Salıcı’dan Erdoğan’a: Elektrik, doğalgaz, akaryakıt da teftişe tabii tutulacak mı?-haberi

CHP genel reis Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, MYK gündemiyle alakalı medya toplantısı gerçekleştirdi.

“VATANDAŞLARI İÇİ BOŞ GÖZLEMEYE, İÇİ BOŞ BAKLAVAYA mecburi BIRAKTILAR”

Türkiye’nin bu yaz döneminde besin kriziyle karşı karşıya kalabileceğini belirten Salıcı, şunları söyledi:

* Çay, susamli simit hesaplarıyla iktidara  gelenlerin döneminde yurttaş içi boş gözleme, içi boş tost içi boş içli köfte, baklava yemeye mecburi bırakılıyor. Esnaf vatandaşın alım gücünün olmadığını, içi boş mahsul satarak yurttaşı art çevirmek istemediğini söylüyor. Tıpkı hazine benzeri yiyeceklerimizin de içini boşalttı ak parti iktidarı.

* Geldiğimiz noktada yurttaşa reva gördükleri şeyler, boş baklava, içi boş tost benzeri şeyler. Ülkenin içini boşalttılar, hazinenin içini boşalttılar. Ülkenin arazilerini parsel parsel satıyorlar. ortada Bankası’nın kasasında duran 128 milyar doları çarçur ettiler. milletin cebini, cüzdanını, arabaların yakıt depolarını boşalttılar. yurttaşları içi boş gözleme, içi boş baklavaya mecburi bıraktılar.

“ELEKTRİK, DOĞALGAZ, AKARYAKIT DA TEFTİŞE TABİİ TUTULACAK MI?”

Gıda ürünlerindeki artışları sıralayan Salıcı, Erdoğan’ın market ve pazarlara baz alinarak teftiş izahını da eleştirdi. Salıcı, şöyle konuştu:

* ak parti genel Başkanı Erdoğan çıkıp, ‘Eğer vatandaşlarımıza hububatta, meyvede şurada, burada hali hazırda zulüm etmeye ayni ritimde devam ediyorsanız, bütün dolaşan teftiş ekiplerimizle sizlerin sırtına bineceğiz’ diyor. Şimdi soralım ak parti genel Başkanı kimin sırtına binecek? Bu teftiş ekipleri ne yapmaya çalışıyor, tek tür ücret kontrolü.

* Peki enflasyonu yüzde 50’ye getiren kim? TÜİK’in rakamlarına göre dahi yüzde 50 var olan enflasyon arzu eder istemez fiyatlara yansıyor. Biz biliyoruz ki enflasyon dahada da üstünde. Madem bu konuyla alakali teftişe insanları çıkıyorsun Niçin doğalgaza, elektriğe, akaryakıta zam yapıyorsun. Oraya da tek teftiş gönder bakalım. Sayın Erdoğan’a sorumuz: Elektrik, doğalgaz, akaryakıt da teftişe doğal tutulacak mı?

“KDV İNDİRİMİ MUTFAKTAKİ YANGINI SÖNDÜRMEYE YETMEDİ”

Salıcı, KDV indirimi ve çok akım faturaları ile alakalı ise şu ifadeleri kullandı:

* nihayet vakitlerde haberlerde sık sık iş yerlerine, atölyelere, fabrikalara gelen astronomik akım faturalarını her birimiz görüyoruz. besin ürünlerinde yüzde 7 KDV indirimi yapılsa da fiyatlar artmaya ayni ritimde devam etmekte mu, etmiyor mu? esas besin fiyatlarındaki senelik artış Ne yazık ki sürüyor.

* besin ücretleri tek senede öylesine arttı ki gelen KDV indirimi mutfaktaki yangını söndürmeye yetmedi. Isınma, beslenme, sağlık, eğitim esas insan hakkı. Vatandaşlarımız esas insan haklarına erişmekte dahi sıkıntı yaşıyor. Vatandaşlar gelirinin yarısını kiraya, başka yarısını faturalara saglamak zorunda kalıyor.

* dahada geçen senelerde pandemide yalnız bırakılan esnaf bu kez faturalardan güç günler yaşıyor. İktidarın maliyet tabanında olmayan çözüm gayretleri işe yaramıyor. Enerjide bütün bu konuştuklarımız yaşanırken EPDK Suskun kalıyor.

“KÜLFETİ BURADAN SIRTLANMAYA BAŞLAYALIM”

Salıcı, sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

* her biri küpünü doldurmuş, iş külfete gelince bunu hep birlikte sırtlanacakmışız. İBB’nin yoksula yardım amaciyla topladığı 6 milyon 200 bin liraya el koyanlar, dönüp yurttaşa diyorlar ki, ‘Gelin bu külfeti, ekonominin yaratmış olduğu sıkıntıyı hep birlikte sırtlayalım’ diyorlar. Saray yanaşmaları, üç bey yerden aylık alan saray çevresi, dolar garantili iş alan beşli çete evvel tek bu külfeti sırtlasın.

* Hadi gelin bu külfeti hep birlikte sırtlanalım, beşli çetenin aldığı döviz garantili ihaleleri Türk Lirası’na çevirelim. Külfeti buradan sırtlanmaya başlayalım. Buyursun Sayın Erdoğan ve çevresi almış oldukları o 3-5 maaştan tek tanesini bağışlasınlar bakalım. hak ve Kalkınma Partisi genel Başkanı Erdoğan, “Hepimiz aynı gemideyiz” diyor. Ama kimimiz bu gemide birinci mevkide zevk-i sefa içinde yaşıyor, bazı üçüncü mevkide üşüyerek yaşıyor, kimimiz ambarda kaçak yolcu, kimimiz kürek mahkumu. Aynı gemide olmamıza karşın gemide hak yok.

“ANLAŞILAN EMİN AKBAŞOĞLU, ERDOĞAN’IN YAZDIĞI EKONOMİ KİTABINI OKUMUŞ”

Türkiye’deki hayat pahalılığıyla Avrupa ülkelerini kıyaslayan enflasyon hesabıyla yasamsal medyanın gündemine düşen ak parti Grup Başkanvekili Mehmet Emin Akbaşoğlu’nun izahlarına da değinen Salıcı, şunları söyledi:

* İktidar yaramazlık yapınca arkadaşlarını gammazlayan çocuklara döndü. Emin Akbaşoğlu katıldığı programda inciler dizdi. Üstün zekasından dolayı neden hak ve Kalkınma Partisi dahada üst görev vermemiş. Anlamıyoruz. ekonomi idaresi de bu kafada olduğu amaciyla ülkemiz bu durumda. cumhuriyet milletçe partisi bütün kadrolarıyla, örgütleriyle tek sonraki asama Türkiye’nin bütün sorunlarını çözmeye hazır.

* Madem talimatla nema düşürebiliyorsunuz sıfırlayın, yurttaş da bu dertten kurtulsun. Madem hak ve Kalkınma Partisi genel Başkanı Erdoğan’ın tezinin doğru olduğunu düşünüyorsunuz, emredin buradan bakın. CHP’li belediyeler yasamsal belediyecilik anlayışıyla devamlı zorda var olan vatandaşın yanında olmaya ayni ritimde devam edecek. esas insan hakkı olduğunu düşündüğümüz konuların yurttaşa en pahali olmayan fiyatla verilmesi pandemi döneminde oluşan tek düşünce değil.

* Anlaşılan Emin Akbaşoğlu, Erdoğan’ın yazdığı ekonomi kitabını okumuş. ülkemiz cumhuriyet tarihi süresince yaşamadığı seviyede ahenk gösteren ücret meseleler yaşıyor. Cumhuriyet milletçe Partisi var. tek vakit evvel acele seçenek çağrımıza kulak verilmesini istiyoruz.

KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIK AÇIKLAMASI

Kılıçdaroğlu’nun adaylık açıklamasının hatırlatılması üstüne Salıcı, “Yeterince açık. Masadaki 6 liderden 5’i eğer bu konuda bir destek, tek İzah yaparlar, aday gösterirlerse sayın genel reis olabildiğince açık cevap vermiş” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.