Şenol Güneş: Ben kimseyi sevdiğim için oynatmadım-haberi

Şenol Güneş, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, 11 Haziran-11 Temmuz’da düzen edecek avro 2020 öncesi ulusal takımın nihayet vaziyeti ile alakalı değerlendirmede bulundu.

EURO 2020’ye iyi tek netice alarak başlamak istediklerini belirten deneyimli teknik direktör, “Bizim amaciyla gruptaki üç karşılaşma da güç ama en zoru evvel maç. Üç takım arasında İtalya’yı tek kademe dahada yukarıya koyuyorum. Açılış maçında karşılaşacağız. her vakit Avrupa ve hayat şampiyonalarında bulunan ve futbol ülkesi var olan tek takım. İtalya maçında iyi oynamak ve başarılı olmak bize çok hatri sayilir büyüklükte katkı yapacak. Alacağımız iyi sonuç, galibiyet veyahut beraberlik bize avantaj sağlar ama mağlubiyet de bizi bitirmez. İtalya maçını kazansak da tekrar garanti değil, Galler ve İsviçre karşılaşmaları da önemli. Hedefimiz gruptan çıkmak, bunun amaciyla de iyi futbol oynamak ve fair play duygularından Katiyen vazgeçmemek.” ifadelerini kullandı.

Şenol Güneş, yarı final maçlarının yanı sıra finale ev sahipliği yapacak Wembley Stadı’nın kendisi amaciyla ne dile getirdiği istikametindeki suale ise “Wembley iyi saha. Londra önemli. Gruptan çıktıktan ardindan gidebiliyor veyahut dolaysiz finalde orada olabiliyoruz. İnşallah hedefimize ulaşırız. amaçlari hep çok uzunca vadeli düşünüyorum ama bunun için takılmam, evvela merdivenin evvel basamağını düşünürüm. İlk hedefimiz İtalya mücadelesi ve gruptan çıkmak.” şeklinde cevap verdi.

İlgili Haberler
A ulusal Futbol Takımlarına sponsor desteği

Gruptaki rakiplerin oyun tarzını da değerlendiren Şenol Güneş, şöyle ayni ritimde devam etti:

“İsviçre dahada iyi görünmesine karşın Galler de sürpriz yapabilir. Galler tertemiz tek takım yaptı. Ryan Giggs ayrıldı ve tertemiz tek hoca geldi. çogunlukla İngiltere’de oynayan üst düzey oyunculara sahip. Savunmayı iyi yapan ve kontratağa iyi çıkan tek takım. İsviçre de üst düzey tek takım. Oyuncuları iyi liglerde görev yapıyor. Teknik özelliği iyi ve hücum varyasyonlarını iyi yapan tek takım. İtalya ise her ikisini de iyi yapıyor. Takım olarak iyi olmamız gerekiyor. Takım oyunu içinde Bir takım oyuncular öne çıkabilir. Üç rakibimiz de güçlü. FIFA sıralamasında hepsi bizden iyi durumda. Biz 29. sıradayız ama onlarla yarışabileceğimizi, onları geçebileceğimizi ve muvaffak olmak amaciyla her şeyi verebileceğimizi biliyoruz. Kendimizi bunun için göre hazırlıyoruz.”

“Serdar Dursun’u ileride elbette değerlendirebiliriz”

Şenol Güneş, Almanya’da sergilediği performansla gündeme gelen ama ulusal takım ekibinde yer almayan Serdar Dursun’u ileride değerlendirebileceklerini ifade etti.

Serdar Dursun’un başarısını önemsediğini kaydeden deneyimli çalıştırıcı, “Serdar ile Kenan Karaman aynı ligde oynuyor. ama Kenan’ı kullandığımız amaciyla ’Burak’tan ardindan Kenan mı Serdar mı?’ derseniz Kenan’ı düşünüyorum. Belki ileride konuşulabilir. kabiliyetleri var. nihayet mücadelelerde dahada çok toparladı. Serdar gol atabilen, savaşçı tek oyuncu. Şu vakit tercihimiz Burak, Kenan, Enes oldu. Bu kamp amaciyla takımla tanışsın, birlikte olsun, dolaysiz tek santrfor düşündüğüm amaciyla de Halil Dervişoğlu’nu düşündüm. İleride elbette değerlendirebilir.” şeklinde konuştu.

“Her mevkiden oyuncunun Avrupa’ya gitmesini istiyorum”

Geniş tek kaleci rotasyonuna sahip olduklarını belirten Şenol Güneş, her mevkiden oyuncunun Avrupa’ya gitmesini istediğini belirtti.

Bu sene Türk kalecilerin Avrupa’ya tasima olabileceğini ifade eden Güneş, “Kaleci değişik tek konumda. Takımlar kalecilerden Bir hayli vazgeçemiyor. Muslera varken Galatasaray kaleci almaz. Takımlar oturan kalecileri satmaz. Kaleciyi bırakırsanız dengeler bozulur. Trabzonspor belki Uğurcan’ı satacak. Belki ondan ardindan 3-4 oyuncu dahada gidecek. Gidenler, başka oyuncuların da önünü açıyor. Her mevkiden oyuncunun Avrupa’ya gitmesini istiyorum. Ülkeye döviz kazandırmasını, ülkenin tanıtımına katkı yapmasını isterim. Giden oyuncuların sayısının çok olmasını isterim, bu sene olacak benzeri gözüküyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha çok sayıda oyuncu üretmeleri gerektiğini aktaran Şenol Güneş, “Biz kaleci, stoper, forvet, ortada alan oyuncularını hazır almaya çalışıyoruz. Artık Burak’ın gidişiyle bu değişti. dahada evvel de harp gitmişti ama o çok oynayamadı. Burak tek çıkış yakaladı. Umarım sayıları artar. Gidecek evvel kaleci de misal olacaktır, onun gidişi önemli. Kaleci yalnız adamdır. Yalnızlığını da hissettirmeden takımı taşıması gerekir. İnşallah başarılı kalecilerimiz bu sene gider. Şu vakit dört kalecimiz var. Ayrı olarak Berke, Ersin, Doğan, İrfan Can var. Bir hayli kaleciye sahibiz.” şeklinde görüş belirtti.

İlk etap kamp çalışmaları öncesi açıklama ettiği 30 kişilik aday kadroya çağrı edilmeyen Bir takım oyuncuların reaksiyon göstermesiyle alakalı Şenol Güneş, “Herkes özgürdür. kendisinin istemi içinde davranışlarından sorumludur. İyi veyahut perişan sorgulamam. Hiç menfi düşünmem. Herkesin kendisinin karakterini gösteriyor. Doğru mu, yanlış mı yaptığımı vakit gösterir. tek şey söylemem, her biri kendine yakışanı yapar. Sitemini yapacağına, işini yapsın dahada iyi. Burak’ı kimi oynatmadım, o vakit kazandım bendeniz onu. Almadığım amaciyla oyuncular bana kızmasın. Kimseyi sevdiğim amaciyla oynatmadım. İşini iyi yaptığı amaciyla oynattım. hep birlikte yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Milli takım kampına katılan futbolcuların çok mutluluk dolu olduğunu ifade eden Güneş, “Oyuncuları tekrar sıfırlayıp onların şampiyonaya hazır olmasını bekliyoruz. Kampın evvel tek haftasını fiziki ve zihinsel yenilenme olarak düşündük. birlikte yapacağız. istikbal haftadan bu yana Strateji idmanlara dahada çok ağırlık vereceğiz. İdmanlarımızı çoklukla akşamları yapıyoruz. Sabahları ise hususi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. var oyuncularımızın dahada kuvvetli olması amaciyla elimizden gelen çabası göstereceğiz. Rakiplerimizin analizini yapıyoruz. kendisinin tasarılarımızı çalışıyoruz. İnşallah Türkiye’nin beklediği iyi futbol ve iyi sonuçlarla şampiyonadan ayrılırız.” diye görüş belirtti.

İlgili Haberler
Ampute Futbol hayat Şampiyonası, Türkiye’de gerçekleştirilecek

“Pandemi koşulları hazırlık maçlarını etkiledi”

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını hasebiyle hazırlık mücadelesi programında farklık yaptıklarını kaydeden Şenol Güneş, şunları aktardı:

“Maalesef pandemi koşulları hazırlık maçlarını da etkiledi. Belçika ve şimal İrlanda ile mücadele yapacaktık ama olmadı. Moldova ile mücadele oynayacağız. şimal İrlanda gelmek istemedi. Arnavutluk ile hususi mücadele amaciyla konuştuk onlar da hazırlık müsabakası amaciyla Galler ile anlaştı. Gine ile hazırlık mücadelesi yapacağız. Onlar burada. Şu vakit şartlar bunu gerektiriyor. kuvvetli takım olarak Belçika’yı istiyordum. Belçika ile Brüksel’de hazırlık mücadelesi yapacaktık ama Belçika hükümeti destur vermedi. Çok menfi bakmıyorum. Oyun gücümüz var, sakatlık geçirmeden oyunumuz oynamak istiyoruz. Norveç ve Hollanda maçları mühim kistas Zati bizim için. doğal hatri sayilir büyüklükte takımlarla hazırlık mücadelesi yapsak dahada iyiydi ama olmadı. Kapanan ve zayıf takımlara karşı sıkıntımız var. Bunları aşmak amaciyla tek fırsat olabilir. İlk iki mücadelesi bütün oyuncuları görmek amaciyla yapacağız.”

“Burak Yılmaz’a haksızlık yaptığımızı düşünüyorum”

Bu sezon Fransa’nın Lille takımında sergilediği performansla dikkati çeken Burak Yılmaz’ın ulusal takım amaciyla öncelikli tek oyuncu olduğunu belirten Güneş, şu ifadeleri kullandı:

“Bu civarindan kabiliyetleri olup da başarılı olabilecek olgusunu bize gösteren Burak Yılmaz’a haksızlık yaptığımızı düşünüyorum. Parasal değeri 5 ise 50 olmalıydı, oyuncu karakteri olarak saygınlık değeri yüzde 50 ise 80 veyahut 100 olmalıydı. Burak bizim amaciyla öncelikli tek oyuncu. Bu tek eğitim meselesi. İnsanımızı dışarıda değil içeride üretmemiz gerekiyor. bunun için misal olarak Kovid-19’a karşı aşıyı bulan Uğur Şahin ve eşi Özlem Hanım’ı gösterebiliriz. Buradan Avrupa’ya gidip çok başarılı var olan insanlarımız var. İmkan ve vakit verilirse Türk insanının neler muvaffak olacağını biliyoruz.”

Bu sezon kiralık olarak takim formasi giydiği İngiltere Premier Lig ekibi Leicester City’de çok süre alamayan Cengiz Ünder’in nihayet vaziyetiyle alakalı Şenol Güneş, “Cengiz Ünder’in fiziki tek meselesi yok. Yalnızca takımında oynamamanın verdiği maneviyat bozukluğu ve sıkıntıları var. Cengiz’i hazırlık maçlarında dahada çok oynatmayı düşünüyoruz. becerili tek oyuncu. mücadelelerde göreceğiz, iyi olacağını düşünüyorum. Heyecanlı ve hırslı. Hedefin hatri sayilir büyüklükte olduğunu biliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ligimizde tempomuzun yavaş olması futbolun keyfini kaçırıyor”

Süper Lig’in nihayet haftalarda heyecanlı tek şampiyonluk yarışına oyun alani/sahne olduğunu ve Beşiktaş’ın dogruluk ederek mutluluk dolu sona ulaştığını belirten deneyimli teknik adam, şunları kaydetti:

“Beşiktaş’ı şampiyon oldukları amaciyla kutluyorum. Ligimizde iyi oyuncular ve hocalar var ama dahada hızlı ve tempolu oynamak durumundayız. Kazanmaya dönük düşünürken, tempomuzun yavaş ve yavan olması futbolun keyfini kaçırıyor. nihayet haftalarda goller çok oldu, beklenmeyen neticeler çıktı. Hep kuşku üstüne gittik, bunu bırakalım. Yönetimler ve hocalar bunu çok fazla kullandılar ama lig bittikten ardindan bunların doğru olmadığı alana çıktı. ülkemiz Futbol Federasyonu ile hakemlere değil takımlara ve oyunculara bağlı olarak neticenin alana çıktığını biliyoruz. Eksiklerimiz giderelim, analizimizi yapalım. İnşallah yila dahada iyi tek lig olur.”

Şenol Güneş, Süper Lig’de ve kupada Beşiktaş’ı şampiyonluğa taşıyan teknik patron Sergen Yalçın’ı başarılı bulduğunu belirterek, kutlama etti.

Güneş, Fenerbahçe Futbol A Takım Direktörü buyruğa Belözoğlu ile alakalı de, “Futbol zekası, işine var olan sevgisi ve hırsıyla en iyi olanini yapacağını düşünüyorum. Emre, Fenerbahçe benzeri hatri sayilir büyüklükte tek kulüpte teknik direktörlüğe başladı. Kendisi de hatri sayilir büyüklükte tek marka. Camianın içinden biri. Sevdiği tek takım. İnşallah başarılı olur. Bir hayli üst düzey oyuncumuzun antrenör olmasını çok isterim, Emre’nin de kendisini hazırladığını düşünüyorum. Başarılar diliyorum.” diye görüş belirtti.

Katar’da düzen edecek 2022 FIFA hayat Kupası’yla alakalı görüşlerini aktaran Güneş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Rakamlara bakarsak 2002’ydi. Şimdi 2022. Rakamlar benzer, iki ve 0 ile gidiyoruz. Rakamlar bize uğurlu istikbal inşallah. ırak Doğu’ya gitmiştik, şimdi Yakın Doğu’ya gideceğiz. Biz doğudan geldik, güneş doğudan doğar diyoruz. Heyecanımız var, beklentimiz büyük. Benim amaciyla de final olur inşallah, hayat kupasına 2. kez katılmak. Beni onurlandırır ve mutluluk dolu eder. Önemsiyorum.”

  • A ulusal Futbol Takımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir