Sahibinin yenilemeye izin vermediği 230 yıllık Ermeni Kilisesi madde bağımlılarının meskeni oldu-haberi

Aziziye kazasina bağlı Saltuklu Mahallesi’nde 1790 seneninde Ermeniler tarafından yapılan 231 yaşında olan Surp Minas Kilisesi Aziziye Belediyesi tarafından yapılan Gez Köy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin tam ortasında harabe haliyle kaldı. Aziziye Belediyesi tarafından restore edilerek kentsel dönüşüm projesine de müsterek edilmek istenen kiliseye en hatri sayilir büyüklükte engel ise Almanya‘da yaşayan Türk sahibi oldu.

ANLAŞMAYA VARAMADILAR

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, esya sahibiyle uzunca süre görüşse de rastgele tek anlaşmaya varamadı. Kilisenin hiçbir şekilde restore edilmesine ve taşınmasına destur vermeyen esya sahibi kilisenin harabe şekilde kalmasını istedi.

MADDE BAĞIMLILARININ UĞRAK YERİ HALİNE GELDİ

Kilise kentsel dönüşüm projesine engel teşkil etmese de yıkık ve harabe görüntüsüyle dikkat çekiyor. Öte istikametten sahibinin isteği üstüne dokunulmayan kilise definecilerin ve madde bağımlılarının da uğrak yeri haline geldi. Defineciler tarafından kazılmadık yeri kalmayan kilise zorlukla ayakta kalmaya çalışıyor.

“TEKLİFLERİMİZİ onay ETMEDİ”

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, esya sahibiyle yapılan görüşmelerde netlikle hiçbir netice elde edemediklerini ifade ederek, “İlçemizde Surp Minas isminde tek kilise var. Bu kilise amaciyla dahada evvelce Anıtlar Kurulu’nun tek tescil kararı var. Biz Anıtlar Kurulu’na bu kilise amaciyla renovasyon projesini sunup onaylattık. Bu kilise tescillendiği amaciyla kamulaştırılmamış ve bu kilisenin tek sahibi var. Sahibinin ise Almanya’da yaşayan tek Türk yurttaşı olduğunu biliyoruz. Biz kendisiyle ani çok kez görüştük. Görüşmelerimizde hiçbir şekilde netice elde edemedik. Tekliflerimizi Ne yazık ki onay etmedi. Burada öncelikli olarak yapmamız koşul olan evvel şey bu kilisenin renovasyonunu yapmak. Başka bir deyişle orijinaline ahenk gösteren tek şekilde tekrar tek tadilat yapmak. Bizler maliyetine karşın elimizi taşın altına koyduk. Ama tadil edildikten ardindan belirlemesi ile alakalı esya sahibi ile rastgele tek anlaşma sağlanamadı. Biz başka teklifimizde ise orijinaline ahenk gösteren olarak başka tek yere de taşınmasını istedik. esya sahibi onu da onay etmedi. O alanda şantiyeler var. TOKİ tarafından oraya 1013 adet ev yapılıyor. Ayrı olarak hususi sektörün yapmış olduğu konutlar var” dedi.

“KENDİSİ DE YENİLEMEYE ÇALIŞMIYOR”

Başkan Orhan, esya sahibinin kendisinin imkanlarıyla da kiliseyi yeniletmediğini kaydederek, “Sahibi buraya geldi. Kendisiyle de avukatıyla da surat yüze görüştük. Kilisenin harabe halde olduğunu kendisi de gayet net tek şekilde biliyor. Ama netice itibari ile belediyemize belirleme ile alakalı tek anlaşma olmadığı amaciyla bizde hiçbir işlem yapamıyoruz. esya sahibinin kendisinin de yenileme projesini yasama geçirmesi mümkün, ama bunun maliyetine kendisinin katlanması lazım. Kendisi Ne yazık ki öyle tek teşebbüste de bulunmuyor” şeklinde konuştu.

PROJENİN ortada YERİNDE

Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, alana yapılacak var olan kentsel dönüşüm projesinin iyi görüntüsünü kilisenin harabe görüntüsünün bozduğunu aktararak, “Kilise tam Gez Köy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin ortasında yer alıyor. Kilisenin büyüklüğü takriben 250-300 metrekare ama çevreninde Anıtlar heyeti tarafından için tek savunma çemberi var. Dolayısıyla kentsel dönüşümü yaparken o savunma penceresine riayet ediyoruz. Bu da takriben iki dönümlük tek alanı kapsıyor. Bu manada yaklaşma sınırı ve binaların yaklaşma Tasarıları kentsel dönüşüm projesi onaylanırken ve uygulanırken Anıtlar heyetine onaylatıldı ve o alan tek şekilde kentsel dönüşümün haricinde bırakıldı. Şu vakit bize kilise kentsel dönüşümde tek engel teşkil etmiyor ama elbet ki kentsel dönüşüm alanında bunun benzeri harabe tek görsel bizi rahatsız ediyor. Her vakit belli başlı kişiler tarafından oranın harabe vaziyeti ayni ritimde devam ettirilmeye çalışılıyor. Kentsel dönüşüm sonrası orası bambaşka tek görünüme kavuşacak. Bizim amacımızda kilisenin bu görünümünden kurtulup tekrar iyi tek görünüme kavuşmasıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / SEFA TETİK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir