Rusya’dan yeni gözdağı! Putin’in yeni silahına ait görüntüler devlet kanalında yayınlandı-haberi

Rusya ve Ukrayna arasındaki sınırda bulunan Donbas bölgesi ve Kırım hasebiyle yaşanan kriz tırmanmaya ayni ritimde devam ediyor. İki ülkede nihayet vakitlerde sınırdaki askeri kapasitesini artıracak istikamette adımlar atarken en perişan senaryoya hazır olunduğu mesajlarını peş peşe vermekten art kalmıyor.

GÖRÜNTÜLER hükümet KANALINDA PAYLAŞILDI

Geçtiğimiz günlerde ‘gerekirse müdahale ederiz’ uyarısında bulunan Rusya’dan tertemiz tek adım geldi. tek müddettir robot tanklar üzerinde yoğun mesai harcayan Rusya bu silahlardan tertemiz görüntüler yayınladı. Tankların kapasitelerini gözler önüne seren görüntüler hükümet kanalı Zvezda tarafından paylaşıldı.

Savunma Bakanı Sergei Shoigu bu silahların üretildiği başşehir Moskova yakınlarındaki tesisi ziyaret etti ve çalışmaları yerinde takip etti. Yapılan izahta evvel etapta 5 adet Uran-9 adli robot tankın kullanıma gireceği ve bu modeli kullanabilecek askerlerin eğitiminin kısa müddette başlayacağı bilgilerine yer verildi.

YENİ BİR GÖZDAĞI OLARAK YORUMLANDI

Zırhlı kamyonun içinde bulunan harekât merkezinden denetim edilen tankın 400 milimetre otomatik silah, Ataka anti tank füzesi ve tek lav silahına ev sahipliği yaptığı duyuruldu. Kısa müddette envantere gireceği açıklanan robot tanklar tertemiz tek gözdağı olarak yorumlandı.

Donbas krizinin çözümüne ait müzakereleri Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu yürütüyor. Taraflar arasında Temmuz 2020’de sağlanan kapsamı geniş mütareke nihayet vakitte sık sık ihlal ediliyor.

Ukrayna hükümet Başkanı Vladimir Zelenskiy, iki hafta evvel Kırım’ın kurtarılmayı planlayan Askeri Güvenlik Stratejisi’ni onaylamıştı.

ÇATIŞMALAR 2014’TEN BU YANA ayni ritimde devam EDİYOR

Rus nüfus ve Rusya yanlılarının ağırlıkta olduğu Donbas kisminda (Donetsk ve Lugansk) tek taraflı bağımsızlık duyuru edilmesinin ardından, Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasında çatışmalar 2014’ten bu yana aralıklı olarak ayni ritimde devam ediyor. Çatışmalar nihayet vakitte şiddetlenmişti.

Ukrayna Parlamentosu, yedi sene evvel Kırım’ın ilhakı ve Donbas’taki gelişmeler sonrası Rusya’yı “saldırgan” memleket olarak nitelendiren yasayı onaylamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir