Rusya’dan Avrupa’ya ‘gaz akışı kesilebilir’ uyarısı-haberi

Rusya’nın Avrupa’ya şimal Akım tek boru hattından yaptığı doğalgaz tedariği dahada çok düşerken Moskova bakım çalışmalarında dahada çok gecikme alana gelirse gaz akışının Tamamiyle kesilebileceği uyarısında bulundu.

Bu adım, doğalgaz stoklarını tekrar yüklemek istek eden Avrupa’nın tasarılarını sekteye uğratabilir.

Rusya’nın doğalgaz tedariğinde kesintiye gittiği bu erken aynı zamanda Fransız, Alman ve İtalyan liderler Rusya’nın işgaline karşı koyan Ukrayna’ya destek göstermek amaciyla Kiev’e müsterek ziyarette bulundu.

KAPASİTE tüketimi YÜZDE 40’A DÜŞTÜ

Gazprom, şimal Akım tek boru hattı üzerinden Almanya’ya yaptığı gaz tedariğinde 2. kesintisini yaptığını bu erken açıkladı. Bu kesintinin derhal peşinden şimal Akım tek boru hattı Yalnızca yüzde 40 kapasitede çalışıyor.

Gazprom, kesintinin sebebinin bakımının yapılması amaciyla Kanada’ya gönderilen ekipmanların vaktinde art gönderilmemesi olduğunu ifade etti ama Almanya’nın enerji düzen etme müessesesi bu izahı onay etmedi.

Almanya ekonomi bakanı bu adımın emelinin bilerek belirsizlik yaratmak ve enerji fiyatlarında artışa kapı aralamak olduğunu ifade etti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov kesintilerin evvelce planlanmadığını ve bakım çalışmalarına değin meseleler hasebiyle yaşandığını söyledi.

KANADA EKİPMANI GÖNDERMİYOR

Rusya’nın Avrupa Birliği büyükelçisi RIA havadis ajansına yaptığı izahta Kanada’daki bakımı yapılan ekipmanlara değin sorunların boru hattından gaz akışının durmasına neden olabileceğini belirtti.

Avrupa’da gösterge niteliğindeki Hollanda toptan doğalgaz ücretleri bu erken yüzde 30 yükseldi.

KIŞ PLANLARI BOZULABİLİR

Diğer Avrupa ülkeleri benzeri Almanya da gaz stoklarını doldurmaya çalışıyor. Almanya kış gelmeden evvel stoklarını ekime civarindan yüzde 80, kasıma civarindan yüzde 90 yüklemek istiyor. Almanya’nın stokları şu vakit yüzde 56 dolu.

Avrupa Birliği (AB) blok içinde gaz stoğunun kasıma civarindan yüzde 80 dolu olmasını hedefliyor.

Kuzey Akım tek boru hattının 11-21 Temmuz arası bakım hasebiyle Tamamiyle kapatılacak olması da Avrupa’nın işini zorlaştırıyor.

AB ülkeleri kesintilerin derhal peşinden stoklarını yüklemek amaciyla değişik kaynaklara yöneldi.

Avrupa’nın en hatri sayilir büyüklükte 2. doğalgaz ihracatçısı Norveç, su ülkelerinin 2027’ye civarindan Rus fosil yakıtlarına var olan bağlılıklarını sonlandırma hedefine destek olmak amaciyla üretimini artırmıştı. (REUTERS)

Goldman Sachs sene sonu altın tahminini güncelledi: Sarı metalde istikamet ne olacak? İlginizi Çekebilir Goldman Sachs sene sonu altın tahminini güncelledi: Sarı metalde istikamet ne olacak? Capital Economics dolar tahminini yükseltti, seçenek senaryosunu açıkladı İlginizi Çekebilir Capital Economics dolar tahminini yükseltti, seçenek senaryosunu açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir