Sedat Peker suç örgütüne yönelik operasyonda yakalanan 10 şüpheliden 2’si tutuklandı-haberi

Çekmeköy’de 31 Ağustos 2017’de Cahit Çetin’in öldürülmesiyle alakalı tutuklanan dört kişinin derhal peşinden İstanbul merkezli Aydın, Yalova ve Düzce’de tertemiz harekât düzenlendi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada 13 kişi ile alakalı gözaltı kararı bulunduğu öğrenilirken 10 kişi gözaltına alındı.

5 KİŞİYİ SAVCILIKTA hür KALDI

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının derhal peşinden Kartal’daki Anadolu hak Sarayı’na kazançlan şüphelilerden 5’i savcılık ifadelerinin derhal peşinden hür bırakıldı. Savcılık başka 5 şüpheliyi de tutuklanma talebiyle hakimliğe derhal sevk etti.

“REİS SEDAT PEKER’İ MÜVEKKİLİM OLMASI NEDENİYLE TANIRIM”

Şüpheli Avukat Ayhan S. hakimlik sorgusunda evvelki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, “Kasten öldürme olayının gerçekleştiği tarihte bendeniz Kuşadası’ndayım. Yusuf Y. adli şahsın bana nasıl ulaştığını bilmiyorum, büyük olasılık tek tanıdıklarının önerisi üstüne bana gelmişlerdir. Özkan İ.’yi müvekkilim var olan Yusuf aracılığıyla göndermiş olduğu arzuhal hasebiyle cezaevinde ziyaret ettiğimden tanırım. Kendisini ziyaret ettiğim sırada avukatı da yanımızda bulunmaktaydı. ‘Bu arzuhali açıklama edersen kendine düşman yaparsın’ şeklinde rastgele tek beyanım olmamıştır. Kendisini netlikle tehdit etmedim. Yusuf Y. ve Özkan İ.’yı emniyette teslim olmadan evvel benimle iletişime geçtikleri istikametindeki tespiti onay etmiyorum. bunun benzeri tek iletişim olmamıştır. Reis Sedat Peker‘i müvekkilim olması hasebiyle tanırım. bendeniz kendisinden rastgele tek şekilde buyruk yönerge almadım. Kendisinin Bir hayli davasına avukatı olarak katılmışımdır. Suçlamayı onay etmiyorum” şeklinde ifadeler kullandığı öğrenildi.

“KİMSEYE ANLATMA ARKASINDA REİS SEDAT PEKER VAR”

Şüpheli ozan B. ise sorgusunda “Olay bugünü ben, Ufuk ve Burçin’i havaalanından alıp Çekmeköy tarafına geçtik. Yolda Ufuk tek yere uğradı. Orada başka tek araca üç kişi dahada binip, iki araç şeklinde Çekmeköy tarafına ayni ritimde devam ettik. dahada ardindan yolda biz Burçin’i araçtan indirdik. Burçin yürüyerek ayni ritimde devam etti, başka araç da Burçin’i takip etti. 3-4 dakika ardindan silah sesleri duyduk. bendeniz ne oluyor diye Ufuk’a sorduğumda kendisi bana ‘Abi bendeniz sana dahada ardindan anlatırım’ dedi. Otele geçince olayı anlattı. ‘Sen bu kişileri bilmiyorsun ailen ve çocukların var. Kimseye anlatma arkasında Reis Sedat Peker var’ dedi.” şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

“REİS SEDAT PEKER’DEN TALİMAT ALMADIM”

Şüpheli Burçin B.’nin ise “Olay adina beni Ufuk ve ozan bırakıp gitmişlerdi. olay tek anda alana geldi. olay döneminden evvel Ayhan S. ile aynı yerde baz vermemiz Tamamiyle rastlantıdır. yazi Y.’yi, Cahit aracılığıyla tanımıştım. Olaydan ardindan Cahit’e ait tek tanıdığım o olduğu amaciyla onu aradım” dedi.

Burçin B. ifadesinde Sedat Peker’le ilişkisinin normal tek yurttaş benzeri olduğunu öne sürerek, “Mitinglerine katılıyordum, kimi evine meyve götürüyordum. Kendisi ile alakalı başka tek irtibatım yoktur. Reis Sedat Peker’den hiçbir şekilde yönerge almadım. Üzerime atılı suçlamayı onay etmiyorum” ifadelerini kullandı. başka şüpheliler de üzerlerine atılı suçlamayı onay etmedi.

2 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Anadolu Nöbetçi barış karar Hakimliği, şüpheliler Burçin B. ve ozan B.’nin “Kasten öldürme”, “Suç işlemek emeliyle kurulan örgüte aza olma” suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderilmesine karar verdi. Hakimlik, tutuklanma talebiyle derhal sevk edilen avukat Ayhan S., yazi Y. ve Yavuz Ç.’nin tutuklanma istegini reddederek haklarında imzasini ve vatan dışına çıkmamak şeklindeki adli denetim tedbirlerini uyguladı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Filiz Kınık Öz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir