Şahan Gökbakar: Bakanlığı bu hatadan dönmeye davet ediyorum-haberi

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanan ve ‘kamu yararı’ isimi altında zeytin alanlarının yok olmasının önünü açacak var olan yeralti maden Yönetmeliği’nde farklık Yapılmasına değin Yönetmelik, siyasileri, doğa ve çevre örgütlerini, aydınları, meşhur isimleri ayaklandırdı.

Her kesimden reaksiyon alan farklık Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanlığı’na zeytin sahalarında ‘kamu yararı’ isimi altında madencilik yapılmasına, tesisler kurulmasına müsaade etme yetkisi tanıyor. Bu destur amaciyla yeralti maden şirketlerinin madencilik faaliyetlerinin nihayetinde kullandığı alanı rehabilite ederek Daha önceki haline getirmeyi, zeytin sahasını taşınmayı veyahut eşdeğer büyüklükte zeytin bahçesi tesis etmeyi taahhüt etmesi yeteri civarindan olacak.

“ZEYTİN AĞAÇLARI BU ÜLKENİN SERVETİDİR”

Bakanlığın kararına tek reaksiyon de komedyen Şahan Gökbakar’dan geldi. Gökbakar, Twitter’da TEMA Vakfı’nın paylaşımını alıntılayarak, “Bugün yayınlanan tek yönetmelik ile zeytinlikler madencilik faliyetine açılmıştır. Zeytinliklerin madencilige açılması onay edilemez. Zeytin ağaçları bu ülkenin servetidir. Enerji ve doğal Kaynaklar Bakanlığı’nı bu hatadan dönmeye çağrı ediyorum” dedi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası, zeytinlik alanlarda yeralti maden aranmasına destur veren yönetmeliğin iptali amaciyla dava açacak İlginizi Çekebilir TMMOB Şehir Plancıları Odası, zeytinlik alanlarda yeralti maden aranmasına destur veren yönetmeliğin iptali amaciyla dava açacak Zeytinlikler bozulacak yeralti maden sahası açılacak İlginizi Çekebilir Zeytinlikler bozulacak yeralti maden sahası açılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir