Seçimlerde hile yapıldığı iddiası ortalığı karıştırdı! Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nden 20 firma ayrıldı-haberi

Türkiye’de mobilya denilince akla gelen en hatri sayilir büyüklükte şirketlerin 20 sene evvel tek araya gelerek Türkiye mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) nihayet seçimlerinden ardindan karıştı. Her şirketten tek kişinin iki sene ve tek asama başkanlık yaptığı MOSDER’de söylentilere göre, var başkanın 2. sefer dernek teamüllerine ters ve usulsüz şekilde reis olması hatri sayilir büyüklükte tepkilere neden oldu.

İKİNCİ sefer ADAY OLDU

Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte 21 mobilya şirketinin tek araya gelerek kurduğu MOSDER dahada kapsayıcı olmak yerine ortada ölçekli Hem de minik ölçekli üreticileri de dahil edilerek 55 üyeli tek dernek haline geldi. 2,5 sene evvel yapılan genel kurulda başkanlık görev süresi iki seneden üç seneye çıkarıldı. O genel kurulda devamlı “büyük markalar başkanlık yapmasın, tek defa de minik tek marka başkanlık yapsın” denilerek Mustafa Balcı reis seçildi.

3 sene amaciyla reis seçilen Mustafa Balcı iki sene görev yapmış bütün seleflerinden tek sene dahada uzunca süre başkanlık yapacaktı. ama 2,5 sene başkanlık yapan Mustafa Balcı, görev süresinin dolmasına dahada 6 ay varken seçenek kararı aldı. Balcı, evvelki başkanlardan 6 ay dahada çok görevde kalmışken derneği seçime götürdü. Dernek kurulduğundan beri yazılı olmayan teamüllere göre her reis tek asama görev yapmış olduğundan dernekte “bir sonraki reis kim olmalı?” çalışmaları başlatıldı. ama Mustafa Balcı başkanlığa tekrar aday olacağını açıkladı. Aday olmasının dernek geleneklerine ters olduğu söylense de 2. sefer başkanlığa aday oldu.

18 FİRMAYI SEÇİMLERE DAHİL ETTİ

Derneğin 55 üyesi olması ve her üyenin de iki reyi bulunması hasebiyle seçimde toplaminda 110 oy kullanılacaktı. genel heyet bugünü dernek tanıtım videosunda “55 üyemizle Türkiye’ye hizmet ediyoruz” denilmesine karşın söylentilere göre Mustafa Balcı, İnegöl’den 18 firmayı Başka bir deyişle 36 tertemiz reyi derneğe kaydetti. tekrar aynı söylentilere göre derneğe giriş aidatı ödemediği ve tek sefer dahi senelik aidat ödemediği öne sürülen 18 firmanın seçimlere katılması dernekte hatri sayilir büyüklükte tepkilere neden oldu.

Ayrıca 10 bin Lira giriş aidatı ödeyen ve üç senedir aidatlarını itinali ödeyen üç firmadan 6 kişiye de “sudan” bahanelerle oy kullandırılmadığı iddiası tartışmalara yollar açtı. Seçimlerde Mustafa Balcı 6 oy farkla tekrar reis seçildi. Seçimin derhal peşinden dernekte kurucular arasında bulunan ve Türkiye’nin mobilya devlerinin de bulunduğu 21 firma kendisinin kurdukları dernekten ayrılmak vaziyetinde kaldılar.

İNEGÖL FİRMALARININ DERNEĞİ HALİNE DÖNÜŞTÜ

MOSDER, kurulduğunda bütün Türkiye’yi kapsarken, mobilya sektörüne istikamet veren firmaların ayrılması ile İnegöl firmalarının derneği haline dönüştü.

İsmini saglamak istemeyen tek dernek üyesi “Halihazırda İnegöl’de 350 üyesi var olan ortada ve minik ölçekli firmaların bulunduğu tek dernek bulunuyor. Üye sayısı ile İnegöl’de 2. dernek pozisyonuna düştük” dedi.

Bu durum İnegöl’de de çeşitli tartışmalara neden olurken, “Türk Mobilyası’nı marka yapmak, Şampiyonlar Ligi’ne taşımak emeliyle yola çıkılmıştı. Şimdi 2. lige düştük” eleştirisi yapıldı.

Öte istikametten MOSDER’den ayrılan hatri sayilir büyüklükte şirketlerin tertemiz tek dernek kuracağı ve sektörün sorunlarına çözüm arayacağı bekleniyor.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir