Sezgin Baran Korkmaz’ın Beylerbeyi’ndeki yalısı 60 milyon bedelle satışa çıkarıldı-haberi

132 milyon dolar kara hissesi akladığı iddiasıyla ile alakalı gözaltı kararı verilmesi üstüne yurtdışına kaçan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz‘ın sahibi olduğu SBK Holding’in iştiraki Mega Varlık’a ait Beylerbeyi’ndeki yalı satılıyor.

60 milyon Lira ile bedelle satışa çıkan yalı, 2. derecede tarihi eser özelliği taşıyor. SBK Holding’in iştirakleri arasında bulunan ve borç yapılandırması yapan şirketi Mega Varlık’ın hali hazırda ortada ofis olarak kullandığı yalı Garanti Bankası tarafından satışa çıkarıldı.

14 MİLYON 500 BİN LİRAYA SATIN ALINMIŞTI

Şirketin ortada olarak kullandığı tarihi yalı, 2014 seneninde tekrar SBK Holding iştiraki denilen Setap Teknoloji Sistemleri tarafından 14 milyon 500 bin liraya satın alınmıştı.

YALININ ÖZELLİKLERİ

Beylerbeyi İskele Caddesi’nde 16 kapı numarası var olan yalı, 390 metrekare büyüklüğüne sahip. Toplamda 817 metrekare arsa yüzölçümü üzerinde yer alıyor. Zeminle birlikte üç katlı var olan yalıda 8 oda ve tek salon bulunuyor. Fazıl bey Yalısı’nın derhal bitişiğinde bulunan yalı, satın alındıktan ardindan restore edilerek yenilendi. Boğaz’ın her iki tarafına da hakim konuma sahip ve Çırağan Sarayı, Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayı’nı da görüyor.

KARSAN VE BİOFARMA’YI DA ELDEN ÇIKARMIŞTI

SBK Holding’in, 2014’te bünyesine kattığı ilaç piyasasinin köklü şirketlerinden Biofarma İlaç amaciyla İsviçreli tek grup ile 12 Temmuz’da saklılık sözleşmesi imzalayarak satışı amaciyla masaya oturduğu ve 14 Aralık’ta da satışın gerçekleştiği alana çıkmıştı. SBK Holding, Lüksemburg merkezli Silcolux şirketi vasıtasıyla, Kıraça Holding’de yüzde 45 oranında hissesini, Kıraça Holding vasıtasıyla da Karsan’da (#KARSN) yüzde 28,56 oranındaki payını, Avukat Mustafa Levent Göktaş’a devretti.

SORUŞTURMA ayni ritimde devam EDİYOR

SBK Holding ve holdinge bağlı 6 şirketin hesaplarında 132 milyon dolar kara kazanç aklandığı iddiasıyla tahkikat başlatılmıştı. Savcılık SBK Holding yönetim heyeti Başkanı Sezgin Baran Korkmaz ile 13 kişinin ve bütün şirketlerinin esya varlığına el koyduktan kısa süre ardindan resen bu kararından dönmüştü. Yapılan operasyonlarda ise aralarında Sezgin Baran Korkmaz’ın da bulunduğu 19 kişi ile alakalı gözaltı kararı verilmiş, tek kişi tutuklanmış, iki kişiye de konuttan uzaklaşmama cezası verilmişti. Sezgin Baran Korkmaz’ın operasyondan kısa süre evvel ise vatan dışına çıktığı tespit edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir