Sezgin Baran Korkmaz, Türkiye’ye iade edilecek mi? Viyana Mahkemesi’nden açıklama var-haberi

Türkiye ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ tarafından aranan, kara kazanç aklama soruşturması kapsamında ile alakalı gözaltı kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz‘ın Viyana‘da gerçekleşen evvel duruşmasında mahkeme görevsizlik kararı verirken, Korkmaz’ın yakalandığı Vels’de davanın görüleceğine hükmetti.

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi ozan Ceyhun, Avusturya’da 19 Haziran’da gözaltına alınan SBK Holding ve 6 şirketine baz alinarak kara kazanç aklama soruşturması kapsamında ile alakalı gözaltı kararı bulunan şirketin yönetim heyeti Başkanı Korkmaz’a ait konuştu.

İLK DURUŞMA YAPILDI

Ceyhun, “Sezgin Baran Korkmaz’ın Viyana kent karar Mahkemesinde evvel duruşmasının yapıldığı bilgisi doğrudur. Mahkemenin görevsizlik kararı verdiği, davanın, Korkmaz’ın yakalandığı bölgedeki Vels Mahkemesinde görüleceği bilgisi de doğrudur.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’YE İADE EDİLECEK Mİ?

Korkmaz’ın tek sonraki duruşmasının 14 vakit ardindan yapılacağı bilgisini paylaşan Ceyhun, Korkmaz’a ait basında bulunan haberlere de değinerek, “Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye art iade edilmek istediği bilgisi de kendisinin avukatı tarafından bize teyit edilen tek bilgi.” şeklinde konuştu.

SINIR DIŞI EDİLECEK Mİ?

Öte istikametten Viyana kent karar Mahkemesi medya Birimi Müdür Yardımcısı Christina Salzborn, bugünkü duruşmada sınır dışı amaciyla tutuklanma kararı alındığını ama kararın şahsın tutukluluk vaziyetinin sürmesiyle ilişkili olduğunu, sınır dışı edilip edilmeyeceği mananına gelmediğini söyledi.

HENÜZ İTİRAZDA BULUNMADI

Salzborn “Şahıs (Sezgin Baran Korkmaz) bugünkü karara ait Daha itirazda bulunmadı. sınır dışı edilmesine ait karar ne vakit alınır, onu şu vakit amaciyla söyleyemiyorum ama tecrübeler doğrultusunda talepte bulunan ülkelerden ek belgeler istenebilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir