettiği dönemlerden mukayese edildiği amaciyla çok benzeri görülüyor. dahada evvel firmalar zararına tavukları üretip satmak zorunda kalıyorlardı. Bir takım firmaların imalatı bırakması arzın azalmasına neden oldu. Dolayısıyla fiyatların artmasında bunun da tesiri var. Üretimini durduran firmalar var. Tavuk fiyatlarında tek düşüş olacağını düşünmüyorum. Zira dışsatım talepleri de var. bütün yeryüzünde üretimde azalma var. Üretimde azalma olunca dolayısıyla hür piyasa ekonomisi çalışıyor ve fiyatlar artıyor” dedi.

“PAZAR YASAĞI KALKINCA TÜKETİM ARTAR”

Temmuz ayı itibarıyla tavuk eti tüketiminin artmasını beklediklerini ama ücretleri piyasanın kendisinin belirleyeceğini kaydeden Aksoy, “Pazar günlerinin kapalı olması tavuk tüketiminin dahada çok olduğu yerler, mangallar, restoranlar, okullar kapalıydı. Temmuz ayındaki hafta sonlarında sektör bugünü de sokağa çıkma yasağının olmaması tüketimi artırır diye düşünüyorum. Bunun fiyatlara tesirini piyasa spontane belirleyecektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.