Şeker Hastalarına Mutluluk Çubuğu

Diyabet tedavisi için adımlar atılabilir. Diabetes mellitus, pankreasın bir bölümünden insülin salgılanmasının azalması veya olmaması veya vücut dokularının insülin hormonuna karşı direnç göstermesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. İnsülin, şekerlerin (pirinç, ekmek, patates, makarna, tatlılar, vb.), proteinlerin ve yağların kökeni ile glikoz metabolizmasını etkiler. Diabetes mellitus tip 1 ve 2 olarak ikiye ayrılır.

 

Diyabet Belirtileri

 

Diyabeti tedavi etmek için semptomlarını bilmemiz gerekir. Aşırı Yeme, İçme, Hipertansiyon; Ve uyuşukluk, enfeksiyon, kilo kaybı, baş ağrısı, bulanık görme, yara iyileşme süresinin uzaması, bacaklarda his azalması, uyuşma gibi diğer belirtiler; İktidarsızlık, vajinal enfeksiyon vb. bu hastalığın yaygın belirtileridir. Ancak önemli olan nokta, çoğu durumda (vakaların %50’si) tip 2 diyabetin asemptomatik olması ve hastaların komplikasyonları ile başvurmasıdır. Bu nedenle başta birinci derece şeker hastaları olmak üzere tüm kişilerin periyodik kan şekeri testi ile muayene edilmesi ve teşhis edilmesi gerekir. Neyse ki, bu hastalık kontrol edilebilir, ancak diyabeti kontrol etmezseniz, sonunda böbrekler, sinirler, gözler, kalp ve kan damarları dahil tüm sistemleri etkileyecektir.

 

Diyabet Teşhisi Yolları

 

H bA1C gibi kan testleri, açlık kan şekeri, glikoz alımından iki saat sonra kan şekeri ve gerektiğinde diğer testleri içerir. 126’dan yüksek açlık kan şekeri ve 5.6’dan yüksek hemoglobin HbA1C hastalığın belirtileridir. HbA1C ayrıca hastalık durumunu tahmin etme ve kontrol etmede de rol oynar.

 

Evde Kan Şekeri Nasıl Ölçülür

 

Farklı cihazların kullanımı farklı olduğundan, üreticinin nasıl kullanılacağına dair broşüre dikkat edin. Test kitlerinizi evde temiz ve sağlam bir yerde saklayın. Kan şekerinizi tarih, saat ve ölçüm sıklığı ile kaydetmek için bir çizelgeye sahip olun. Doktorunuza evde kan şekerinizi ne sıklıkla ölçtüğünüzü sorun. Ellerinizi ılık su ve sabunlu sıvı (sabun) ile yıkayınız. Önce cihazı kalibre etmeniz gerekir (yani cihazın açık ve üreticinin talimatlarına göre test edilmeye hazır olduğu anlamına gelir). şeker hastalarına mutluluk çubuğu Test şeridini kaptan çıkarın ve makineye yerleştirin. Eldeki kan akışını artırmak için bileğinizi birkaç kez açıp kapatın. Kan örneklemesi için istenen yeri belirleyin, bir seferde bir parmaktan kan almak en iyisidir. Parmağınızı lanset ile delin. Lanseti daha önce vermiş olduğunuz yere yerleştirin. Parmak ucuna hafif bir baskı ile bir damla kan çıkar. Parmağın üzerinde tam bir kan damlasının görünmesine izin verin, ardından kan damlasını, parmak banta dokunmadan tüm alanı kaplayacak şekilde bant üzerine bırakın. Bazı bantlarda bandın kenarı kanla ıslandığında bantın içinden kan akacağından bandın üzerine kan dökülmesine gerek kalmaz. Test sonucu birkaç saniye sonra cihaz monitöründe görünür. Sonucu, saat ve tarihi içeren bir tabloya kaydedin. İşi bitirdikten sonra ekipmanı her zamanki yerine koyun.

 

Diyabet Tedavisi

 

Diyabet Tedavisi İçin Bakım İpuçları

İlaç etkileşimleri nedeniyle herhangi bir nedenle doktora giderseniz mutlaka insülin veya oral hipoglisemik hap kullandığınızı söyleyin çünkü bu ilaçları almak diğer bazı ilaçları etkileyebilir. Yanınızda bir tıbbi kimlik kartı veya bilezik bulundurun ve evden çıkarken yanınızda taşıyın. Kimlik kartında isim, iletişim telefon numarası ve ev adresi, diyabet türünü, tedavi türünü, kullanılan ilaç miktarını ve dosyanızın bulunduğu tıp merkezini içeren sağlık kartı yer alır. mutluluk çubuğu Periyodik olarak kan şekerinizi kontrol etmeyi unutmayın. Doktorunuz tarafından planlanan kan ve idrar testlerini planlanan bir tarihte yapın. Yanınızda hipoglisemi belirtileri gösterir göstermez kuru üzüm, birkaç küp şeker, birkaç parça şeker veya çikolata gibi hızla emilen ve kan şekerinizi hemen yükselten şekerleri yanınızda bulundurun. Yüksek ve düşük kan şekerinin belirti ve semptomlarını tanıyın ve oluşursa hemen bir tıp merkezine gidin.

 

Şeker Hastalarında Hipoglisemi

 

Diyabet tedavisinde en sık görülen komplikasyonlardan biri hipoglisemidir.Bu problemin başlangıcında şekerli maddeler tüketilerek yani hasta bilinci açık olduğu sürece önlenebilir. Bu nedenle diyabet hastalarının, semptomlar başladığında kullanabilmeleri için açık havada her zaman yanlarında şeker bulundurmaları önerilir.

Atak başlangıcı: Dakikalar ila bir saat içinde ani ilerleme.

Hipogliseminin nedeni Atak olayı: Hasta yemek yememiş, kusmamış, insülin veya oral ilaçlarını artırmamış veya ağır fiziksel aktivite yapmamıştır.

Sinirlilik ve titreme, aşırı terleme, baş dönmesi, düşünememe, görme ve çift görme belirtileri, açlık, baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı, mide bulantısı, çarpıntı ve kalp hızında artış, halsizlik ve yorgunluk, ağız çevresinde solgunluk, ağızda uyuşma ve dil , konsantre olamama, kontrolsüz esneme, deliryum, halüsinasyonlar ve anormal davranışlar Hipoglisemi tedavi edilmezse nöbetlere ve komaya yol açabilir. Erken dönemde şeker tüketerek belirtiler düzelecektir.Bahsi geçen maddelerde düzelme olmazsa hastaneye gidin. Diyabetli kişilerde bazı diğer durumlar kan şekerini yükseltir ve insülin veya oral hipoglisemik ilaçlara olan ihtiyacı artırır çünkü hastalıklar, yaralanmalar ve ameliyatlar kendileri yüksek kan şekerine neden olur.

 

 

Diyabet için Sağlıklı Ayak Bakımı İpuçları

 

Ayaklarınızı her gün kabarcıklar, kesikler ve sıyrıklar açısından inceleyin. Bunu yapmak için bir ayna da kullanabilirsiniz. Gece boyunca üşüyorsanız

Bacakların vardı, çorap giydin. Sıcak su torbaları, sıcak su torbaları veya ısıtma yastıkları kullanmayın. Plaj veya havuz kenarında çıplak ayakla yürümeyin ve terlik giyin. Evde terlik giydiğinizden emin olun. Mısırları ve nasırları temizlemek için kimyasallar, ayakları yıkamak için dezenfektan solüsyonlar veya ayaklar için kumaş tutkalı kullanmayın. Ayaklardaki nasırları veya nasırları hiçbir şekilde kesmeyin. Ayaklarınızda kabarcıklar veya yaralar varsa doktorunuza görünün. Ayakkabının içini günlük olarak çakıl, çivi parçacıkları ve pürüzlü parçalar gibi yabancı maddeler açısından inceleyin. Ayakkabı alma zamanını öğleden sonra erteleyin çünkü şişlik nedeniyle ayaklar doğru boyutta olacaktır. Çoraplı ayakkabı giydiğinizden emin olun. Ayakkabı satın almadan önce bir kartonun üzerinde durmanız, ayağın etrafına bir çizgi çekmeniz, kesmeniz önerilir, bu ayağınızın gerçek boyutudur. Karton ayakkabıya sığıyorsa satın alın. Kışın yün çorap kullanın. Rahat ayakkabılar ve ayak ölçüsü (hatta daha büyük bir sayı) giyin. Ayak terini emmek için ayakkabılar deriden yapılmalıdır. Parmak sandalet kullanmayın. Tırnakları kısa tutun. Tırnakların etrafındaki alan tamamen pürüzsüz olmalı ve uçtan kesilmemelidir.

 

Daha Fazla bilgi Edinin: Diyabetik ayak ülseri nedir?

 

Diyabet tedavisi için doğru beslenme

Şeker hastalığını tedavi etmek için ev dışında fast food kullanmayın. Şeker hastalarının diyetini takip edin. Öğünlerinizi artırın ve ana öğünler arasında düzenli aralıklarla (atıştırmalıklar) yiyin, ancak toplam kalori alımı sizin için belirlenen sınırı aşmamalıdır. Diyabetik diyet ile ilgili olarak bir beslenme uzmanına danışmanız önerilir.

 

Diyabet Tedavisi İçin Uygun Spor Aktiviteleri

 

Düzenli aktivite ve egzersiz, kan şekeri ve kilo seviyelerini kontrol etmek ve diyabeti tedavi etmek için çok önemlidir. Egzersiz yapmak için en iyi zaman yemekten 1 ila 3 saat sonradır. Egzersizin düzenli ve kademeli olarak, tolere edilebilir düzeyde, günlük olarak belirli bir saatte yapılması ve kademeli olarak arttırılması önerilir. Mümkünse, doktorunuzun görüşüne ve kardiyovasküler yeteneğinize göre haftada 5 kez her seferinde 30 dakika egzersiz yapın. Çok soğuk ve çok sıcak havalarda egzersiz yapmaktan kaçının. Uzun ve sert egzersiz yapmadan önce kan şekerinizi kontrol edin. Şeker hastalığından kaynaklanan yüksek tansiyon ve görme sorunlarınız varsa, yorucu egzersizlerden ve egzersiz gerektirenlerden (halter kaldırma gibi) kaçının. Egzersiz yaparken yanınıza biraz kuru üzüm, üç küp şeker, üç parça şeker veya çikolata alın, bu nedenle kan şekeriniz düşükse bunları kullanın. Yürüme, yüzme, koşma ve bisiklete binme gibi egzersizler kan şekerini düşürdüğü ve kardiyovasküler duruma iyi geldiği için şeker hastaları için daha uygundur. Yalnız egzersiz yapmamanız, etrafınızda birkaç kişinin olduğu bir yerde egzersiz yapmanız önerilir. Göğüs ağrısı, çarpıntı, baş dönmesi, halsizlik ve mide bulantısı hissederseniz, egzersizi bırakın ve dinlenin.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir