Rusya, Mariupol’ü kuşattı! ‘İnsani krizin eşiğindeyiz’-haberi

Rusya’nın Ukrayna’ya baz alinarak saldırıları 8. gününde sürüyor. Rus birlikleri, Ukrayna’nın liman şehiri Mariupol’e saldırılarını yoğunlaştırdı. Rus güçlerince kuşatılan Şehirde akım ve su kesintileri yaşandığı bildirildi.

Mariupol Belediye reis Yardımcısı Sergiy Orlov, şehrin tamamının elektrik, su ve sanitasyon sisteminden yoksun olduğunu belirterek, “15 anne enerji hattımız vardı ve şimdi hiçbiri çalışmıyor. Tamamiyle kesildi. Topçu atışları tarafından yok edildi. Yalnızca doğal gaz kaynağı kaldı. Mariupol şu anda Daha Ukrayna’nın kontrolünde. ama sokaklarda çatışmalar var ve beşeri tek krizin eşiğindeyiz” dedi.

MARİUPOL’ÜN RUSYA İÇİN ÖNEMİ

400 bin nüfuslu Mariupol, Rusya amaciyla stratejik ehemmiyete sahip. Rusya, Mariupol’de denetimi ele geçirdiğinde Ukrayna’nın doğusundaki Rusya destekli ayrılıkçılar ile 2014’te ilhak ettiği Kırım’daki birliklerle güçlerini birleştirilebilecek.

Macron'la görüşen Putin: Ukrayna'da hedeflerimize ulaşacağız İlginizi Çekebilir Macron’la görüşen Putin: Ukrayna’da hedeflerimize ulaşacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir