Saffet Sancaklı: Türk spor tarihinin en önemli yasası-haberi

AK Parti’li ve MHP’li milletvekillerinin imzasının bulunduğu ‘Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları yasasi Teklifi’nin görüşmelerine TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ ulusal Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda bu erken başlanacak. Düzenlemeye göre, spor kulüpleri, dernek statüsünden çıkarılacak, spor anonim şirketi vasfı kazanacak. Spor federasyonları, yasayla veyahut Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulacak. Spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri amaciyla ‘denk bütçe’ sistemi getirilecek. Spor takimi ve spor anonim şirketi reis ve yönetim heyeti azaları ile yöneticileri, mevzuat, tüzük ve esas sözleşmeden doğan yükümlülüklerini kasıt veyahut ihmalle ihlal ettikleri halde kulüp, şirket, pay sahipleri ve alacaklılara karşı verdikleri zararlardan müteselsilen sorumlu olacak.

‘TÜRK SPORU TEMİZLENMİŞ OLACAK’

Teklifte imzası bulunan Daha önceki ulusal futbolcu, ulusalci devinim partisi Kocaeli mebus Saffet Sancaklı, 61 maddelik kanun teklifine ait İzah yaptı. Sancaklı, Türkiye’de şu anda futbol ile birlikte 65 federasyon olduğunu, tertemiz kanun ile federasyon yapısının değişeceğini söyledi. tertemiz sistemde ulusal sporcuların da idareye gireceğini belirten Sancaklı, “Hepsinde 11 kişilik yönetim kurulunda iki adet ulusal sporcu olacak. Sporcular artık idareye girecek. Bir hayli hatali işlemiş yurttaslar var sporun içinde nemalanan, kendini oradan aklamaya çalışan. Yasada bu suçlar da yazıldı. Bu suçları işlemiş olanlar tek dahada hayatları süresince hiçbir spor branşında tek federasyonda görev alamayacaklar. Türk sporu ağır ağır temizlenmiş olacak. seviye ve hak getirecek bu yasa” diye konuştu.

‘HEPSİ DÜZENE GİRECEK’

MHP’li Sancaklı, öneri ile şeffaflık getirileceğini, menajerlik sisteminin düzeltileceğini söyleyerek, “Bu menajerlik sisteminin de düzeltilmesi ile Türk futbolunda özellikle var olan bu çift kontratlar, perde arkasında yapılan kontratlar, elden ödenen paralar, devletten kaçırılan vergiler bunların hepsi düzene girecek. bu erken Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya benzeri futbolu gelişmiş ülkelerde nasıl yönetiliyorsa ona eş tek sistem. Onun amaciyla bu kanun Türk spor tarihinin tek anayasasıdır, Türk spor tarihinin en mühim yasasıdır” dedi.

DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir