Sahte paraları yıkayıp, ütülemişler-haberi

Alpu kazasina bağlı Fevzi semtinde oturan İ.C., çiftliğini 25 milyon liraya satışa çıkarıp tek vakit evvel web sitesine duyuru verdi. kendisi kendilerini Fransız iş adamı olarak tanıtan üç kuşkulu ise alıcı olduklarını belirterek İ.C. ile iletişime geçti.

Bir süre web üzerinden görüşüp İ.C.’nin güvenini galip gelen şüpheliler, Türkiye’ye kısıtlı döviz getirdiklerini öne sürerek ondan borç isteyerek, tek vakit ardindan yurda getirecekleri dövizlerle çiftlik parasını ödeyeceklerini söyledi. İ.C., bankadan çektiği 60 bin 950 doları Eskişehir’de buluştuğu üç kişiye teslim etti. tek vakit ardindan şüphelilerden havadis alamayınca dolandırıldığını anlayan İ.C. Eskişehir zaptiye Komutanlığı’na şikayette bulundu.

Olayla alakalı tahkikat başlatan jandarma, şüpheliler Kamerun tebaalı Guy Djeutha ve Bertrand Nzali ile Uganda tebaalı Rebecca K.yi İstanbul’da yakalayıp, gözaltına aldı. Şüphelilerin hanelerinde yapılan aramalarda ise şifreli kati kasalar ve valizlerin içerisine gizlenmiş 60 bin adet sahte 100 AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları, iki bin 500 adet 200 euro, 2019 seneninde Avrupa ortada Bankasının (ECB) basımının durdurulmasına karar verdiği üç bin adet sahte 500 euro, 500 adet 200 liralık sahte banknot ile bunların yapımında kullanılan kalıp ve baskı malzemeleri ele geçirildi.

İKİSİ TUTUKLANDI

Eskişehir’e kazançlan üç şüpheliden Uganda tebaalı Rebecca K., ifadesinin derhal peşinden hür bırakılarak İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi. başka şüpheliler Guy Djeutha ve Bertrand Nzali ise işlemlerinin derhal peşinden Beylikova Adliyesi’ne derhal sevk edildi. Savcılıktaki sorgularının derhal peşinden iki kuşkulu çıkarıldığı mahkemece nitelikli dolandırıcılık ve parada düzmececilik suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.

SAHTE PARALARI YIKAYIP ÜTÜLEMİŞLER

Tutuklanan şüphelilerden Guy Djeutha, olayla alakası bulunmadığını ve paraların da sahte olduğunu bilmediğini savundu. Bertrand Nzali’nin hanede paraları kovada yıkayıp ütülediğini gördüğünü laf eden Guy Djeutha, onla birlikte tek ay evvel tanışık, Türkçe bildiğim amaciyla çiftlik satışıyla alakalı görüşmelerinde, ona tercümanlık yaptım.

Çiftlik sahipleri İstanbul’a geldiğinde buluştuk. Bertrand, gösterdiği 100 dolarlık banknotları tek kova dahil kismina koyup üstüne tek madde döktü. Paraları yıkayıp ütüledi. bendeniz paraların sahte olduğunu bilmiyordum dediği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir