Şanlıurfa’da vahşet! Acı içinde havlayan köpeği 7. kattan aşağı attılar-haberi

Şanlıurfa’nın Suruç kazasi Ziyaret caddesinde bulunan 7 katlı tek binanın çatısında korkunç tek olay yaşandı. Binanın çatı katına bırakılan köpek, devamlı havlamaya başladı. Vatandaşlar havlayan köpek sesinin çatıdan geldiğini ayrım etti.

KORKUNÇ GÖRÜNTÜ KAMERAYA SANİYE SANİYE YANSIDI

Vatandaşların ayrım etmesi ve ellerine gsm telefonunu alarak olayı kaydetmek istemesi sonrasında köpek 7 katlı yapı çatısından aşağıya doğru atıldı. Köpeğin binadan atıldığı anlar gsm telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.

POLİSE İHBAR EDİLMEMESİ TEPKİ ÇEKTİ

Çatıdan atılan köpek tabana şiddetle çarparak telef oldu. Köpeğin atıldığı anlar vatandaşların gsm telefonu kamerasına saniye saniye yansırken, Vaziyetin döneminden evvel polise ihbar edilmemesi ise yasamsal medyada hatri sayilir büyüklükte reaksiyon çekti.

HAYVAN HAKLARI YASASI HANGİ AŞAMADA?

Hayvanseverlerin uzunca müddettir Meclis gündemine gelmesini beklediği düzen etme amaciyla AK Parti idaresi TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ tatile girmeden evvel yasalaştırma planı yapıyor.

Bu konudaki nihayet kararın, tek sonraki günlerde alakalı bakanlıkların katılımı ile yapılacak koordinasyon toplantısında kesinleşmesi bekleniyor. Başlangıçta “Hayvan Hakları Kanunu” olarak düşünülen kanun teklifi, mevcuttaki benzeri “Hayvanları savunma Kanunu” önerisi isimi altında Meclis’e sunulacak.

Türkiye’de Hayvanları savunma Kanunu, 2004 seneninde yürürlüğe girdi. Hayvanların, “eşya, mal” kapsamında değerlendirildiği var yasada, hayvanlara karşı işlenen suçlar, Kabahatler yasasi çerçevesinde, hafif kazanç cezasıyla cezalandırılıyor. ama var düzenleme, cezaların caydırıcı olmaması, hayvanların “mal olarak” tanımlanması ve savunmaya dönük tedbirler yeteri civarindan olmadığı gerekçesiyle kamuoyunda uzunca müddettir eleştiriliyor.

Hayvanlara baz alinarak eziyet, perişan muamelenin önlenmesi, hayvanların sokağa terk edilmesine karşı tedbirler alınmasına ait tertemiz tek yasal düzen etme yapılması ile alakalı TBMM’de siyasi partiler arasında aslında tek uzlaşma var.

DÜZENLEMEDE NELER VAR?

Yasa önerininde yer alması tasarilanan başka Bir takım mühim yenilemeler şöyle:

  • Mevcut düzenlemede “mal, eşya” kapsamında değerlendirilen hayvanlar “canlı” olarak tanımlanıyor ve yaptırımlar da bunun için göre düzenleniyor.
  • Mevcut yasadaki “süs hayvanları” ifadesi, tertemiz düzenlemede yer almayacak. Petshoplardan hayvan satışı yapılamayacak, bunun adina hayvan edinmek isteyenler kataloglardan seçenek yapabilecek.
  • Hayvan neslini yok etme, öldürme, tecavüz, benzeri her biçimde perişan muamele, hayvanların dövüştürülmesi suçları TCK kapsamında mapus cezası ile cezalandırılabilecek. tek hayvan neslini yok edecek şekilde avlananlara 5 seneden 10 seneye civarindan mapus cezası öngörülüyor.
  • Sokakta yaşayan hayvanların uyutulmasına nihayet verilecek, bunun adina üremelerinin engellenmesi amaciyla kısırlaştırma yoluna başvurulacak. Belediyelerin sorumluluklarının artırılarak, hayvanları savunmaya baz alinarak kaynak ayırma yükümlülüğü getirilmesi planlanıyor. bu konuyla alakali merkezi yönetim tarafından belediyelere kaynak aktarılması ve kısırlaştırma işleminden de sorumlu tutulması planlanıyor.
  • Sahiplenilmiş hayvanların sokağa terk edilmesini engellemek amaciyla hayvanlara kimlik verilecek. Hayvanını sokağa terk edenlere ise kazanç cezası verilecek. Bu kapsamda verilecek kazanç cezasının iki bin liradan az olmayacağı ifade ediliyor.
  • Mevcut yasada da var var olan kent hayvan savunma kurulları dahada işlevsel vaziyete getirilecek. Hayvanları savunma konusundaki kararları alma, izleme görevi var olan vali başkanlığındaki savunma kurulları üç ayda tek toplanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.