Sağlık Bakanlığı koronavirüs rehberini güncelledi! 1 metre olan sosyal mesafe 2 metreye çıkarıldı-haberi

Sağlık Bakanlığı ilmi Danışma heyeti tarafından Kovid-19 rehberinin, “Salgın idaresi ve Çalışma” bölümünde güncelleme yapıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ait genelgesinin dikkate alındığı, Ayrı olarak Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, hanede hasta kisi İzlenimi ve Filyasyon Rehberi’nde dahada evvel yapılan değişiklerin yansıtıldığı güncellemelere göre, Kovid-19 ile ugras kapsamında AVM, berber, kuaför, zerafet salonu, kırtasiye ve benzeyen bütün iş yerlerinde dahada evvel tek metre olarak için yasamsal mesafenin iki metreden çok olması önerildi.

Ayrıca bu tip iş yerlerinde, “maskesiz ve iki metreden yakın halde 10 dakika süreyle tek arada bulunulması” durumunun, “yakın temaslı” olarak değerlendirileceği de rehbere eklendi. Bu süre dahada evvel 15 dakika idi. Rehberde, kişilerle iki metreden yakın ve 10 dakikadan uzunca temas ihtimali olanların, surat savunucu kullanmasının sağlanması gerektiği ifade edildi.

HES KODU UYGULAMASI BİRÇOK SEKTÖRDE KULLANILACAK

Rehberde yapılan güncelleme ile AVM benzeri alanlarda kullanılan HES kodu uygulamasının dahada çok sektörde kullanımının sağlanması gerektiği belirtildi. Bu kapsamda, restoran, lokanta, kafe, pastane, börekçi, tatlıcı ve içinde yeme-içme hizmeti sunan bütün işletmelere, spor salonlarına, halı alan tesislerine girişte HES denetimi yapılacağı aktarıldı. Kurban Bayramı ve döneminden evvel hayvan satış ve kesim alanlarının girişinde HES kodu sorgulamasının yapılması gerektiği kaydedildi.

İŞ YERLERİNDE müsterek KULLANIM AMACIYLA GAZETE, DERGİ BULUNDURULABİLECEK

Öte istikametten iş yerlerinde müsterek kullanım emeliyle gazete, dergi ve benzerleri bulundurulabilecek. Bunları kullananlara temastan evvel ve ardindan el antiseptiği kullanması ve el yıkamasına ait hijyen uygulamaları hatırlatılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir